REKLAMA

Morawiecki: Polskie rolnictwo to polska racja stanu

2020-09-13 14:06, akt.2020-09-13 16:45
publikacja
2020-09-13 14:06
aktualizacja
2020-09-13 16:45
fot. Adam Guz / KPRM / Flickr

Polskie rolnictwo to polska racja stanu, to europejska racja stanu - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki w Bralinie w Wielkopolsce podczas III Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni polskiej wsi". Zapowiedział program pomocy dla wsi, w których były PGR-y.

W niedzielę w wielkopolskim Bralinie k. Kępna odbyło się III Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi". W dożynkach wziął udział premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie rodziny, pracy i polityki społecznej, a także rolnictwa i sportu.

Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu zwrócił się do rolników i powiedział, że "za ten wielki trud pracy rolnika serdecznie dziękuję, chcę wam się pokłonić, bo w najpiękniej możliwy sposób łączycie tradycje, wielką polską kulturę i wiarę z dniem dzisiejszym, ale również odważnie patrzycie w przyszłość".

Jak mówił Morawiecki, w tak szczególnym roku jak 2020, kiedy cały świat został dotknięty epidemią "jeszcze bardziej zdajemy sobie sprawę, że polskie rolnictwo to polska racja stanu". "W takim roku polskie rolnictwo to europejska racja stanu" - podkreślił.

Szef rządu zauważył, że kiedy rozmawia z rolnikami i pyta, co jeszcze jest im potrzebne, to mówią, że współpraca pomiędzy rolnikami, samorządowcami, przedsiębiorcami i rządem. "Z naszej strony tę współpracę chcę państwu obiecać" - oświadczył.

Zdaniem Morawieckiego, polska wieś zawsze była bastionem polskości i moralnego prawa. "Na polskiej wsi tak znaczyło tak, nie znaczyło nie, a uścisk dłoni był ważniejszy od pieczęci notarialnej. Polska wieś i rolnik to honor najwyższej rycerskiej próby" - ocenił.

"Szczególnie dziękuję za plony zebrane w tym niezwykle trudnym dla nas wszystkich roku 2020, naznaczonym pandemią i wywołanym przez nią dramatycznym, ogólnoświatowym kryzysem. To dzięki Państwa poświęceniu w Polsce ani przez chwilę nie zabrakło chleba" - podkreślił premier w liście opublikowanym na Facebooku.

Zwrócił uwagę, że "zdrowa i świeża polska żywność była i jest dostępna wszędzie, w każdym zakątku naszej ojczyzny". "Dziękujemy za to szczególnie w dniu dożynek, chociaż jesteśmy wdzięczni za tę pracę i dumni z polskiej wsi każdego dnia" - zapewnił.

Morawiecki podkreślił w liście, że rząd Zjednoczonej Prawicy szanuje i wspiera polskich rolników. "Staramy się, aby żadna przeszkoda, którą rolnicy napotykają na swojej drodze, taka jak susza, powódź czy pandemia, nie była na tyle silna, aby państwa praca stanęła w miejscu" - napisał.

Jak wyjaśnił, "temu służą wszystkie działania pomocowe, które mają na celu nie tylko realne, materialne wsparcie, ale też przynoszą poczucie, że nie jesteście państwo sami w potrzebie".

"Jesteśmy dumni, że polska wieś i polscy rolnicy obdarzają nas zaufaniem. Jesteśmy przy tym świadomi naszych zobowiązań" - przekonywał premier.

Zaznaczył, że w ostatnim okresie "wielkim wyzwaniem stała się walka o polskich rolników w Unii Europejskiej, walka prowadzona z sukcesem przez rząd Zjednoczonej Prawicy, a wspierana przez pana prezydenta Andrzeja Dudę". "W negocjacjach dotyczących budżetu Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027 uzyskaliśmy dla polskich rolników fundusze wynoszące ponad 32 mld euro, największe środki ze wszystkich dotychczasowych budżetów od początku polskiego członkostwa w Unii" - podkreślił.

"Świadomi wyzwań i potrzeb naszych rolników, kierujemy dodatkowe wsparcie dla wsi i rolnictwa nie tylko ze Wspólnej Polityki Rolnej, ale także z innych unijnych funduszy, tak, aby ich suma była równa rosnącym potrzebom" - napisał Morawiecki.

Premier wyjaśnił, że dodatkowe środki, "które w lipcu z sukcesem wynegocjowaliśmy na szczycie Rady Europejskiej, przeznaczymy zwłaszcza na rozwój lokalnego przetwórstwa i lokalnych rynków rolnych, tak, aby rolnicy, zwłaszcza z gospodarstw rodzinnych, mogli blisko i korzystnie sprzedawać swoje wyroby". "Zyskają na tym nie tylko rolnicy, ale również polskie rodziny, które otrzymają lokalną, świeżą i zdrową żywność od lokalnych producentów" - dodał.

"Dodatkowe środki przeznaczymy również na poprawę warunków życia na wsi, na wiejskie drogi lokalne, na zaopatrzenie w wodę, na małą retencję czy kanalizację wsi. To będą nakłady znacznie większe niż dotychczas" - zapowiedział. "Zapewnimy ponadto sprawiedliwy podział wszystkich funduszy unijnych – ponad 750 mld zł na najbliższe 7 lat" - przekonywał.

Morawiecki przypomniał, że "środki, jakie otrzymała Polska, powinny uwzględniać fakt, że na obszarach wiejskich zamieszkuje ponad 40 proc. mieszkańców Polski i rozdział funduszy musi sprawiedliwie uwzględniać te proporcje we wszystkich unijnych inwestycjach".

"Nie ulega wątpliwości, że rolnicy zapewniają naszemu państwu bezpieczeństwo żywnościowe, tak więc obowiązkiem państwa jest zapewnić rolnikom bezpieczeństwo ekonomiczne i bezpieczeństwo prawne" - podkreślił premier.

Zaproszenie na uroczystość otrzymał też prezes PiS Jarosław Kaczyński, jednak - jak wyjaśnił w liście - nie mógł w nim uczestniczyć z przyczyn osobistych. List w jego imieniu odczytał poseł PiS Jan Dziedziczak.

"Dziś podczas obchodów 3. Ogólnopolskiego Święta +Wdzięczni Polskiej Wsi+ składamy podziękowania jej mieszkańcom, dlatego pragnę w imieniu Prawa i Sprawiedliwości pokłonić się głęboko polskim rolnikom, hodowcom, sadownikom, ogrodnikom, pracownikom otoczenia produkcji rolnej oraz wszystkim innym osobom pracującym na rzecz szeroko pojętego rozwoju obszarów wiejskich, z całego serca podziękować państwu za ten codzienny trud, żmudną pracę, dzięki której nie brakuje chleba na naszych polskich stołach. Bóg zapłać" - podkreślił Kaczyński.

Zapewnił jednocześnie, że PiS i rząd Zjednoczonej Prawicy będą w dalszym ciągu "dbać o interesy polskiego rolnictwa oraz dokładać wszelkich starań, by zrównoważony rozwój obszarów wiejskich przebiegał jak najintensywniej". "I takiej dostatniej i zasobnej polskiej wsi pragnę państwu i naszej ojczyźnie z całego serca życzyć" - dodał szef Prawa i Sprawiedliwości.

Z kolei minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że mimo obaw związanych z suszą, tegoroczne zbiory są dobre.

"W tym roku martwiliśmy się bardzo, że będzie to kolejny dramatyczny rok, rok suszy, który może ostatecznie zniszczyć polskie rolnictwo (...). Zbiory są dobre, również to wszystko, co jeszcze zostało na polach: ziemniaki, warzywa, buraki, kukurydza zapowiadają się dobrze" - powiedział.

"Jest szalenie ważne, by podziękowanie wsi i rolnikom nie było tylko frazesem" - podkreślił, dodając, iż rząd przeznaczył duże środki na wsparcie dla rolników. "Dwa lata '18 i '19, lata klęski, suszy, z wielkimi problemami. (...) Za te dwa lata rząd PiS wsparł polskich rolników kwotą ponad 4,5 mld euro. To jest niewyobrażalna pomoc" - ocenił.

Zaznaczył, że rząd pracuje nadal nad sprawnym, nowoczesnym systemem ubezpieczeń upraw, hodowli i dochodów rolniczych, a także nad poprawą pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym oraz nad zwiększeniem retencji.

Jak mówił, wynegocjowane dla rolnictwa środki unijne dają szansę "spokojnego modernizowania, rozwijania polskiej wsi w zakresie jakości życia", ale "na horyzoncie pojawia się wiele ryzyk". Wymienił m.in. niestabilną sytuację rynków globalnych, postrzeganie rolnictwa przez wiele środowisk "jako szkodliwego, co do zasady", kwestionowanie prawa człowieka do hodowli zwierząt w związku ze zmianami klimatu.

"Myślę, że przy wielkim zaangażowaniu rolników, przy ich pracowitości (...) przy władzy, która może najbardziej w historii Polski sprawy wsi i rolnictwa stawia na sztandarach, zapisuje jako jedne z najważniejszych możemy o przyszłość być spokojni" - mówił.

Ogólnopolskie uroczystości dożynkowe połączono z odpustem w pólkowskim Sanktuarium, które słynie z cudów obrazu Matki Boskiej, umieszczonego w ołtarzu świątyni, która została wybudowana w 1711 roku. Mszę św. odprawił arcybiskup Stanisław Gądecki.

"Z wieńcami dożynkowymi rolnicy przynoszą trud pracy, aby przez ręce Maryi Niepokalanej wyrazić Bogu hołd za tegoroczne plony ziemi oraz prosić o dalsze błogosławieństwo w pracy na roli i w prowadzeniu gospodarstw" - powiedział metropolita poznański Stanisław Gądecki.

Arcybiskup podkreślił, że rolnictwo "znaczy dla ludzkości więcej, niż lądowanie człowieka na księżycu". "Bez rolnictwa nie rozwinęłaby się żadna ludzka cywilizacja" - zaznaczył duchowny.

Po zakończeniu mszy korowód dożynkowy z premierem Mateuszem Morawieckim na czele przeszedł spod Sanktuarium pod scenę, na której swoje występy zaprezentowało łącznie 150 artystów.

Uczestnicy mogli obejrzeć prezentację obrzędu żniwnego w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Poligrodzianie.

Podczas dożynek wręczono medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości, odznaczenia "Zasłużony dla Rolnictwa" i po raz pierwszy odznaki "Mertis pro Familia" zasłużonym za działania na rzecz rodziny.

Te ostatnie wręczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, która powiedziała: "To szczególne i niezwykle zaszczytne wyróżnienie".

Pierwsze Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni polskiej wsi" zorganizowano w Wąwolnicy na Lubelszczyźnie, kolejne odbyło się w Kolnie na Podlasiu.

autorzy: Ewa Bąkowska, Wojciech Krzyczkowski, Marta Rawicz, Małgorzata Werner-Woś

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki