Morawiecki: Podniesiemy w tym roku kwotę wolną od podatków

Kwota wolna od podatków dla najbiedniejszych Polaków zostanie jeszcze w tym roku podniesiona - zapowiedział w piątek w Polsat News wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Obecnie wynosi ona 6,6 tys. zł.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

"Dla osób, które są ubogie, podnieśliśmy kwotę wolną od podatków (...); podniesiemy tę kwotę ponownie, jeszcze w tym roku i w przyszłym, tak żeby te osoby, które najmniej zarabiają, albo są poniżej granicy ubóstwa określonej w prawie, faktycznie mogły nie płacić podatku" - powiedział wicepremier.

Morawiecki mówił też, że rząd stara się wyeliminować skrajne ubóstwo, poprzez program społeczny pro-solidarnościowy. "Zgodnie z najnowszymi danymi, u dzieci skrajne ubóstwo - dzięki naszym działaniom finansowym, "Rodzinie 500+" - wyeliminowaliśmy o 94 proc." - wskazał.

Kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wzrosła w 2017 r. do 6,6 tys. zł.

Morawiecki zaznaczył, że rząd PiS wprowadził inną strategię niż poprzednicy. "Oni 21 razy podnieśli podatki, a my obniżyliśmy podatki z 19 proc. CIT dla małych firm na 15 proc. i ten CIT w I kwartale rośnie o ponad 10 proc." - mówił. Jego zdaniem to "pozytywna niespodzianka".

Jak podkreślił, wielkie firmy międzynarodowe czasami w ogóle nie płacą podatków. "Czy to jest w porządku" - pytał. "My to odwracamy - płacimy z cenami transferowymi. Tutaj zaszczepiliśmy wiele działań z biznesu, jak analiza danych big data, dane obrabiane matematycznie, które pozwalają nam lepiej wyłapać te nieprawidłowości" - tłumaczył wicepremier.

Dodał, że rząd walczy również z "mafia VAT-owską". "Ludzie są coraz bardziej porządni i uwierzyli, że my na serio traktujemy temat podatków. Nasi poprzednicy przez 16-17 miesięcy nie zrobili odwróconego VAT-u na elektronikę użytkową, telefony komórkowe, przez co straciliśmy może 3-4 mld zł. Jeszcze vacatio legis trwało sześć miesięcy, czyli było zaproszeniem do oszustw podatkowych" - powiedział Morawiecki.

Szef resortów rozwoju i finansów podkreślił, że służby skarbowe w marcu, po utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej skontrolowały 16,5 tys. cystern. "Każda ciężarówka jest sprawdzana i konwojowana i potencjalni przemytnicy wiedzą o tym" - zaznaczył.

Powiedział też, że ma złą wiadomość dla tych, którzy uciekają do rajów podatkowych - "nasze służby skarbowe i celne bardzo mocno analizują wszystkie dane i patrzą na te raje podatkowe".

"Gdy spotykam się w Brukseli z moimi odpowiednikami, ministrami finansów z innych krajów, bardzo ostro walczę przeciwko rajom podatkowym i to odnosi rezultaty, ponieważ jest coraz lepsza wymiana informacji" - wskazał Morawiecki.

Wzrost gospodarczy w I kwartale zdecydowanie powyżej 3,5 proc.

Wzrost gospodarczy w I kwartale br. wyniósł zdecydowanie powyżej 3,5 proc. - poinformował w piątek wieczorem wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że polska gospodarka idzie w dobrym kierunku, wszystkie wskaźniki gospodarcze są nawet lepsze niż przewidywano.

"Uważam, że idziemy w bardzo dobry kierunku. Wszystkie wskaźniki gospodarcze są nawet lepsze niż przewidywaliśmy" - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów w programie Polsat News.

"Myślę, że wzrost gospodarczy będzie wyższy, niż przewidywaliśmy jeszcze pół roku temu. Większość instytucji finansowych, analitycznych prognozowała wzrost na ten rok 2 proc., niektóre nawet poniżej 2 proc. Tymczasem za I kwartał będzie to zdecydowanie powyżej 3,5 proc., a może poniżej 4 proc." - mówił Morawiecki. Jego zdaniem to bardzo dobry wzrost.

Zaznaczył, że przyjmując na siebie zadanie zmiany modelu gospodarczego w Polsce, przyjął także dwa nadrzędne cele: przesunięcie wydatków na cele społeczne, solidarnościowe, oraz zrealizowanie wielkiej wizji modernizacji Polski, a więc przesunięcia środków w kierunku modernizacji infrastruktury, nowego przemysłu (...) i na innowacyjność.

"Dla nas ważne jest - z jednej strony oparcie rozwoju gospodarczego o czynnik prospołeczny, by rodziny polskie były zadowolone (...). Ale zależy nam na tym, żeby ci studenci, którzy chcą pracować w coraz wyżej technologicznych firmach (...), mogli znaleźć swoje miejsce na ziemi tu, w Polsce, a nie, żeby byli wypychani na tzw. zmywak do Londynu czy innych miast" - tłumaczył.

Każdy przedsiębiorca wie, że nawet mała inwestycja - jak wskazał - wymaga przygotowania. "My odziedziczyliśmy +suchą ziemię+; nie było inwestycji przygotowanych, które musieliśmy rozkręcać. Ratowaliśmy środki unijne, które w wielkości ponad 30 mld zł mogły być zmarnowane i to zajęło nam kilka miesięcy, a potem przygotowanie inwestycji" - mówił.

"W specjalnych strefach ekonomicznych ściągnęliśmy inwestycje wielkości 11 mld zł i to jest o 90 proc. więcej niż w roku 2015. A w tym roku szykuje się kolejny rekord i to są nowe miejsca pracy i nowy wzrost gospodarczy, który ściągamy do kraju" - wskazał.

"Te inwestycje, które ściągnęliśmy, typu Mercedes, Toyota, Volkswagen, nowe inwestycje w przemyśle lotniczym - to nie są montownie. To miejsca, w których produkuje się silniki, produkuje się bardzo zaawansowane technologicznie produkty" - tłumaczył Morawiecki.

"W Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który jest naszym azymutem gospodarczym, przyjętym przez rząd, mamy założoną strategię dla start-upów - dla młodych, dynamicznych, albo młodych duchem przedsiębiorców, którzy chcą wdrażać takie znakomite, cudowne rozwiązania. Mamy specjalne fundusze odłożone i dzięki temu się bardzo dobrze rozwijają" - poinformował.

Wicepremier zapowiedział, że na targach w Hannoverze już nie będziemy reklamować "znakomitego skądinąd mleka, przesmacznych oscypków czy ogórków kiszonych, tylko będziemy tam przede wszystkim reklamować i przedstawiać naszą myśl techniczną - nasze autobusy elektryczne". Po tych targach - jak mówił - Niemcy będą więcej rozumieli, że my przynosimy nową, polską inżynierską myśl techniczną.

"Mamy kreatywnych inżynierów, tych software inżynierów więcej niż Arabia Saudyjska ma ropy naftowej. Dlatego myślę, że odniesiemy sukces" - wskazał.

awy/ pad/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~qu

panie morawiecki jest pan niczym balcerowicz mówisz jedno robisz drugie a zero zrozumienia jak to możliwe że władał pan bankiem ,a może tylko pilnował fotela a kto inny władał?????mam pytanie gdzie w konstytucji jest napisane że uczciwy obywatel ma być zakładnikiem nierobów .że ma być niewolnikiem państwa!!!!!!!!! !!!!!!!?????

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Hiob

NIe podoba się to jedź na wschód tam jest dziki wschód

! Odpowiedz
0 0 ~fana

I co jeszcze zrobimy, fantasto?

! Odpowiedz
0 7 ~szpiegusek1

A co z kwotą wolną od podatku dla klasy średniej . Oszuści mieli podnieść kwotę wolną całemu społeczeństwu, a podnieśli tylko nierobom (nierób to nie dzieciorób). Ciekawe kiedy podniesie kwotę uzyskania przychodu bo obecna nie była podnoszona od wielu lat.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 16 ~Bezpartyjny

Bajania ciąg dalszy...

! Odpowiedz
5 42 ~Pracownik

A kiedy jakieś ulgi dla zwyjłych ludzi? Ciągle tylko pomoc dla nierobów lub dzieciorobów.

! Odpowiedz
2 5 ~Karbinadel

Ja nie chcę żadnych ulg ani dotacji. Ani pomocy. Całkowicie zadowolę się tym, że mi nie będą przeszkadzać i wpieprzać się we wszystko

! Odpowiedz
2 3 ~szrlej odpowiada ~Karbinadel

Jedź do somali opłacisz jakiegoś kacyka nikt ci nie bedzie przeszkadzć

! Odpowiedz
12 22 ~premier

Mateuszek Powerpoint znowu w akcji. Nie da się już słuchać tego czego ten pisi przydupas mówi. Co tylko coś ogłosi to okazuje się to być nieprawdą. Wg Mateuszka PKB w 2016 r. miał wzrosnąć o 3,9%, skończyło się na 2,7% !!!. Za PO PKB rosło o 3,9%, wg Mateuszka dlatego że było zawyżone przez mafie vatowskie. Obiecuje że z Wielkiej Brytanii ściągnie zagraniczne banki które utworzą 40 tyś. nowych miejsc pracy. Jak na razie ani jeden bank nie zdecydował się na przeprowadzkę do Poslki Ten człowiek jest tak oderwany od rzeczywistoći jak cały PIS. I jeszcze bredzi o sprawiedliwości społeczej. Jako bankster który zarabiał rocznie miliony zł on najlepiej jest czym jest sprawiedliwość społeczna. Wg niego i całego PISu sprawiedliwośc jest wtedy kiedy zgodnie z prawem można okradać uczciwie cięzko pracujących Polaków i rozdawać te pieniądze Misiewiczom, Pisiewiczom, patologii, nierobom dzieciorobom i innym, pracą nie skalanym żulom. Oto jest program PIS

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl