REKLAMA

Morawiecki: Nowoczesna gospodarka nie powinna konkurować wyłącznie kosztami pracy

2021-09-17 15:46
publikacja
2021-09-17 15:46
Morawiecki: Nowoczesna gospodarka nie powinna konkurować wyłącznie kosztami pracy
Morawiecki: Nowoczesna gospodarka nie powinna konkurować wyłącznie kosztami pracy
fot. Adam Guz / / Kancelaria Premiera RP

Nowoczesna gospodarka nie powinna konkurować wyłącznie kosztami pracy, a jakością, produktywnością i innowacyjnością przedsiębiorstw - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w autorskim podkaście. Dodał, że minimalne wynagrodzenie na rozsądnym poziomie motywuje firmy.

Szef rządu przekazał w piątkowym wpisie na Facebooku, że od dziś w każdy piątek będzie można posłuchać jego autorskiego podkastu. "Mówię o tym, co ważne dla Polski i Polaków" - przekazał.

Odnosząc się do tematów gospodarczych, premier zwrócił uwagę, że brak godziwej płacy minimalnej prowadzi do destabilizacji rynku. "Sytuacja, w której ludzie pracujący żyją poniżej granicy ubóstwa na dłuższą metę jest niekorzystna i dla zatrudniających, i dla zatrudnianych" - stwierdził. Dodał, że tworzy się "zaklęty krąg" z takimi efektami, jak pułapka średniego rozwoju, niska innowacyjność gospodarki, mała efektywność pracy.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że temat płacy minimalnej nie został wprowadzony przez skandynawskie socjaldemokracje. "W nowoczesnych gospodarkach wysokość płacy minimalnej nie dotyczy wyłącznie grup o najniższych dochodach" - powiedział. Określił jako niebezpieczny mit twierdzenie, że wyższa płaca minimalna niesie ze sobą ryzyko spowolnienia gospodarczego, albo wzrostu bezrobocia.

"Nowoczesna gospodarka nie powinna konkurować wyłącznie kosztami pracy, tylko, a raczej przede wszystkim, jakością, produktywnością i innowacyjnością przedsiębiorstw" - wskazał szef rządu. Dodał, że minimalne wynagrodzenie na rozsądnym poziomie motywuje firmy - "to droga do podnoszenia produktywności, a to z kolei przekłada się na konkurencyjność całej gospodarki i daje realną szansę na wyjście z roli +montowni Europy+".

Prawo i Sprawiedliwość - jak stwierdził szef rządu w podkaście - podnosi płacę minimalną. "Tylko w ciągu ostatnich 6 lat podnieśliśmy płacę minimalną aż o 1260 zł, o ponad 70 proc. Jeszcze w 2014 r. wynosiła ona 1680 zł brutto, a od przyszłego roku będzie to 3010 zł, czyli minimalna płaca godzinowa wyniesie 19,7 zł" - powiedział. W 2022 r., jak dodał, "nie tylko wzrośnie płaca minimalna, ale podatek dochodowy będzie opłacany dopiero od poziomu zarobków 30 tys. zł rocznie. "W kieszeniach Polaków zostanie dodatkowe 16,5 mld zł".

Podkast szef rządu publikuje na platformie https://anchor.fm/mateusz-morawiecki. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jpelerj
Ale trollami pojechało, jak tylko znalazło się słowo prawdy o zybertołach PMM LOL. A PMM niby to, że nowoczesna gospodarka nie powinna konkurować wyłącznie kosztami pracy wie, ale nie zrobił nic, żeby tak nie było. Co więcej, cementuje Polskę w pułapce średniego rozwoju. A teraz zdaje się, że to sie wywala, bo dewaluacja Ale trollami pojechało, jak tylko znalazło się słowo prawdy o zybertołach PMM LOL. A PMM niby to, że nowoczesna gospodarka nie powinna konkurować wyłącznie kosztami pracy wie, ale nie zrobił nic, żeby tak nie było. Co więcej, cementuje Polskę w pułapce średniego rozwoju. A teraz zdaje się, że to sie wywala, bo dewaluacja PLN oznacza i tak wyższe ceny surowców, więc obniżanie kosztów pracy nie wystarczy, żeby utrzymać konkurencyjność. Widać, że wybory za pasem, skoro premier zaczyna mówić ludzkim głosem.
wtomek
Trzeba mieć trochę pojęcia o technologii. Wprowadza się nowe technologie po to by zmniejszyć koszty pracy. To tak ogólnie , tylko tym są w stanie firmy konkurować pomiedzy sobą . Niedouctwo na takim stanowisku jest zenujące.
adamtw
Panie Premierze - czas zamienic slowa w czyny - proponuje zaczac od zakonczenie usilnego sztucznego obnizania wartosci PLN przez Pana Glapinskiego. Bo dawanie wzrostu wynagrodzen a potem odbieranie go przez dewaluacje jest bardzo sprzeczne.
itso_cien_na_sciane
przykład idzie z góry :D
jarunia
PIS nie uchronił kmieci przed wyzyskiem jak w XVII w.'z łanu ziemi kmieć pełnorolny odrabiał średnio pięć dni, półrolnik dni siedem, ćwierćrolnik dziesięć, a gospodarz półćwierciowy, uprawiający 1/8 łanu, zawrotne dwanaście dni."
nocin
A od kiedy jesteśmy nowoczesną gospodarką ...od 30 lat czy może od 6-ciu ? Patrząc na to co robią kolejno następujące po sobie ekipy rządzące to mam wątpliwość czy będziemy nią za 100 lat. Obawiam się, że możemy nie zdążyć
gordon-gekko
Dokładnie tak. Polska to montownie oraz rynek zbytu kiepskiego żarcia dla zagranicznych korporacji. Nie posiadamy własnych silnych marek globalnych, nie posiadamy firm rodzinnych jak Niemcy. Za to Nowy Wał zapewni całkowity brak szans na stworzenie takich rodzinnych biznesów. Celem jest likwidacja klasy średniej i koncentracja Dokładnie tak. Polska to montownie oraz rynek zbytu kiepskiego żarcia dla zagranicznych korporacji. Nie posiadamy własnych silnych marek globalnych, nie posiadamy firm rodzinnych jak Niemcy. Za to Nowy Wał zapewni całkowity brak szans na stworzenie takich rodzinnych biznesów. Celem jest likwidacja klasy średniej i koncentracja władzy w rękach centralnych karmiącej socjalem tych pokornych. Dowodem koronnym jest gadka o pensji minimalnej.
prawdziwynierobot
wysokie koszty pracy i niska jakość pracy - tym będziemy konkurować!
dzo_bajden
będziemy konkurować wysokimi kosztami pracy, wysokimi cenami prądu, wysokimi cenami mieszkań, żywności, podwyżkami dla polityków,

jesteśmy liderem w budowach i rozbiórkach elektrowni, w projektowaniu i budowie promów, pionerami importu chińskich maseczek, wycinki lasów,
ale nam zachód zgniły zazdrości
będziemy konkurować wysokimi kosztami pracy, wysokimi cenami prądu, wysokimi cenami mieszkań, żywności, podwyżkami dla polityków,

jesteśmy liderem w budowach i rozbiórkach elektrowni, w projektowaniu i budowie promów, pionerami importu chińskich maseczek, wycinki lasów,
ale nam zachód zgniły zazdrości , nie dadzą rady
zzibi2
a nieoficjalnie strategia zapierd* za miskę ryżu

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki