REKLAMA

Morawiecki: Odbicie w inwestycjach najpóźniej w III kw. '17

2016-12-16 13:21
publikacja
2016-12-16 13:21

Odbicie w inwestycjach może nastąpić na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2017 roku, najpóźniej w III kwartale - poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki.

fot. Adam Chlestowski / / FORUM

"Najpóźniej w III kwartale przyszłego widzę możliwe odbicie w inwestycji prywatnych, skorelowanych z publicznymi" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

"Mamy dziś do czynienia z takim momentem w cyklu, że jest mniej inwestycji i niższe PKB. Druga przyczyna to spowolnienie gospodarcze wokół nas - w Niemczech, na Słowacji, w Czechach, Rumunii. My jesteśmy gospodarką otwartą, więc tam, gdzie utrudniony jest eksport - to się przekłada [na nasze wyniki]. Trzeci czynnik to uzależnienie od inwestycji z funduszy strukturalnych. Szukamy wszelkich możliwych źródeł" - wskazał wicepremier.

Na początku grudnia Morawiecki mówił, że dzięki uruchomieniu inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych można spodziewać się odbicia w inwestycjach w II-III kwartale 2017 r.

Spadek nakładów brutto na środki trwałe wyniósł w III kw. br. 7,7% (wobec 5% spadku w II kw. br. i 2,2% spadku w I kw. br.). Ich wpływ na PKB wyniósł -1,4 pkt proc. w III kw. wobec -0,9 pkt w II kw. br.

Kwieciński: Widzę szansę na poprawę wzrostu w 2017 r. dzięki środkom z UE

Po spowolnieniu wzrostu PKB w tym roku, polska gospodarka ma szanse powrócić na ścieżkę szybszego rozwoju w 2017 r., m.in. dzięki inwestycjom współfinansowanym ze środków unijnych, a także dzięki napływowi inwestycji zagranicznych, uważa wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Zwrócił uwagę na coraz większą liczbę inwestycji z pierwiastkiem innowacyjności.

"Nowy rząd silnie postawił na gospodarkę. Pierwsza kwestia - jak wygląda dzisiaj gospodarka? Przyzwoity wzrost gospodarczy, choć zwolnił w III kw. br., ale nie tylko w Polsce - także w UE i w dużych gospodarkach, gdzie spowolnienie wystąpiło. Ale to będzie się zmieniać. Choć IV kwartał br. będzie bardzo trudny dla nas ze względu na efekt bazowy, ale będzie lepiej w przyszłym roku. Inwestycje w sektorze publiczne na pewno były główną przyczyną spowolnienia inwestycji, ale powróciliśmy na ścieżkę bycia liderem w wykorzystaniu tych funduszy" - powiedział Kwieciński podczas wystąpienia na konferencji Warsaw Economic Hub.

Podkreślił, że inne wskaźniki Polski są bardzo dobre. Zwrócił szczególną uwagę na rynek pracy - stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,2% w październiku, a według BAEL - 5,7% w III kw. br.

"Mamy już problem z pozyskaniem pracownikami w wiele miejscowościach. Mamy wzrost wynagrodzeń - to powoduje, że sytuacja na rynku pracy jest przyzwoita. Rosną przychody, zyski, środki gromadzone na lokatach ponad 250 mld zł w przedsiębiorstwach i to wróży dobrze naszej gospodarce" - wskazał wiceminister.

Przyznał jednocześnie, że "innowacyjność była naszą pietą achillesową" - udział nakładów na badania i prace rozwojowe w PKB wynosi 1%, ale wskazał na możliwości poprawy.

"Inwestycje z pierwiastkiem innowacyjnym naprawdę wchodzą do Polski - np. Toyota, Mercedes, Lufthana" - powiedział Kwieciński.

"Perspektywy są solidne, ale żeby gospodarka w perspektywie 10 lat miała bardziej trwałe podstawy wzrostu, potrzebuje nowych bodźców rozwojowych" - podsumował wiceminister.

ISBNews(PAP)pr/ seb/ ana/

Źródło:Bankier24
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~jerry
Ten tepy gosc znowu bredzi, od poczatku jego rzadowej kariery tylko prezentacje i wrozenie z fusow.Proponuje jakis krotki kurs ekonimii u guru wszystkich pisowskich ekonomistow niejakiego kaczora z duzyn ego.Po prostu tak wyglada podla zmiana.
~antysL
Nie prawda. Od 1 stycznia wchodzi nowelizacja ustawy OOŚ wylobbowana przez ekoterrorystow. Jest to bomba z opoznionym zaplonem. Ma sparalizowac inwestycje w trybie formalnym. To pulapka zastawiona przez PO na ostatnim posiedzeniu starego Sejmu w X 2015
~piwo81
Odbicie nastąpiło już jakiś czas temu w głowie Morawieckiego. W 2017 nastąpi kolejne bo będzie już znany jednolity podatek i wszyscy solidarnie zwiększą produkcje.
~wsx
dojna zmiana wyżywi się sama - co nie morawiecki "geniuszu" LOL
~Eskimos
Czuję, że sobie ofiara losu przygotowuje grunt:
,,spowolnienie gospodarcze w Niemczech....itp", już są winni ,,wszyscy tylko nie ja, ja tylko wykonywałem rozkazy ".
Przecież wszyscy widzą, że to ufoludek.
A ja miałem nadzieję, że to taki rozsądny człowiek.
Dokręcania śrubę firmom i wprowadza
Czuję, że sobie ofiara losu przygotowuje grunt:
,,spowolnienie gospodarcze w Niemczech....itp", już są winni ,,wszyscy tylko nie ja, ja tylko wykonywałem rozkazy ".
Przecież wszyscy widzą, że to ufoludek.
A ja miałem nadzieję, że to taki rozsądny człowiek.
Dokręcania śrubę firmom i wprowadza nowe regulacje a potem się dziwi, ze nikt nie chce inwestować w rozwój.
~prawda
Przy tym odbijaniu niech zwieracz trzyma mocno ściśnięty.
Bo się sfajdoli razem z całą gospodarką.

Miło przejada się środki wypracowane przez cały naród, ale jak każdym socjalistom one sie skończą i bedzie sru.
~Jak_go_słuchać
"Choć IV kwartał br. będzie bardzo trudny dla nas ze względu na efekt bazowy, ale będzie lepiej w przyszłym roku".
Efekt bazowy do Polski w Ruinie!
Lepiej będzie w przyszłym roku do dobrozmianowej bazy tego roku....
~PJB
Wyraźnie gospodarka centralnie sterowana nam nie wychodzi. Jak odbicie w inwestycjach w IIIKW 2017 to wzrost PKB najszybciej w 2018. Czyli szykuje się nam słaby rok i duże napięcia budżetowe. Czy dobra zmiana to wytrzyma, gdy zamiast dawać będzie musiała ludziom zabierać. Wyższe podatki, opłaty, ceny a do tego problem Wyraźnie gospodarka centralnie sterowana nam nie wychodzi. Jak odbicie w inwestycjach w IIIKW 2017 to wzrost PKB najszybciej w 2018. Czyli szykuje się nam słaby rok i duże napięcia budżetowe. Czy dobra zmiana to wytrzyma, gdy zamiast dawać będzie musiała ludziom zabierać. Wyższe podatki, opłaty, ceny a do tego problem z Unią gdy deficyt 2018 mocno przekroczy 3%.
Widać że gospodarka to nie bank w którym co prezes powiedział jest święte i tak ma być.
~Robi
Towarzysz M. co wywiad obiecuje "wybuch" inwestycji, tylko że za każdym razem podaje inny termin, oczywiście poźniejszy. Pamiętamy 3 Q ale 2016, potem miał byc lekki ślizg na 4 Q 2016 ( teraz PKB będzie poniżej 2 %). Następnie były projekcje na 2017: 1 Q, 2 Q, przełom 2Q/3Q, a teraz jako pewnik pojawia się Towarzysz M. co wywiad obiecuje "wybuch" inwestycji, tylko że za każdym razem podaje inny termin, oczywiście poźniejszy. Pamiętamy 3 Q ale 2016, potem miał byc lekki ślizg na 4 Q 2016 ( teraz PKB będzie poniżej 2 %). Następnie były projekcje na 2017: 1 Q, 2 Q, przełom 2Q/3Q, a teraz jako pewnik pojawia się 3 Q 2017. Co to jest za miernota :(
Przypomnę tylko, że PO rzeźbiła swoje PKB mając za towarzysza 8 lat permanentnego kryzysu finansowego, gospodarczego i politycznego na świecie. I jeszcze jedno - za brak inwestycji obwiniają poprzedni rząd,spadek bezrobocia to oczywiście ich zasługa , a jak :)
~Jasko
" .... najpóźniej w III kwartale, widzę bardzo możliwe odbicie w inwestycjach, zarówno prywatnych jak i publicznych, w tym skorelowanych ze środkami unijnymi" - powiedział na konferencji Morawiecki.
PiS w 3Q planuje ruszyć z budową seryjnych pomników smoleńskich na zaoranych Orlikach, które jako stadiony
" .... najpóźniej w III kwartale, widzę bardzo możliwe odbicie w inwestycjach, zarówno prywatnych jak i publicznych, w tym skorelowanych ze środkami unijnymi" - powiedział na konferencji Morawiecki.
PiS w 3Q planuje ruszyć z budową seryjnych pomników smoleńskich na zaoranych Orlikach, które jako stadiony wg pana Morawieckiego są stroną kosztową w budżecie.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki