REKLAMA

Morawiecki: Polska staje się krajem coraz bardziej innowacyjnym

2017-03-01 15:57
publikacja
2017-03-01 15:57

Polska staje się krajem coraz bardziej innowacyjnym, a myśl techniczna jest bardzo zaawansowana - stwierdził we środę wicepremier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w spółce Vistal Offshore w Gdyni. Firma jest generalnym wykonawcą budowy mostu w Tana Bru na północy Norwegii.

Morawiecki: Polska staje się krajem coraz bardziej innowacyjnym / fot. Jacek Lagowski / FORUM

Spotkanie wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami Grupy Kapitałowej Vistal Gdynia SA, do której należy spółka Vistal Offshore, związane było z uruchomieniem przez firmę realizacji projektu budowy mostu w miejscowości Tana Bru na północy Norwegii. Grupa Vistal jest producentem specjalistycznych, wielkogabarytowych konstrukcji stalowych.

Szczególnie cieszy fakt, że kontrakt ten to pierwszy przypadek, gdy polskie przedsiębiorstwo, wspólnie z lokalnym partnerem, jest generalnym wykonawcą inwestycji na terenie Norwegii - podkreślił wicepremier. Firma jest obecna również - jak mówił Morawiecki - "w gorącej Algierii". "I z tego też się cieszę - że my, Polacy, potrafimy zdobywać tego typu kontrakty na całym świecie - wskazał.

Pokazujemy, że polska myśl techniczna jest czymś już bardzo zaawansowanym, że stajemy się krajem coraz bardziej innowacyjnym (...). To są produkty na coraz lepszych marżach - przekonywał.

Prezes zarządu Vistal Gdynia SA Ryszard Matyka poinformował, że kontrakt na budowę mostu w Tana Bru na północy Norwegii, w pobliżu przylądka Nordkapp, firma będzie realizować wraz z partnerem norweskim.

Nowa konstrukcja zastąpi istniejący most z 1948 roku. To bardzo trudny, ciekawy projekt inżynieryjny - most podwieszany, 1,7 tys. ton konstrukcji - tłumaczył. Wartość kontraktu wynosi 160 mln zł, z tego ok. 50 proc. ma otrzymać Vistal Gdynia.

Nowy obiekt został zaprojektowany jako most wantowy, z asymetrycznym pylonem o wysokości 95 m, którego wieże krzyżować się będą na wysokości 70 m. Przeprawa będzie wyposażona w specjalny system zapewniający różnokolorowe efekty świetlne, które ożywią okolicę, zwłaszcza w czasie nocy polarnych. Most będzie miał 260 m długości i 14 m szerokości.

Prezes Vistal Gdynia przyznał, że strategia firmy zakłada dążenie do wykonywania robót jako generalny wykonawca. Podał, że produkcja na eksport w trzecim kwartale ub. roku stanowiła ok. 70 proc. produkcji firmy.

Dzięki współpracy z Grupą Polskiego Funduszu Rozwoju, w tym zwłaszcza Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA (KUKE), firma umacnia swoją pozycję na rynkach międzynarodowych - zaznaczył wicepremier Morawiecki.

Matyka powiedział, że przy ubezpieczaniu należności eksportowych oraz udzielaniu ubezpieczeniowych gwarancji kontraktowych firma korzysta nie tylko ze wsparcia KUKE, ale również Grupy PZU. Korzystając z usług KUKE, firma Vistal Gdynia SA podpisała np. umowę na dostawę dwóch dźwigów do portu Djen Djen w Algierii, przez jej hiszpańskiego kontrahenta.

Dzięki pozyskaniu finansowania m.in. ze strony podmiotów takich jak PKO BP czy Bank Gospodarstwa Krajowego realizujemy prestiżowe polskie oraz zagraniczne kontrakty. Nasza flagowa inwestycja - hala produkcyjna na Nabrzeżu Indyjskim w Gdyni, unikalna w basenie Morza Bałtyckiego, została sfinansowana kredytem inwestycyjnym udzielonym przez PKO BP" - powiedział.

Grupa Vistal jest wykonawcą wielu konstrukcji mostowych w Polsce; jako generalny wykonawca realizuje obecnie też m.in. projekt budowy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej, remont Mostu Cłowego nad rzeką Odrą czy most zwodzony w Gdańsku Sobieszewie. Działa też w Skandynawii, gdzie jest wykonawcą wielu mostowych konstrukcji stalowych. W specjalnej hali powstają wielkogabarytowe konstrukcje ze stali nie tylko do budowy mostów, ale również platform wiertniczych.

(PAP)

bls/ pad/ pb/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~gamon
Jestesmy tak samo inowacyjni jak politycy pisu uczciwi.Smiechu warte .
~fkpis
Dzien bez bredzenia tego typa to dzien stracony dla narodu.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Hyta
Ostatnio polacy sprzedali za grosze szczepionkę na raka niemcom, bo nie było za co poprowadzić dalszych badań. Tak jesteśmy innowacyjni.
~Djmix
Fajnie niech wskaze jaka konkretnie innowacja sprawdzila soe na swiecie, grafen który robia juz w uk?
~777
,,Miszcz" slajdów to stwierdził to chyba tak jest.A od dzisiaj państwo rozpoczyna łowy na przedsiębiorców aby znaleźć 500+ na wino.
~Tttt
Nowe technologie używane są faktycznie masowo np. Power point

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki