Morawiecki: Opodatkowanie części FIZ może dać 200-300 mln zł wpływów w '17

Opodatkowanie funduszy inwestycyjnych zamkniętych, pomagających w optymalizacji podatkowej, może przynieść 200-300 mln zł wpływów do budżetu w 2017 roku - poinformował PAP Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister finansów i rozwoju
Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister finansów i rozwoju (fot. Jerzy Dudek / FORUM)

Projekt ustawy o opodatkowaniu zamkniętych funduszy inwestycyjnych (FIZ) trafił niedawno pod obrady Sejmu. Zakłada on nałożenie podatku na wszystkie fundusze zamknięte, co, w ocenie uczestników rynku, mogłoby poważnie zakłócić funkcjonowanie funduszy i spowodować przeniesienie dużej części aktywów inwestorów za granicę.

Według pierwotnej wersji projektu, opodatkowanie funduszy miało przynieść wpływy do budżetu w wysokości 2-2,5 mld zł.

W toku prac przedstawiciele wnioskodawców zapowiedzieli jednak zgłoszenie poprawki, która rozróżni fundusze inwestujące na rynku kapitałowym od funduszy, których głównym celem jest optymalizacja podatkowa.

"Zasilenie do budżetu może wynieść 200-300 mln zł, to będzie ten rząd wielkości" - powiedział PAP wicepremier, dodając, że to zasilenie nastąpi już od 2017 r.

Wicepremier uważa, że fundusze inwestycyjne zamknięte w większości stanowią pozytywny element rozwoju rynku kapitałowego i inwestycyjnego.

"Pewna część tych funduszy była używana jako schematy optymalizacyjne do unikania podatków. Chcielibyśmy zmniejszyć możliwości uciekania z podatkami poprzez te fundusze. To była propozycja senacka. Natomiast w (wersji - PAP) zaproponowanej przez MF, poprawki zdecydowanie łagodzą jakikolwiek negatywny wpływ na rozwój funduszy inwestycyjnych zamkniętych, które stanowią rzeczywiste wehikuły inwestycyjne" - powiedział Morawiecki.

Na pytanie PAP, w jaki sposób mają być rozróżniane fundusze "optymalizacyjne" od "korzystnych", Morawiecki powiedział: "Wstawiliśmy tam pewne zabezpieczenia, które powodują, że będziemy mogli rozróżnić pomiędzy tymi, którzy tworzą długofalowy dostęp do produktów inwestycyjnych zamkniętych dla swoich klientów, od tych, którzy tworzą tylko dla jednego klienta, który wkłada swoje aktywa w ten fundusz, aby unikać opodatkowania".

Na pytanie o to, jakie ostatecznie zmiany ustawowe czekają fundusze "korzystne" powiedział: "Prawie żadnych zmian".

Dodał, że według szacunków fundusze "spekulacyjne", wykorzystywane do unikania opodatkowania, stanowią nie więcej niż 20 proc. wszystkich funduszy zamkniętych w Polsce. (PAP)

nik/ kuc/ pr/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 16 ~szybki

PO mnie wkur... zabierając mi połowę przyszłej emerytury z offe ale PIS wprowadzając co chwile nowe podatki wkur.. mnie bardzij

! Odpowiedz
0 1 ~poldek

Dlatego wpadając w macki POPiS zostaliśmy skazani na wybór mniejszego zła. Po II kadencji PiS wydawał się mniejszym złem, ale wszystko to się okazało fikcją.

! Odpowiedz
0 9 ~niepelnosprawny_org

za niedługo bedzie oodatkowanie powietrza chyba? mogą ci inwestorzy co pan premier głośno zapowiadał nieco sie dołożyc np. taka sumę, a jednak zawsze dostają duze ulgi...

! Odpowiedz
0 8 ~Oz

Następny będzie pewnie kataster.

! Odpowiedz
1 17 ~ksiądz

PiS = mafia! PiS = dyktatura! PiS = zło! Kaczyński = Hitler! PiS = faszyzm!

! Odpowiedz
0 17 ~vacek

Pazerne łapy już trzyma podniesione.

! Odpowiedz
0 25 ~Chipek

Co to za komunistyczno-ekonomiczna miernota. Za tak wielkie pieniądze na posadzie super-ministra to średnio inteligentny gimnazjalista za 3000zł/m mógłby wyszukiwać i ogłaszać gdzie i co opodatkować. A gdzie rozwój gospodarki? Można śmiało zacytować słowa B. Clintona "Ekonomia głupcze!!!"

! Odpowiedz
16 1 ~zez

każdy ma prawo krytykować każdego ale porównywać kogoś w rządzie do gimnazjalisty jestsamo w sobie żenujące. A dodawanie do tego Clintona, który wprowdził NAFTA która doprowadziła do zubożenia amerykańskiej klasy średniej to żenada do drugiej potęgi :)

! Odpowiedz
0 6 ~Zainteresowany

Igor30,
Czy na pewno jest możliwość zarządzania funduszu przez TFI zarejestrowane w PL? masz jakieś potwierdzone info?

! Odpowiedz
0 5 ~Igor30

Poczytaj ustawę o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu AFI (nowy projekt, transgraniczność, paszporty).

! Odpowiedz
1 25 ~arsen

Ten kompletny nieudacznik i ekonomiczny ignorant zwany popularnie Dyziem-Marzycielem zafunduje nam juz wkrotce podatek od powietrza ktorym oddychamy, aby tylko jego sekta miała kaskę na kupowanie ciemnego luda !

! Odpowiedz
1 20 ~Ogr

Jeszcze podatek od deszczu, uwalniania osobistych gazow oraz patrzenia na ksiezyc.

! Odpowiedz
0 17 ~Igor30

I podatek od podatku. I jeszcze podatek od podatku od podatku.

! Odpowiedz
0 11 ~podatki odpowiada ~Igor30

Podatek od podatku już mamy- najpierw akcyza do paliwa, a później do paliwa z akcyzą jest doliczony VAT.

! Odpowiedz
2 0 ~zez

podatek od deszczu jest od dawna i nazywa się "opłatą za odprowadzanie wody deszczowej" a opłaty za patrzenie na obrazki to znane wszystkim prawa autorskie. Więc nie do końca jesteś na bieżąco :)

! Odpowiedz
1 12 ~Igor30

Mam pytanie do zamieszczonego w artykule zdjęcia - co takiego łapie oczami wyobraźni minister Morawiecki?

! Odpowiedz
1 21 ~Igor30

Pan minister nie zobaczy tych spodziewanych 200 - 300 mln zł z podatku dla FIZ-ów, już tłumaczę dlaczego. Otóż zamożni klienci założą FIZ-y za granicą, np. w Luksemburgu, a zarządzać będą nimi z Polski nasze TFI (od niedawna jest o możliwe) i w ten sposób podatek wyniesie 0 zł, stracą natomiast klientów: polskie banki (depozytariusze FIZ-ów), firmy księgowe (prowadzenie ksiąg funduszu), audytorzy - słowem - Ci wszyscy, którzy w Polsce pracowali przy obsłudze tych podmiotów. Ludzie stracą pracę - brawo dobra zmiana... ale o tym pan minister już nie pomyślał, bo i po co.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~arsen

a jak taki dyletant (wbrew pozorom ten gostek nie ma zielonego pojęcia o makroekonomii - bo akurat prezes banku ktorym byl nie musi sie na niej znac ) moze o tym pomysleć jak jest zielony jak tabaka w rogu.

! Odpowiedz
7 14 ~Gospodarka_Głupcze

Gość przez LATA aprobował, zatwierdzał i rozliczał z wprowadzania tych i podobnych rozwiązań "optymalizacyjnych" - akurat w tej materii wie co mówi.

! Odpowiedz
3 19 ~Chipek

Ależ to mierny, ale Kaczyńskiemu wierny, ekonomista!

! Odpowiedz
3 29 ~doubt

I warto dla 200mln (a pewnie mniej) robić taki bajzel i wywracać do góry nogami coś co działa? Kolejne przepisy, regulacje... Akurat jeśli kogoś stać na FIZ zamknięty to stać na wszelkie sposoby opytmalizacji podatkowej, łącznie z zagranicą. Więc jeśli w ogóle będą z tego pieniądze, to tylko w pierwszym roku...

! Odpowiedz
0 8 ~Adam

Ten rząd w ogóle nie myśli dalekosiężnie. Rok do przodu to dla nich odległy horyzont.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,46% 57 693,12
2020-02-20 17:15:02
WIG20 -0,72% 2 099,88
2020-02-20 17:15:00
WIG30 -0,59% 2 426,55
2020-02-20 17:15:00
MWIG40 0,15% 4 066,81
2020-02-20 17:15:00
DAX -0,91% 13 664,00
2020-02-20 17:37:00
NASDAQ -0,67% 9 750,96
2020-02-20 22:03:00
SP500 -0,38% 3 373,23
2020-02-20 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.