REKLAMA

Morawiecki: Będą zmiany w "Polskim ładzie"

2022-01-21 12:40, akt.2022-01-21 14:34
publikacja
2022-01-21 12:40
aktualizacja
2022-01-21 14:34
Morawiecki: Będą zmiany w "Polskim ładzie"
Morawiecki: Będą zmiany w "Polskim ładzie"
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Jeśli ktokolwiek zarabiający do 12 tys. 800 zł brutto miesięcznie straci na Polskim Ładzie, będzie mógł rozliczyć się na zasadach z 2021 r. - zadeklarował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ulgą dla klasy średniej objęci będą też np. emeryci i zleceniobiorcy.

Szef rządu wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim uczestniczyli w piątkowej konferencji prasowej, na której Mateusz Morawiecki poinformował o zmianach, jakie mają zostać wprowadzone do Polskiego Ładu.

Premier podziękował na konferencji tym, którzy zwrócili uwagę na potrzeby korekt w Polskim Ładzie - m.in. prezydentowi Andrzejowi Dudzie, organizacjom pożytku publicznego i dziennikarzom.

Mateusz Morawiecki zapewnił, że rząd nie przymyka oczu na potknięcia w Polskim Ładzie, jednocześnie informując, że zażądał od resortu finansów szybkiego wprowadzenia różnych korekt. "Zażądałem od MF różnych korekt, które będą z korzyścią dla podatnika" - oświadczył szef rządu.

Dodał, że część zmian już wprowadzono, np. wyrównanie wynagrodzeń mundurówek czy nauczycieli. Chodzi o rozporządzenie ws. przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Według resortu finansów dzięki nowym przepisom osoby, które otrzymały mniejszą pensję w styczniu, dostaną jak najszybciej wyrównanie wypłaty. Chodzi m.in. o nauczycieli i służby mundurowe. Rozporządzenie wprowadza też rozwiązanie, które spowoduje, że nauczyciele akademiccy, których obowiązują inne zasady naliczania kosztów uzyskania przychodów, a zarabiający do 12 800 zł brutto, również otrzymają zwrot nadpłaconych zaliczek.

Kancelaria Premiera RP na Twitterze przekazała, że jeśli zarabiamy średnio do 12 800 brutto miesięcznie, wypełniamy PIT-37 i w naszym rozliczeniu rocznym za 2022 r. korzystniejsze byłoby rozliczenie według starych zasad, to Urząd Skarbowy zwróci nam różnicę w rozliczeniu za 2022 rok.

"Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, czy w tym nowym systemie otrzyma wyższe wynagrodzenie bądź takie same, zarabiając do 12 800 zł i na koniec tego roku zauważy jakąkolwiek różnicę, to zezwolimy, wprowadzimy zasadę możliwości rozliczenia według dochodów osiąganych w 2021 r., czyli porównanie 2021 r. i 2022 r. Jeżeli się okaże, że 2022 r. w jakikolwiek sposób o jedną złotówkę pogorszył status podatkowy kogokolwiek w Polsce, jakiejkolwiek osoby, to będzie można otrzymać ten zwrot" - powiedział na konferencji szef rządu.

Według Morawieckiego "lepszej gwarancji chyba nie można dać, że wszyscy Polacy bez wyjątku, wszyscy Polacy, których łączne wynagrodzenie sięga do 12 800 zyskają, bądź nie stracą ani złotówki na Polskim Ładzie".

Premier poinformował również o innych zmianach, jakie zostaną wprowadzone do podatkowego Polskiego Ładu. Wymienił tu rozciągnięcie ulgi dla klasy średniej na wszystkich emerytów i rencistów, na zleceniobiorców, rozszerzenie ulgi dla samotnych rodziców, wyrównania dla organizacji pożytku publicznego czy dodatkowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami.

Odnosząc się do rozciągnięcia ulgi na emerytów Morawiecki podkreślił, że emeryci otrzymujący świadczenia do 12,8 tys. zł miesięcznie "nic nie stracą". "Podobnie będzie ze zleceniobiorcami, ale także na przykład z nauczycielami akademickimi, którzy mają wysokie koszty uzyskania przychodu – do pensji 12,8 tys. zł (brutto - PAP) nie będzie straty. Każdy, kto tyle zarabia, zyska lub nie straci” – zapewnił na konferencji premier.

Szef rządu zapowiedział także zmianę w zasadach rozliczania ulgi dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. "Rodzice tacy dostaną pełen zwrot ulgi, czyli 1,5 tys. zł bez względu na to, ile podatku zapłacili" – dodał. Według KPRM z tej zmiany skorzysta 320 tys. podatników.

Odnośnie nowych rozwiązań dla organizacji pożytku publicznego, które uzyskują wpływy z 1 proc. podatku, przekazywanego przez podatników przy rozliczeniu rocznym, to według premiera jeśli ich wpływy z 1 proc. będą niższe niż w roku 2021, to Skarb Państwa ten ubytek uzupełni.

KPRM w tym punkcie doprecyzowało, że polegać to będzie na zagwarantowaniu OPP, że od 2023 roku - za rok podatkowy 2022 i kolejne - suma korzyści z 1 proc. nie będzie niższa za 2021 r. Tak jak do tej pory mechanizm będzie uzależniony od wskazania poszczególnych organizacji pożytku publicznego przez podatników.

Dodano, że w 2022 OPP otrzymają środki z 1 proc. według starych zasad, czyli na podstawie rozliczenia podatku za 2021 r.

Morawiecki na konferencji zapowiedział również dodatkowe wsparcie dla firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami, które mają otrzymać dodatkowe środki z PFRON. Według KPRM pozwoli to na ochronę ponad 900 pracodawców, którzy zatrudniają 100 tys. osób z niepełnosprawnościami.

"Przed nami jest jeszcze wiele wyzwań, ale ta bezprecedensowa obniżka podatków, największa obniżka podatków w historii PR, niech ona nie pozostanie niezauważona" - mówił szef rządu. Dodał, że warto, by wszyscy zdali sobie sprawę z tego, "jaka to jest korzyść dla obywateli".

autor: Michał Boroń

mick/ pś/ pad/ amac/

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line
Źródło:PAP Biznes
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (67)

dodaj komentarz
mikroprzedsiebiorca
księgowość dla mnie osobiści poszła w górę 300% bo rozliczałem się kwartalnie, a teraz płacę to samo tylko co miesiąc. Jak rząd to niby zniweluje? Nie zrobi tego bo wprowadził np. obowiązek comiesięcznego raportowania do ZUSu, co było robione raz w roku. Ta ustawa to największy bubel od lat. Kto to wogóle napisał, konkretnie imiona księgowość dla mnie osobiści poszła w górę 300% bo rozliczałem się kwartalnie, a teraz płacę to samo tylko co miesiąc. Jak rząd to niby zniweluje? Nie zrobi tego bo wprowadził np. obowiązek comiesięcznego raportowania do ZUSu, co było robione raz w roku. Ta ustawa to największy bubel od lat. Kto to wogóle napisał, konkretnie imiona i nazwiska, ci ludzie powinni zostać zwolnieni za brak kompetencji. Morawiecki się pod tym podpisał, więc to on powinien wziąść odpowiedzialność na siebie, ale jak widać można robić co się chce i nie ma żadnej odpowiedzialności tak samo jak Sasin co wywala kilkadziesiąt milionów i dalej piastuje wysokie stanowisko.
emk6
Wiem: zrobimy tarcze do tarczy od tarczy nowego ładu

next3
Może tak TACZKA 2.0 - zabierać zabawki i wyp...lać!?
kaczdzonjar
upadek sPiSkowców jest już przesądzony
szkoda tylko że zostaje nam tylko po nich to co w tekście piosenki

To już jest koniec nie ma już nic
Jesteśmy wolni możemy iść
To już jest koniec możemy iść
Jesteśmy wolni bo nie ma już nic.... hahaha sad but true
taki-ktos-jak-ja
"polski bur*el" to się powinno nazywać
zosia3005
Prawdziwa zabawa się zacznie jak zaczną rozliczać się przedsiębiorcy. Mały przykładzik :
" Ponieważ usunięto z definicji rozliczania składki różnicę remanentów, mogą wystąpić bardzo tragiczne dla przedsiębiorców skutki. Jeżeli ktoś miał duży remanent w grudniu i na przykład działa w ten sposób, że sprzedaje wszystko jednorazowo
Prawdziwa zabawa się zacznie jak zaczną rozliczać się przedsiębiorcy. Mały przykładzik :
" Ponieważ usunięto z definicji rozliczania składki różnicę remanentów, mogą wystąpić bardzo tragiczne dla przedsiębiorców skutki. Jeżeli ktoś miał duży remanent w grudniu i na przykład działa w ten sposób, że sprzedaje wszystko jednorazowo i miał towar w magazynie za trzy miliony złotych i za trzy miliony sprzedał towar w styczniu i nie zdążył dokupić, to zapłaci 270 tysięcy składki zdrowotnej (według stawki 9 proc. - red.). Nie sądzę, żeby ktoś tyle miał."

https://tvn24.pl/biznes/dlafirm/polski-lad-skladka-zdrowotna-a-remanent-rzecznik-msp-szykuje-sie-kolejna-bomba-5572772
akcjoinm
Ten Morawiecki to on naprawdę myśli, że ma doczynienia tylko z ludźmi z grupy która procentowo w najwiekszym stopniu glosowała na PiS? I oni łykają te propagandę?
krrzysiek2
prościej by było dla pisowskich grabarzy Polskiej przedsiębiorczości zmienić nazwę polski Ład na pisowski burdel. I wszystko zacznie się zgadzać.
Dużo prostsza operacja.
grzegorzkubik
Miliony emerytów zyskuje ok 200 zł miesięcznie i jak dojdzie jeszcze rewaloryzacja to będzie o kolejne 100 zł więcej. Kwita wolna podwyższona do 30 tys. zł. W końcu jest tak, że nie obrywa biedniejsza warstwa społeczna.

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki