Morawiecki: Polska nie przyjmie żadnych uchodźców

Utrzymaliśmy naszą politykę i zdecydowanie nie przyjmujemy żadnych uchodźców; potwierdzenie tego stanowiska to wielki sukces nieformalnego szczytu UE w Salzburgu - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki,

Morawiecki: Polska nie przyjmie żadnych uchodźców
Morawiecki: Polska nie przyjmie żadnych uchodźców (fot. Krystian Maj / KPRM)

Morawiecki na konferencji prasowej po powrocie ze szczytu podkreślił, że Polska wciąż angażuje się w pomoc dla uchodźców w krajach ich zamieszkania, jednak nadal sprzeciwia się ich przyjmowaniu.

"Mówimy o solidarności i podtrzymujemy tę solidarność w działaniu, a poprzez to jesteśmy wobec państw członkowskich (UE) po prostu wiarygodni" - zaznaczył premier. "Dlatego mogę podsumować główny wątek bardzo trudnych rzeczywiście rozmów, że dzięki naszej wiarygodności utrzymaliśmy nasza politykę i zdecydowanie nie przyjmujemy żadnych uchodźców. Jest to potwierdzenie tego, o czym mówiliśmy od samego początku" - podkreślił premier.

Morawiecki przypomniał, że poprzedni rząd twierdził, iż przyjmie "tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy" uchodźców. "I również prezydencja - przewodniczący Rady Europejskiej - też w swoim czasie miała politykę zgodną z polityką Niemiec, czyli ze skłanianiem, żeby nie powiedzieć wymuszaniem na państwach członkowskich przyjęcie uchodźców" - zauważył szef rządu.

Przypomniał również o planach nakładania kar na państwa, które nie zgodzą się na przejęcie uchodźców. "My konsekwentnie staliśmy na stanowisku, że żadne kary nie mogą tutaj mieć miejsca, że będziemy w sposób solidarny pomagać (...) poprzez pomoc na miejscu w tych krajach, ale również poprzez odsyłanie z powrotem nielegalnych migrantów. I to jest to, co dzisiaj robimy" - mówił Morawiecki.

W ocenie premiera, "wielki sukces tego szczytu polega na potwierdzeniu naszego stanowiska, że tymi procesami zarządzają suwerenne państwa członkowskie". "Nie może być narzucania woli ze strony innych instytucji. I Komisja Europejska, i Rada Europejska przyjęła w tym sensie polskie stanowisko" - powiedział.

Morawiecki podziękował również premierom Grupy Wyszehradzkiej. "To właśnie nasze wspólne, bardzo jednoznaczne stanowisko doprowadziło do tego, że - de facto - konkluzje Rady Europejskiej z czerwca w Brukseli zostały w pełni potwierdzone" - zaznaczył szef rządu.

autorka: Nadia Senkowska, Mateusz Roszak

nak/ mro/ par/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 13 ajwaj

Klamstwo,
jak wszedzie dokad przyjechali pracownicy z ubogich krajów w XX i XXI wieku (Europa, USA, Canada, Rosja itd.), zostaja oni na zawsze.
Np. Hindusi, Pakistani, Indonezja itd. maja ca 10 dzieci i po kilku latach nie ma sily ich wiecej sie pozbyc. Bo dokad i po co maja wracac. Na rok tez nie ma sensu przywozic setek tysiecy (przyuczenie, jezyk, droga podróz itd.)
A skladaja tysiace wniosków wizowych juz dawno. (czy to nazwac "uchodzca", czy "pracownik wedrowny", czy rezydent itd.)

We Frankfurcie/Main jest wiecej cudzoziemców niz Niemców np., wiekszosc przyjezdzala "tymczasowo"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 31 do_niczego

Przecież już pełno ich wpuściliście do Polski,np.ukraińcy,białorusini,chińczycy,wietnamczycy,czarnoskórzy.Panie Morawiecki zaprzeczacie sami sobie pełno w Polsce imigrantów,emigrantów i uchodźców. Co za zakłamani Politycy już nie wiedzą co robią.

! Odpowiedz
6 23 silvio_gesell

Polska nie wpuszcza uchodźców tylko imigrantów ekonomicznych.

! Odpowiedz
0 2 do_niczego odpowiada silvio_gesell

No tak teraz mamy dużo w Polsce wykształconych filozofów którzy mają różne pojęcia wykute na pamięć i imigrant,emigrant czy uchodźca to są inne pojęcia.Czyli wspaniały Donald Tusk to jest imigrant ekonomiczny z "ZIELONEJ WYSPY" do raju zwanego "BRUKSELA". Od razu zaznaczę że nie jestem zwolennikiem żadnej partii politycznej.Ktoś ucieka,imigruje z kraju za lepszym życiem to tak jakby był wyganiany przez kastę rządzących polityków.Ale w obecnych czasach można różnie interpretować te pojęcia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 silvio_gesell odpowiada do_niczego

Nie można interpretować inaczej tych pojęć. Albo pracuje albo nie.

! Odpowiedz
11 20 samsza

Polska nie przyjmie, ale odda ochronę granic wspólnej służbie "europejskiej", która tych przybyszów jednak wpuści. Czyli z tramwaju niepodległość wysiadamy na przystanku socjalizm - program sanacja 2.0

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil