REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Morawiecki: System bankowy wytrzyma wakacje kredytowe

2022-07-28 20:05
publikacja
2022-07-28 20:05
Morawiecki: System bankowy wytrzyma wakacje kredytowe
Morawiecki: System bankowy wytrzyma wakacje kredytowe
/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

System bankowy wytrzyma wakacje kredytowe, nie można słuchać narzekań banków w tej sprawie - mówił premier Mateusz Morawiecki w czwartek w Polsat News.

Premier Mateusz Morawiecki został zapytany w Polsat News, czy system bankowy wytrzyma rozwiązania, które proponuje rząd, np. wakacje kredytowe.

"System bankowy wytrzyma, coś o tym wiem, znam banki od podszewki, wytrzymają, proszę nie słuchać ich narzekań" - powiedział Morawiecki. Dodał, że WIBOR oscyluje w granicach 6,8-7 proc. Przypomniał, że w czasach PO w jednym z lat WIBOR też był na tym poziomie, ale wtedy rząd nie podjął żadnej interwencji.

"Identyczna sytuacja, WIBOR 6,8 proc., my wprowadzamy nie tylko wakacje kredytowe, czyli cztery raty w tym, jak i cztery raty w przyszłym. Jeśli ktoś ma ratę 2 tys. złotych, to znaczy, że do końca roku może nie zapłacić 8 tys. złotych. Ale to nie koniec, jest jeszcze fundusz gwarancji kredytowych" - powiedział premier.

Wakacje kredytowe - wszystko co trzeba wiedzieć

"Interweniujemy na rzecz polskich obywateli, nie zostawiamy ich z problemami" - dodał.

14 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która między innymi, wprowadza wakacje kredytowe dla osób, które zaciągnęły kredyty w polskiej walucie na cel mieszkaniowy. Ustawa przedłuża działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października 2022 r. oraz daje kredytobiorcom możliwość zawieszenia spłaty kredytów hipotecznych.

WIBOR to stopa procentowa, z jaką banki udzielają pożyczek innym bankom. Z nią jest związana m.in. wysokość rat kredytów. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
andregru
Historyk po znajomości bankier obecnie pionek Kaczyńskiego wypowiada się o finansach .
arturnow
To jest analfabeta finansowy. Co to znaczy, że wytrzyma? Wytrzymać może wytrzyma, ale czy firmy wytrzymają - te prywatne. System bankowy ma poważne zadania dla gospodarki, Polska była zawsze rynkiem z brakiem kapitału i rząd ten kapitał z rynku ściąga. Dla kogo? Dla jakiś bogaczy co pobrali kredyty - pod przykrywką małej części, To jest analfabeta finansowy. Co to znaczy, że wytrzyma? Wytrzymać może wytrzyma, ale czy firmy wytrzymają - te prywatne. System bankowy ma poważne zadania dla gospodarki, Polska była zawsze rynkiem z brakiem kapitału i rząd ten kapitał z rynku ściąga. Dla kogo? Dla jakiś bogaczy co pobrali kredyty - pod przykrywką małej części, która rzeczywiście może cierpieć. Wakacje dotyczą wszytkich umów kredytowych i to jest złodziejstwo. Niestety, Polska nie jest republiką, a demokracją, więc prawo nic nie znaczy.
dr_ahejm
Jak tylko zobaczyłem słowa Morawieckiego że system bankowy wytrzyma to zacząłem się obawiać czy aby na pewno tak będzie. Gdyby Morawiecki nic nie powiedział to pewnie bym się tym nie przejmował ale jak mówi Morawiecki to zazwyczaj jest odwrotnie.
hyperinflation
Potwierdzam, credit agricole 19 lipca poniósł marżę na kontach oszczędzam o 3%. Wynikiem czego obniżyli oprocentowanie rachunków oszczędzam z 5,03% do 2,03 %.
jarunia
AZYMUT KONFEDERACJA LESZCZYKÓW. Rząd ma chyba 1/3 akcji molocha a mówią że jest właścicielem, a leszcze mają 2/3 jak by się leszcze połączyły to by Mateuszkowi dobrali się do d......upci
ministerprawdy
Jak dawidem 19-tym tak i tu : wszyscy muszą to wytrzymać, będzie ciężko, ale rząd myśli o wszystkich co zrobić jak ten etap się skończy i co będzie następne.
friedens
Tysiące ludzi żyje w Polsce z wynajmu mieszkań. Mają ich kilkanaście, a nawet po kilkadziesiąt, wiele w budowie. Wszystkie jak premier poprzepisywane na żonę, wujów, ciotki, czyli na tzw.słupy. Na każde z tych mieszkań złożę się teraz ja i mi podobni, niezbyt zamożni ludzie. Banki odzyskają te pieniądze od nas, zaniżając np. oprocentowanie depozytów.
andregru
"Mają ich kilkanaście, a nawet po kilkadziesiąt" - muszą mieć duże rodziny . Te wakacje kredytowe to tylko na 8 miesięcy ukrycie "trupa w szafie "
agzegoz
Za wakacje powinien placic NBP a nie prywatne banki.
Jestem wlascicielem banku, kto mi zwroci straty?
abcx
Właściciel banku powinien zwrócić się do międzynarodowego sądu arbitrażowego, który wyda oczywisty wyrok wypłacenia odszkodowań a rząd wymyśli nowe "składki" dla obywateli i ochoczo te odszkodowania wypłaci. Tak dokładnie skończy się ta przygoda z wakacjami kredytowymi ale to już będzie problem następnej ekipy rządowej.

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki