REKLAMA

Morawiecki: Równość kobiet i mężczyzn na rynku pracy jest dla nas fundamentalna

2019-03-06 13:28
publikacja
2019-03-06 13:28

Rzeczywista równość pomiędzy kobietami a mężczyznami na rynku pracy jest niezwykle ważna, dla nas to sprawy fundamentalne - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki.

/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Szef rządu przypomniał podczas konferencji "Przedsiębiorcze kobiety", że według rankingu brytyjskiego ekonomicznego tygodnika "The Economist" Polska znajduje się na wysokiej pozycji, jeśli chodzi o rolę kobiet w miejscu pracy.

"Jesteśmy na bardzo wysokich pozycjach z punku widzenia pozycji kobiet w miejscu pracy, na piątym, szóstym, siódmym miejscu (...) biorąc pod uwagę takie parametry jak uczestnictwo kobiet w zarządzaniu, wynagrodzenie" - powiedział Morawiecki.

Premier dodał, że udział pań na rynku pracy "to dla nas są sprawy fundamentalne". "Żeby rzeczywiście była równość, była rzeczywista równość pomiędzy kobietami a mężczyznami na rynku pracy. To jest niezwykle ważne" - zaznaczył.

Na początku ub.r. "The Economist" opublikował szósty ranking krajów, w których kobiety mają największą szansę na równe traktowanie w pracy. Polska zajęła w nim siódme miejsce na 29 państw. Tworząc ranking, tygodnik brał pod uwagę takie kryteria jak: różnicę w zarobkach kobiet i mężczyzn, prawa macierzyńskie, reprezentację kobiet na kierowniczych stanowiskach w firmach oraz w parlamencie.

W 2017 roku Polska zajęła w rankingu piątą pozycję, w 2016 szóste, a w 2015 r. czwarte miejsce.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, powołując się na raport pt.: "Polski biznes silny kobietami" zauważył, że 34 proc. wyższej kadry kierowniczej w polskich firmach stanowią kobiety, co daje nam pod tym względem trzecie miejsce w Europie (ex-aequo z Włochami). Pod tym względem lepsze są tylko Estonia i Łotwa (po 36 proc.). Badanie to przeprowadzono wśród menedżerów średniego i wyższego szczebla w 33 krajach w marcu 2018 roku. W Polsce przebadano 200 firm. Największy udział kobiet w biznesie odnotowano w krajach Azji Południowo-Wschodniej (47 proc. na Filipinach, 43 proc. w Indonezji, 42 proc. w Tajlandii); najniższy w Japonii (5 proc.) i Australii (15 proc.).

Kwieciński zaznaczył, że w skali świata odsetek kobiet, które osiągnęły sukces w tworzeniu innowacyjnych firm jest bardzo niski i wynosi niespełna 2-3 proc. "Dlatego bardzo cieszymy się, że w Polsce rośnie liczba startupów zarządzanych przez kobiety" - powiedział. Podkreślił, że 60 proc. kobiet ma wyższe wykształcenie. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ mick/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ziombojmadafaka
To ja zapraszam Panie do zakladu wulkanizacyjnego, potachac troche opony od TIRow
Albo jako jako serwisant koparek, sworznie po 100kg wagi, gdzie jak sie taka wyrownana kobieta zamachnie mlotkiem 10kg to leci razem z nim :)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki