Morawiecki: Podatki powinny być płacone w kraju, gdzie osiągane są przychody, nie zysk

Podatki powinny być płacone w kraju, gdzie osiągane są przychody, nie zysk - uważa wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki. Do wprowadzenia takiej zasady stara się on przekonać pozostałych członków wspólnoty podczas spotkania w Tallinie.

(fot. Leszek Witkowski / FORUM)

Wicepremier Mateusz Morawiecki bierze udział w nieformalnym ECOFIN-ie, który rozpoczął się piątek w Tallinie w Estonii. Poruszane tematy to m.in. wyzwania związane z opodatkowaniem międzynarodowych korporacji działających w gospodarce cyfrowej, pogłębienie unii walutowej, a także unia rynków kapitałowych.

"Najintensywniej skupiamy się na tym pierwszym temacie, na nim zależy mi szczególnie. Polska bardzo wyraźnie podnosi temat opodatkowania międzynarodowych korporacji w kraju, gdzie osiągają one przychody, a nie tylko zyski (...). Zależy nam na tym, aby taka zasada została wdrożona" - powiedział.

Poinformował, że rozmawiał o tym m.in. z ministrami finansów Francji, Niemiec, czy wiceprzewodniczącym KE Valdisem Dombrovskisem, aby zbudować koalicję na rzecz wypracowania uczciwych zasad opodatkowania dla poszczególnych krajów. Morawicki podkreślił, że widzi pozytywną reakcję.

"Bardzo się cieszę, bowiem po półtora roku widać zmianę stanowiska. Przypadki takie, które miały miejsce w Irlandii (KE nakazała zapłacić Apple 13 mld euro zaległego podatku wz. z ulgami podatkowymi, które przyznała firmie Irlandia - PAP) wzburzyły opinię publiczną na tyle, że stało się jasne, że te zasady trzeba zmienić. Jednocześnie poszczególne kraje, które próbują same wdrażać takie regulacje, jak +Facebook Tax+ we Francji, czy +Google Tax+ w Wielkiej Brytanii widzą, że samodzielne działania nie zdają egzaminu" - powiedział wicepremier.

Dlatego, jego zdaniem, jest coraz większa skłonność, by wypracować wspólne działania w tym zakresie. "Polska takie stanowisko promuje od samego początku, jesteśmy jednym z inicjatorów takiego myślenia. W oczywisty sposób dla nas jest to korzystne, ważne aby tak było" - powiedział.

Zdaniem Morawieckiego, Polska jest dotknięta w duży stopniu przez mechanizmy międzynarodowego unikania opodatkowania. "Warto przypomnieć, że przez osiem lat rządów naszych poprzedników dochody z CIT w ogóle nie urosły, a przychody firm urosły dwukrotnie" - powiedział. Wskazał na jeden z raportów Uniwersytetu w Amsterdamie; badania powiązań milionów firm wykazały, że w Europie rajami podatkowymi są np. Szwajcaria i Holandia - te kraje służą firmom do rejestrowania podmiotów, marek, znaków towarowych, albo miejsca świadczenia usług, tam dokonuje się transferu zysków, w tym z Polski.

"W ten sposób obywatele polscy są pozbawiani należnego tu podatku, mimo że sprzedaż danego towaru, czy dobra odbywa się w Polsce" - zaznaczył.

Pytany, czy jest możliwe wypracowanie twardych regulacji na poziomie UE w tym zakresie, i kiedy mogłaby to nastąpić, Morawiecki powiedział że bardzo na to liczy. "Działanie na poziomie 28 państw UE jest działaniem bardzo żmudnym. Przechodzimy przez trudne procesy uzgodnień, dyskusje toczą się godzinami" - powiedział. Zaznaczył, że nie wszyscy powiedzą to głośno, ale kraje takie, jak Wielka Brytania, Irlandia, Holandia, czy Luksemburg czerpią z obecnego systemu ogromne korzyści, dlatego dyskusje są przedłużane, co rodzi problemy.

"Wszyscy zdają sobie jednak sprawę z wagi problemu, że nie można go zostawić. Coraz bardziej wartość dodana przesuwa się w kierunku zarządzania danymi o klientach, a te pojawiają się przede wszystkim w spółkach cyfrowych, technologicznych, jak Apple, Google itp. Brak właściwego opodatkowania w miejscu uzyskiwania przychodów pozbawia dochodu takie państwa, jak Polska, ale także takie jak Francja, czy Niemcy" - powiedział.

Dodał, że w rozmowach dwustronnych np. z ministrem finansów Niemiec Wolfgangiem Schaeuble, czy Dombrovskisem, wskazywał na działania Polski w zakresie uszczelniania systemu VAT. Wyjaśnił, że rok temu KE nie do końca wierzyła, czy ten program się powiedzie, dlatego teraz jest pytany o efekty. Według Morawieckiego dyskusja idzie w dobrym kierunku, udaje mu się pokazać, że skoro luka w VAT może wynosić 200 mld euro w skali całej UE, to uszczelnienie systemu na kwotę 100-150 mld dałoby Unii drugi budżet.

"Złapanie tego byka za rogi mogłoby oznaczać bardzo duży sukces dla wielu krajów. My pokazujemy, że można to zrobić i można skutecznie uszczelniać system podatkowy" - dodał.

Morawiecki pytany był też o pogłębienie unii walutowej - co było jednym z tematów ECOFIN-u - oraz ewentualne obawy, czy Polska, - jeśli to nastąpi - nie będzie pomijana w podejmowaniu najważniejszych decyzji. Morawiecki poinformował, że dyskusja dotyczyła przede wszystkim wspólnego systemu gwarantowania depozytów, który jest kością niezgody między niektórymi krajami.

Wicepremier podkreślił, że partnerzy ze strefy euro byli w niej bardzo otwarci także na członków UE, którzy są poza nią. "Dyskusja jest prowadzona w obecności wszystkich krajów członkowskich. Nie widzę dążenia do izolacji krajów strefy euro od pozostałych krajów, które do niej nie należą. Nie widzę też apetytu na tworzenie wspólnego budżetu strefy euro" - zapewnił.

autor: Marcin Musiał

edytor: Dorota Skrobisz (PAP)

mmu/ skr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 5 bankierkomentuje

dokladnie powinny byc przychody opodatkowane a nie sztucznie wyliczany zysk i sponsorowanie warchlakow typu JUNCKER w Luxemburgu lub ryzych Irlandasow. Dlaczego my mamy dymac na podatki dla Irlandii. Jestesmy wiekszym krajem i lepiej sobie radzimy niz polowa EU wiec dlaczego mamy na nich pracowac, niech sie sami do roboty wezma, go uszczelnienia systemu podatkowego a tak to jestesmy okradani raz przez korpo z USA a drugi raz przez taki Luxemburg czy Irlandie. BANDA EUROPEJSKICH PEJSACZY i SMOLUCHOW.

WON z ta Uniia, Junckerami, Makaronami, smierdzacymi rybami, opasem Timmermansem, warcholem Schultzem i DzongTuskiem - WON

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
29 12 silvio_gesell

To proste, zamiast opodatkowywać zyski i przychody, co zmusza do dłuższej pracy by zarobić to samo, wystarczy opodatkować wartość ziemi, która wynika z gęstości zaludnienia. Opodatkowanie pracy nie ma już sensu, bo nie jest to już towar deficytowy, natomiast korzystne lokalizacje są, i należy dbać by były najlepiej wykorzystywane, bo nie da się ich produkować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 xyz83

Mówisz że praca nie jest już towarem deficytowym. Może w krótkim terminie ale co z dłuższym? Sam wspominasz o dzietności poniżej zastępowalności pokoleniowej.

Opodatkowanie ziemi nie wydaje mi się żeby motywowało ludzi do posiadania rodziny i dzieci.

! Odpowiedz
6 9 silvio_gesell odpowiada xyz83

Tak, mamy rekordowo niskie bezrobocie, z powodu wysokiego opodatkowania pracy, które zmusza ludzi do pracy dłużej niż jest to ekonomicznie uzasadnione. A przesiadywanie 10 godzin w pracy oczywiście odbija się negatywnie na dzietności, i obniża produktywność..

Obniżenie opodatkowania pracy na rzecz opodatkowania wartości ziemi przede wszystkim spowodowałoby, że nie opłacałoby się emigrować zarobkowo, gdyż i tak trzebaby płacić podatki w Polsce. To zatrzymałoby emigrację, a obecni emigranci pozbyliby się odłogów i pustostanów w Polsce. A to z kolei obniżyłoby ceny nieruchomości w Polsce, co po pierwsze zachęciłoby do powrotu emigrantów. Poza tym wiemy, że drogie nieruchomości zmuszają do wzięcia kredytu, a kredyty to mocny środek antykoncepcyjny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 39 trollmaster

co za bełkot, śmierdzi czosnkiem.
Żadne pieniądze nie są warte importowania tu bezwartościowego elementu z Afryki i Azji, z których 95% to nielegalni imigranci ekonomiczni.
Skoro niektóre kraje członkowskie nie wypełniają zobowiązań w zakresie ochrony zewnętrznych granic UE, to wobec nich powinno być wszczęte postępowanie KE, a nie wobec Polski czy Węgier.
Dlaczego kraje typu Arabia Saudyjska, Emiraty czy Izrael nie przyjmują tych pseudouchodźców? Są im dużo bliższe kulturowo i w ogóle bliższe, nawet geograficznie, po co ta wędrówka ludów?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
34 27 szymonj

Geniusz, po prostu geniusz. Czy to ma oznaczać, że eksporterzy powinni płacić podatki w kraju docelowym swojej sprzedaży, czyli za granicą? A jeszcze śmieszniej by było, jakby Morawiecki zmusił chińskie firmy do płacenia podatków w Polsce :)

! Odpowiedz
12 43 trooper

Morawiecki przypisał zasługi sobie, ale prawda jest taka, że ten projekt zainicjowała Francja, Niemcy i wiele innych krajów się podłączyło, w tym Polska. Nie będzie dotyczyć fizycznych produktów, a jedynie cyfrowych płaconych przez koncernty typu Apple, Google, Facebook które zarabiają grubą kasę w naszych krajach, po czym przenoszą różnymi trickami zyski np do Irlandii, gdzie rząd oferuje im słodkie deale, jak z Apple który płaci tylko 1% podatku od swoich zysków w całej Unii Europejskiej. To jest patologia na skalę światową i pod tym względem cieszę się, że Morawiecki wspiera ten projekt.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 10 jacek-19

On tego nie wie

! Odpowiedz
46 36 trooper

Wszystko pięknie i ładnie panie Morawiecki, ale proszę pamiętać, że wartości Unii Europejskiej nie można przyjmować sobie selektywnie jak PIS-owi pasuje, albo się integrujemy i bierzemy wszystkie korzyści jakie z tego płyną i także zobowiązania, albo wychodzimy z Unii i tworzymy samotną ale wolną wyspę wg marzeń prezesa Kaczyńskiego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
29 26 trooper

Nawiasem mówiąc jak się ten plan z opodatkowaniem przychodu wprowadzić, to sporo Polaków z emigracji może wrócić. Eldorado w UK już się powoli kończy, a prosperity w IRL polega głównie na przyciąganiu koncenów międzynarodowych i cashowaniu zysków oferując prawie, że zerowe podatki. Zintegrujcie Polskę bardziej z Unią to Polacy z emigracji zaczną wracać. Zróbmy Polskę znów silną, ale jako część UE a nie samotna nacjonalistyczna 'wyspa'

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl