REKLAMA

Morawiecki: Polska liderem wykorzystania funduszy UE w nowej perspektywie

2016-11-07 12:37
publikacja
2016-11-07 12:37

Polska inwestuje pieniądze z nowej perspektywy UE najszybciej ze wszystkich krajów członkowskich, w ciągu ostatniego roku wartość płatności dla Polski wyniosła blisko 1 mld euro - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie wicepremier Mateusz Morawiecki.

/ fot. Michał Kosc / FORUM

Wartość umów podpisanych w ramach środków unijnych z perspektywy 2014-2020, do połowy października wyniosła 74,2 mld zł - poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

MR dodało, że wartość środków UE uruchomionych w naborach wzrosła do 149 mld zł. Wartość środków przekazanych Polsce z KE wzrosła do połowy października do 4,3 mld zł.

Najważniejsze rzeczy, które warto podkreślić, dotyczą tego, że w całym tym skomplikowanym procesie najpierw kontraktacji, potem certyfikacji, aż w końcu pieniędzy, które są inwestowane w poszczególne działania, zdecydowanie wróciliśmy na właściwe tory - podkreślił Morawiecki.

Inwestujemy pieniądze z tej nowej perspektywy unijnej najszybciej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej - mówił. Wskazał, że wartość płatności okresowych płynących z Brukseli w ciągu ostatniego roku wyniosła dla Polski blisko 1 mld euro. Druga jest Portugalia, w przypadku której wartość płatności wyniosła ok. 700 mln euro - dodał.

Jesteśmy tutaj niekwestionowanym liderem - zaznaczył Morawiecki.

Wskazał też, że w listopadzie 2015 roku poziom kontraktacji środków unijnych wynosił 0,3 proc., obecnie sięga około 20 proc. Jak zaznaczył, poprzedni rząd zostawił kwestię wydatkowania środków unijnych w nowej perspektywie w "bardzo słabym stopniu zaawansowania.

Morawiecki zwrócił uwagę, że wzorową dynamiką odznaczają się programy rządowe, natomiast jeśli chodzi o regiony to urzędy marszałkowskie muszą przyspieszyć.

Mówił, że obecna perspektywa finansowa UE jest dobra dla Polski; jest dużą szansą i chcemy wykorzystać ją dla celów inwestycyjnych. Zauważył też, że pomiędzy poprzednią a obecną perspektywą nastąpiło pewne spowolnienie, jednak z kwartału na kwartał się to poprawia.

W przyszłym roku odbicie w inwestycjach publicznych

Wzrost gospodarczy w IV kw. tego roku wyniesie ok. 3% rdr, zaś w całym 2016 i 2017 r. powinien znaleźć się na poziomach zapisanych w projekcie przyszłorocznego budżetu, tj. odpowiednio: 3,4% i 3,6% - uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

"W czwartym kwartale wzrost PKB może wynieść ok. 3%" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Wicepremier wskazał, że inwestycje prywatne wzrosły o 4,5% w I poł. br. Podkreślił, że sektory, szczególnie związane z budownictwem - czyli te, które były uzależnione od środków unijnych odnotowały spadki.

"W przyszłym roku spodziewam się odbicia w sektorze budowlanym i sektora publicznego i samorządowego. Trzymamy się tych prognoz wzrostu PKB, które są założone w budżecie państwa, czyli 3,4%, a w przyszłym 3,6% - to jest jak najbardziej realistyczne" - powiedział też Morawiecki.

"Ważne z punktu widzenia budżetu jest to, że odbija inflacja" - dodał.

Wicepremier poinformował, że rząd nie spodziewa się negatywnych skutków dla polskiej gospodarki w związku z wynikami wyborów prezydenckich w USA.

"Nie podejmujemy żadnych działań (zabezpieczających - PAP). Mamy dług publiczny na bezpiecznym poziomie, duże bufory walutowe. Jesteśmy bezpieczni. Nie ma potrzeby takich działań" - powiedział.

PAP/ISBNews

Źródło:Bankier24
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
~Obserwator
Pytanie czy dobrze je wydajemy za usługi które przypadkiem nie są zawyżone.
~komentator
A na zdjęciu - "Tym palcem w nosie dłubię".
~Polskoktocięprzeda
Nie podejmujemy żadnych działań (zabezpieczających - PAP). Mamy dług publiczny na bezpiecznym poziomie, duże bufory walutowe. Jesteśmy bezpieczni. Nie ma potrzeby takich działań" ... A samaobsługa długu / odsetki / to ponad 55 mld zł rocznie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Cubix7
Jak jesteśmy liderem to raczej nie za wesoło, bo oddać trzeba . W naszym przypadku najwięcej!!
~heeeee
I co z tego. I tak tą kasę trzeba będzie zwrócić a stadiony i aquaparki ścieżki rowerowe trzeba będzie utrzymywać i remontować,
~pierożek
i drogi, przede wszystkim drogi... łatanie kosztuje więcej niż zbudowanie od nowa.
~runnerr
Mam pełne zaufanie do M. Morawieckiego - właściwy człowiek na właściwym miejscu: kompetentny, doświadczony, konsekwentny, propaństwowy. Gratuluję... POLSCE.
~andrzej
Żebyś się na tym zaufaniu nie przejechał...
~obatel
A tym paluszkiem ciągle pokazuje:no,no,no,uważaj obywatelu bo zaraz przywalę podatek,opłatę,dopłatę,akcyzę.Tak najłatwiej.

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki