REKLAMA
WEBINAR

Morawiecki: Polska ma jedną z najniższych cen gazu w Europie

2022-11-25 18:51, akt.2022-11-25 19:43
publikacja
2022-11-25 18:51
aktualizacja
2022-11-25 19:43

Polska ma jedną z najniższych cen gazu w Europie - wskazał w piątek premier Mateusz Morawiecki. Średnia stawka unijna dla gospodarstw domowych jest trzykrotnie wyższa.

Morawiecki: Polska ma jedną z najniższych cen gazu w Europie
Morawiecki: Polska ma jedną z najniższych cen gazu w Europie
fot. Krystian Maj / / FORUM

"Dzięki staraniom rządu PiS Polska ma jedną z najniższych cen gazu w Europie" - napisał w piątek wieczorem na Facebooku premier. Z zamieszczonego w poście wykresu wynika, że średnia cena gazu dla gospodarstw domowych jest u nas "3 razy poniżej średniej unijnej". Błękitne paliwo tańsze jest tylko na Słowacji, w Chorwacji oraz na Węgrzech. Najwięcej płacą mieszkańcy Holandii (ponad dwa razy więcej niż wynosi średnia UE), następnie Danii, Austrii, Włoszech, Estonii i Szwecji.

Dzięki działaniom rządu Prawo i Sprawiedliwość Polska ma jedną z najmniejszych cen gazu w Europie. 🇵🇱🛡📉

Posted by Mateusz Morawiecki on Friday, November 25, 2022

„Atak Rosji na Ukrainę doprowadził do całkowitej destabilizacji rynku energetycznego. Ceny gazu wystrzeliły do poziomu niespotykanego w historii. Konsekwencje wojny uderzają w kieszenie zwykłych obywateli. Wiem, że wiele rodzin ogrzewających swoje domy czy mieszkania gazem obawia się nadchodzących zimnych tygodni czy miesięcy. Obawy mają pracownicy szkół, żłobków, przedszkoli, domów opieki czy szpitali. Pragnę jednak państwa uspokoić – rząd stoi na posterunku i przygotował rozwiązania, które niosą ulgę w czasie putinflacji” – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu opublikowanym w piątek na jego profilu na Facebooku.

Dodał, że po ustawach w sprawie dodatku węglowego, cen ciepła i cen energii przyszedł czas na to, żeby zabezpieczyć odbiorców gazu. Podkreślił, że ceny gazu nie mogą być zabójcze dla portfeli polskich rodzin i muszą być dostosowane do realnych możliwości gospodarstw domowych.

„Dlatego gwarantujemy cenę dla paliw gazowych na poziomie nieco ponad 200 zł za MWh. Mrozimy też wysokość stawek dystrybucyjnych, aby zachować je na poziomie z tego roku. Przedsiębiorstwa energetyczne będą mogły skorzystać z rekompensat a najbardziej wrażliwi odbiorcy otrzymają również refundację podatku VAT” – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Ocenił, że dzięki rozwiązaniom, jakie przyjmuje rząd, w Polsce uda się utrzymać jedne z najniższych cen gazu w Europie. Przypomniał, że ceny gazu dla polskich rodzin i instytucji wrażliwych w 2022 r. zostały zamrożone.

Robimy to również na przyszły rok – mimo wojny za naszą wschodnią granicą, mimo krytyki ze strony niektórych krajów i instytucji Unii Europejskiej. Dla nas najważniejsze jest dobro polskich obywateli i budżety polskich rodzin. Dziś rachunki za gaz płacone przez polskie rodzin są trzy razy niższe niż średnia w krajach Europy. Polskie rodziny płacą za gaz zdecydowanie mniej nie tylko od rodzin niemieckich czy francuskich, ale płacą mniej od rodzin na Litwie, Łotwie czy w Czechach” – stwierdził premier.

Zaznaczył, że państwo musi wspierać obywateli w czasach kryzysu. „Nasz rząd nie zostawia ludzi samych sobie, bo tylko razem i tylko jeśli będziemy solidarni, możemy przetrwać ten trudny czas” – powiedział Morawiecki.

Ewa Wesołowska, Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (18)

dodaj komentarz
arzab
Człowieku, ten propagandowy chłam to sobie głoś w TVP lub w dziennikach, które kupił kumpel z Orlenu ! Tam trafią do właściwych osobników !
Tutaj są ludzie, którzy pytają skoro wszystko mamy najtańsze to czemu nas na to nie stać, skąd ta drożyzna ?
zoomek
Czyli sukces. Jest dobrze więc o co ci chodzi człowieku?
Klaskać!
chudyjakszkapa
Polacy, dajcie mi 100 miliardów , a dam wam gaz za darmo :-) ....

to tyle apropos cen gazu i paliwa w Polsce...

gaz najtańszy tylko .. a ludzie coraz biedniejsi...
polonu
przecież teraz jak wyprodukujesz nawozy sztuczne na tym gazie amerykańsko -Norweskim to 1 tona będzie kosztować przynajmniej 6000 zł , dojdzie jeszcze drogi prąd , import składników do produkcji ja pierdziele ile ta tona będzie wtedy kosztować lepiej zamknąć zakłady Azotowe i importować gotowe nawozy sztuczne z Chin , jak do tych przecież teraz jak wyprodukujesz nawozy sztuczne na tym gazie amerykańsko -Norweskim to 1 tona będzie kosztować przynajmniej 6000 zł , dojdzie jeszcze drogi prąd , import składników do produkcji ja pierdziele ile ta tona będzie wtedy kosztować lepiej zamknąć zakłady Azotowe i importować gotowe nawozy sztuczne z Chin , jak do tych 6000 zł doliczysz jeszcze podatek .
ptokbentoniczny2
Dlatego już wiemy, gdzie szukać dodatkowych pieniędzy, prawda?
polonu
ta polityka jest prowadzona od dawna budowa gazoportu , ograniczano zakup taniego gazu z Rosji a zwiększano zakupy LNG z USA potem cenę uśredniano , dlatego rachunki rosły stopniowo . proste . Po nowym roku zobaczymy jak to wszystko będzie wyglądało , i jakie faktycznie będą ceny surowców i jakie prawdziwe koszta tej Amerykańskiej ta polityka jest prowadzona od dawna budowa gazoportu , ograniczano zakup taniego gazu z Rosji a zwiększano zakupy LNG z USA potem cenę uśredniano , dlatego rachunki rosły stopniowo . proste . Po nowym roku zobaczymy jak to wszystko będzie wyglądało , i jakie faktycznie będą ceny surowców i jakie prawdziwe koszta tej Amerykańskiej polityki , ciężko teraz policzyć to się okaże w praniu bo tu nie chodzi tylko o sam gaz a gdzie reszta , jeszcze rynek zbytu na wschód zniknie . to się wszystko dopiero rozkręca .
anty12
Tak samo jak i pensje. Nieroby tylko mają dobrze.
endes
Słuchać się nie da tych bredni…
jas2
"Polska ma jedną z najniższych cen gazu w Europie"

To po ile dziś ceny, bo chciałbym kupić jedną do kolekcji?
zoomek
Mogliśmy mieć tanie surowce z Rosji gdyby agent banksterki Morawitz nie miał za zadanie zniszczyć Polski. Odrobina rozumu i jeszcze byśmy odsprzedawali z zyskiem. Syf.

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki