Morawiecki: System sądowniczy kulą u nogi rozwoju gospodarczego

System sądowniczy, w opinii zresztą wielu raportów międzynarodowych, stanowi kulę u nogi rozwoju gospodarczego i chcemy go uefektywnić i jak najgłębiej zreformować powiedział w sobotę w Gdańsku wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Dla gospodarki system sądowniczy to niezwykle istotna sprawa. Zgadza się, że system sądowniczy, w opinii zresztą wielu raportów międzynarodowych, stanowi kulę u nogi rozwoju gospodarczego i chcemy go uefektywnić i jak najgłębiej zreformować - powiedział Morawiecki.

Morawiecki zaznaczył, że w Polsce wydajemy na wymiar sprawiedliwości 1,8 (proc. PAP) budżetu, a średnia dla Unii Europejskiej to jest niecałe 0,7. Czyli 2,5 razy więcej wydajemy w Polsce. Więc kilka miliardów złotych marnotrawimy na sądy, które wydają wyroki bardzo wolno i w opinii wielu, bardzo wielu, ludzi - niesprawiedliwie lub średnio sprawiedliwie - powiedział też wicepremier. Podkreślił, że jest za tym, żeby jak najgłębiej przebudować system sądowniczy.

Dodałbym jeszcze, że widzę w Sądzie Najwyższym tych samych sędziów, którzy skazywali moich kolegów na więzienie, gdy działaliśmy w latach 80., gdy staraliśmy się doprowadzić do przełomu politycznego. I to się wtedy udało, ale sędziowie niestety są ci sami. Sądzę, że bardzo wielu ludzi przyzna, że już najwyższy czas, żeby ci ludzie odeszli z Sądu Najwyższego - mówił.

Pytany o to, czy zna szczegóły piątkowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyński dot. prezydenckich projektów ustaw ws. KRS i SN, Morawiecki wyjaśnił, że nie ma dokładnych informacji dotyczących spotkania. Jakkolwiek z dyskusji na kierownictwie politycznym wiem, że będzie na pewno dużo dobrej woli po naszej stronie, mam przekonanie, że po obu stronach, a więc jest szansa na osiągnięcie dobrego zdrowego kompromisu - powiedział wicepremier.

W piątek wieczorem doszło do trzeciego już w ostatnim czasie spotkania prezydenta Dudy z prezesem Kaczyńskim dotyczącego zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Andrzej Duda pod koniec września zaprezentował swe projekty ustaw dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa; we wtorek zostały one skierowane do konsultacji. Przygotowanie projektów o SN i KRS prezydent zapowiedział w lipcu po zawetowaniu dotyczących tych kwestii ustaw autorstwa PiS.

Projekt noweli ustawy o KRS przedstawiony przez prezydenta zakłada m.in., że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm (dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie - PAP). Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych.(PAP)

Autor: Anna Kisicka

aks/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 13 jkendy

Czy wymiana obecnych kadr na słupów posłusznie wykonujących polecenia polityków to reforma?

! Odpowiedz
4 16 ciemny_lud

Chyba już wiemy, kto zastąpi Beatę na stanowisku figuranta

! Odpowiedz
16 18 karbinadel

Ta nagonka na sędziów i sądy kiedyś wam się odbije czkawką, drogie pisiorki. Gdy raz zniszczycie zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości, żadne zaklęcia nie pomogą

! Odpowiedz
20 41 trooper

PIS jakby chcial naprawiac sady to by je naprawial, poki co to wszystkie propozycje to jedynie proba przejecia wladzy nad sadownictwem. Policja, prokuratura i teraz sady we wladaniu jednego zakompleksionego czlowieczka? Na pewno tego chcemy?

! Odpowiedz
13 10 karkses

To prawda że reformy proponowane przez PiS wcześniej były dość kontrowersyjne ale veto prezydenta miło mnie zaskoczyło a propozycja o wyborze przez 3/5 jest jak najbardziej dobra i pozwala na pewien pluralizm i właśnie odpolitycznienie. Nie może być tak że sądy są niezależne przez co rozumie się pozbawione całkowicie kontroli zewnętrznej. Takie coś nie sposób utrzymać i prowadzi właśnie do degeneracji czego jesteśmy świadkami. Problemów sądownictwa jest kilka a mianowicie zła procedura, złe rozłożenie spraw prowadzące do niesamowitego obciążenia sądów rejonowych i sędziów tam pracujących - identycznie jest w prokuraturach. To należy zmienić jak najszybciej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 janusz26904029 odpowiada karkses

Sądy nie są pozbawione kontroli zewnętrznej, chociażby dlatego, że nie ustalają prawa.

! Odpowiedz
14 22 borma

Się specjalistów od sądownictwa narobilo . Brakuje jeszcze tylko posla Suskiego. To jest taki polski Charles de Montesquieu.

! Odpowiedz
37 53 ajwaj

Kula u nogi gospodarki PL jest PIS:
np. podarki > UKR 4+miliardy+gaz+sprzet wojenny itd.
-bajki o elektrykach, kiedy zopatrzenie ludzi i firm z obecnych sieci, elektrowni z lat 1950-1960ych, prowadzi do kolapsu > nowe podatki=dotacje
-budowa gazoportów - przy wykorzystaniu obecnych w UE = ca 18% (http://wysokienapiecie. pl/ )
-ekzotyczna polityka PIS wyizolowala PL - wysocy urzednicy zamiast waznych rozmów
miedzynarodowych nawalaja sie miedzysektowo - biegaja po muzeach, cmentarzach, tych
dobrych pomnikach z psedo-patriotyzmem
- witanie z orkiestra PIS :) lajby z KUPIONYM US-weglem, drogim gazem, jak UKR - ewenement swiatowo-historyczny
w/w x 500+

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
36 24 kaczka-po-smolensku

Nie popieram pisu ale twojego bełkotu nie da się czytać popracuj synu nad gramatyką i stylistyką.

! Odpowiedz
35 13 com

Czyżby braki kadrowe? Nieskończony kurs języka polskiego i już trzeba pisać komentarze na polskich portalach. To błąd! A tak w ogóle to jaka pogoda w Moskwie ajwaj i czy Putinowie spodobał się dzisiejszy prezent od Rosjan na urodziny?

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,6% I 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl