Morawiecki: Odeszliśmy od "darwinizmu społecznego"

Choć trwający od 10 lat kryzys finansowy się nie skończył, polska gospodarka sobie świetnie radzi, a w dodatku polski rząd odszedł od "darwinizmu społecznego" - mówił w piątek w TVP wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

W TVP przebywający w Baden Baden wicepremier Mateusz Morawiecki był pytany, czy polska gospodarka może się szybciej rozwijać niż dziś.

Odpowiedział, że obecny polski wzrost gospodarczy na tle niskich wzrostów innych gospodarek "to bardzo dużo". "Strefa euro 1 procent (wzrost PKB - PAP), a my 3,5 proc., więc jesteśmy na dobrej ścieżce" - przekonywał.

Natomiast w ogóle niższy wzrost gospodarczy na całym świecie, dodał, wynika z trwającego już prawie dekadę kryzysu finansowego.

"Ten kryzys się przepoczwarza, on się zmienia, raz padają banki, jak dziś we Włoszech, raz wszystkie nieruchomości, jak Irlandia kilka lat temu, ale właściwie ten kryzys się nie zakończył" - mówił Morawiecki.

Przekonywał, że "Polska, mimo tego że nie mieliśmy wcześniej reform strukturalnych, dziś w oparciu o Plan na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju radzi sobie coraz lepiej", a w dodatku "uciekamy od tego darwinizmu społecznego, bo jednocześnie przekazujemy ludziom 45 mld zł". "To jest ogromna zasługa naszego rządu" - podkreślał wicepremier.

Pytany, czy grozi nam kolejna fala kryzysu, Morawiecki przyznał, że jeśli chodzi o Europę, "jest takie ryzyko, że taka fala kryzysu może nadejść". "Ona właściwie dzisiaj jest powstrzymywana przez politykę banków centralnych, bo polityka ta jest bardzo luźna" - mówił. Bo banki, dodał, cały czas "pompują pieniądze na rynek".

Morawiecki: Polityka klimatyczna UE uderza w polski przemysł

Polityka klimatyczna UE jest mocnym uderzeniem w polski przemysł, polską energetykę opartą o węgiel - podkreślił wicepremier Mateusz Morawiecki, który uczestniczy w spotkaniu ministrów finansów krajów G20 w Baden-Baden. Dodał, że priorytetem rządu jest dbanie o polską gospodarkę.

Wicepremier minister rozwoju i finansów był pytany o nieoficjalne informacje, z których wynika, że Niemcy chciałyby wprowadzić jednolity podatek od węgla.

"Nie ma żadnych takich oficjalnych informacji. Ale cała polityka klimatyczna UE jest mocnym uderzeniem w polską energetykę, w polski przemysł, w polską energetykę opartą o węgiel. Ktoś tutaj nie bierze pod uwagę, że po II wojnie światowej, kiedy współczesna energetyka była tworzona, my nie mieliśmy wyjścia, tylko tworzyliśmy ją w oparciu o węgiel" - powiedział Morawiecki.

Przypomniał, że w tym czasie inne państwa np. Francja zbudowała energetykę opartą o atom. Dziś pozwala jej to produkować 80 proc. prądu z takiego rodzaju energii, co powoduje - jak zaznaczył Morawiecki - iż jej zależność od emisji CO2 w sektorze energetycznym jest prawie żadna.

Minister przyznał, że "mamy z tym ogromny kłopot". Dodał, że rozmowy dotyczące polityki klimatyczno-energetycznej są "niezwykle ciężkie".

Morawiecki podkreślił , że "musimy oczywiście dbać o naszą gospodarkę i to jest nasz priorytet numer jeden".

pś/ dym/ skr/ mick/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 5 ~TW-Balbina

Pomorze,Wielkopolska a z drugiej strony Małopolska,Podlasie.
Podziały dzisiaj bardziej wyraźne niż kiedykolwiek.
Konsekwencją wojny jaką wypowiedział kaczyński będą oddolne społeczne ruchy do stworzenia federalizacji państwa.Stanie się to już niebawem bo sytuacja do tego powoli dojrzała.
A wtedy ci którzy chcą uczciwie pracować i się bogacić udadzą się tam gdzie to będzie możliwe a ci którzy wolą się modlić i palić opony i chcą żyć kosztem innych będą zmuszeni gnić we własnym sosie.
To chyba jedyne i najlepsze rozwiązanie dające nadzieję na uratowanie choćby części państwa i społeczeństwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 ~xxx

Zróbcie Elektrownie Atomową tylko bez takich przekrętów jak z pendolino że przepłaciliśmy 10krotnie zamiast wsiąść Polskie Darty.

! Odpowiedz
0 11 ~rippe

Nic dziwnego, że artykuł to właściwie tylko szereg cytatów.
Wypowiedzi są tak mądre, że trudno z nich coś zrozumieć.
Przykład: "Polityka klimatyczna UE jest mocnym uderzeniem w polski przemysł, polską energetykę opartą o węgiel"
A można było powiedzieć: "Polak woli umrzeć ze smrodu niż z zimna..."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 ~tkw

Na ścieżce ,na kursie.

! Odpowiedz
3 26 ~Rafi

Z tego co obserwuje świat to Nasz kraj nigdy nie wyszedł z socjalizmu, a teraz słyszę że wracamy na drogę budowy socjalistycznego raju na ziemi ;)
Darwinizmu społecznego ? Chodzi o to że podatek dochodowy wynosi 5 %, a obywatel ma sam o siebie zadbać ? To towarzyszu obywatelu Morawiecki to czegoś takiego w Naszym kraju nigdy nie było.
Może towarzysz myśli o takich rozwiązaniach że są straszne jak Anglia w XIX w, czy za MP Taczer , USA w latach 20 XX wieku, czy po 1946 r do 1968, Singapur w II poł XX w. Po prostu straszne państwo bogate bogactwem swoich obywateli, z małym długiem, małymi rządami, wysokim wzrostem gospodarczym. Straszne system w którym nie można przepompowywać pieniędzy z kieszeni do kieszeni, tragedia !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 26 ~Dario

Można się naprawdę nieźle ubawić jak się obserwuje tzw. nawróconych jak Morawiecki czy Piotrowicz. Neofici są zawsze śmieszni choć tego nie widzą . No i czasami groźni dla otoczenia.

! Odpowiedz
9 27 ~PIOTR

Her Morawecky Puknyj Sie Pan w Globbus osobisty !Nie oklamuj !

! Odpowiedz
13 13 ~Xara

Kłamstwo! Banki nie pompują pieniędzy na rynek. BC skupują obligi i akcje wspomagając firmy przed upadkiem (to big to fail). Utrzymują przy życiu to co w zdrowych czasach powinno zbankrutować, a jednocześnie windują tym skupem ceny akcji. Dlatego mamy kolejne rekordy choć gospodarka światowa nie jest w super kondycji. Pieniądze idą na rynki, ale te finansowe. Tam tworzy się niebezpieczna inflacyjna bomba, której zaczątkiem może być rozpędzająca się inflacja CPI. Banki mają tyle pieniędzy, ze gdyby to wypłynęło na rynek konsumencki to byłby inflacyjny potop. Ale banksterka i tak będzie miała się dobrze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 23 ~TW-Balbina

Widać już pierwsze zakusy wymiany kadry profesorskiej na UJ i UW .
Tak jak w przypadkach innych instytucji kadrę profesorską w znacznej większości lub w całości mają stanowić ślepi wyznawcy pis.
Na spadek poparcia dla sekty nie ma co liczyć bo hołota nie widzi sensu istnienia szkół wyższych lub uniwersytetów a w najlepszym wypadku jest jej wszystko jedno.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 28 ~gg

Takie wypowiedzi to czysta propaganda. W USA żaden dziennikarz by na to nie pozwolił. Tam trzeba powiedzieć co się chce osiągnąć lub nazwać co się osiągnęło. A dla tego "fachowca" to za trudne czy niewygodne, że jest kurs na zdobycze PRL-u.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl