REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Morawiecki: Nie wykluczałbym użycia broni jądrowej przez Rosję

2022-10-25 15:03, akt.2022-10-25 15:49
publikacja
2022-10-25 15:03
aktualizacja
2022-10-25 15:49

Nie można wykluczyć użycia broni jądrowej przez Rosję, bo znalazła się ona w położeniu, w którym nigdy nie spodziewała się znaleźć - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla amerykańskiego dziennika "Washington Post". Zapewnił też, że Polska przygotowana jest na różne scenariusze, w tym atak na swoje terytorium.

Morawiecki: Nie wykluczałbym użycia broni jądrowej przez Rosję
Morawiecki: Nie wykluczałbym użycia broni jądrowej przez Rosję
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

"Nie wykluczyłbym takiej opcji, bo Rosja jest teraz w położeniu, w którym nigdy nie spodziewała się znaleźć, i prawdopodobnie będzie eskalować sytuację na Ukrainie" - powiedział Morawiecki, pytany przez Davida Ignatiusa w programie na żywo "Washington Post Live" o możliwość użycia przez Moskwę broni jądrowej.

Wyraził nadzieję, że eskalacja ta nie będzie polegać na użyciu tej broni, ale "jasne jest, że Kreml nie postrzega Ukrainy jako jedynego pola bitwy", wskazując m.in. na cyberprzestrzeń, gospodarkę i propagandę.

Morawiecki zaznaczył, że Polska poczyniła przygotowania na różne scenariusze, zarówno militarne w ramach NATO, jak i np. rozbudowując sieć schronów i przygotowując dystrybucje tabletek z jodem.

"Z jednej strony, to są normalne przygotowania, ale z drugiej, jesteśmy częścią najsilniejszego sojuszu na świecie, NATO, i uważamy, że Putin i Kreml zatrzymają się przed użyciem katastrofalnej broni masowego rażenia" - powiedział.

Premier powiedział też, że Polska ma plany na wypadek, gdyby Rosja dopuściła się ataku na polskie terytorium, uderzając np. w transporty broni na Ukrainę. Powołał się też na słowa prezydenta USA Joe Bidena z wizyty w Warszawie, kiedy zadeklarował, że USA będą bronić każdego centymetra terytorium NATO.

"To powiedziawszy, mamy już przygotowane dobre systemy przeciwrakietowe i przeciwlotnicze wspólnie z siłami USA i z naszymi przyjaciółmi ze Zjednoczonego Królestwa. Wiemy, że to nie jest 100-procentowa gwarancja, ale nasze niebo jest dość dobrze chronione" - powiedział szef rządu.

Morawiecki zadeklarował, że nie dopuszcza scenariusza, w którym Rosja wygra na Ukrainie i będzie w stanie zaatakować państwa NATO.

"To byłaby katastrofa dla całej Europy i właśnie dlatego nie tylko Polska, ale i inne państwa wschodniej flanki NATO i Unii Europejskiej są bardzo aktywne w (udzielaniu) pomocy, by Ukraina przetrwała" - powiedział. Zaznaczył, że ważne jest też zapewnienie Ukrainie pomocy finansowej, bo Kreml liczy na bankructwo Kijowa.

Pytany, czy uważa za możliwe "totalne zwycięstwo militarne" Ukrainy na polu bitwy, Morawiecki odpowiedział, że ten "bardzo optymistyczny scenariusz" jest możliwy. Zaznaczył jednak, że to do Ukraińców należy decyzja, jakie są akceptowalne warunki zakończenia wojny.

Pytany o europejski kryzys energetyczny i postawę Niemiec w tej sprawie, Morawiecki wyraził nadzieję, że Berlin wyciągnął wnioski z tej lekcji.

"Mam nadzieję, że Niemcy wyciągnęły wnioski z tej lekcji, bo skutki są dla nich dość surowe: oznaczają recesję, może nawet głęboką recesję (...) Oznaczają najwyższą inflację od 1951 r. Niewiarygodne, prawda?" - powiedział.

Morawiecki ocenił, że polegając na Rosji, Niemcy "włożyły wszystkie jajka do jednego koszyka i był to ogromny, ogromny błąd", w konsekwencji którego cierpi cała Europa.

Zaznaczył, że Polska dzięki wieloletnim przygotowaniom i inwestycjom w infrastrukturę gazową dość szybko potrafiła całkowicie odłączyć się i uniezależnić od rosyjskiego gazu, i może nawet stać się źródłem bezpieczeństwa energetycznego dla całego regionu.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (68)

dodaj komentarz
itso_czowiek_zlasu
''Zapewnił też, że Polska przygotowana jest na różne scenariusze, w tym atak na swoje terytorium.''

kolejny dowód słowo ''Polska'' to nie to samo co naród polski

a co to słowo oznacza by trzeba było się zapytać autora
taki-ktos-jak-ja
Najlepszy kawał to jest ten jodek potasu na wybuch bomby atomowej. Buhahahahahahahhaha
jaszczura
starszy nick reaktywacja
taki-ktos-jak-ja odpowiada jaszczura
Masz coś na temat do dodania? Bo jak nie to jesteś trollem. Jodek potasu pomoże jak umarłemu kadzidło na wybuch atomówki.
jaszczura odpowiada taki-ktos-jak-ja
straszenie atomem wam pozostało, jak w d.pę dostajecie na froncie
od_redakcji
I moderacja w końcu ulega i zgadza się z podburzającym do wojny i usuwa prawdziwych patriotów kochających Polskę . Smutne. A dzbany zostają i sieją nienawiść. Oto przykład.
jaszczura odpowiada od_redakcji 2022-10-25 20:18
usuńcie tę onucarnię w końcu
jaszczura
"Chodzi o to, że jest cała sieć powiązanych ze sobą kanałów telewizyjnych, mediów społecznościowych, oligarchów, organizacji społecznych i Kościoła prawosławnego. Jest to szeroko zakrojony i koordynowany z jednego centrum "ekosystem dezinformacji" ściśle powiązany z Kremlem, który na całym świecie, w wielu językach "Chodzi o to, że jest cała sieć powiązanych ze sobą kanałów telewizyjnych, mediów społecznościowych, oligarchów, organizacji społecznych i Kościoła prawosławnego. Jest to szeroko zakrojony i koordynowany z jednego centrum "ekosystem dezinformacji" ściśle powiązany z Kremlem, który na całym świecie, w wielu językach równocześnie i za pomocą bardzo wielu nawzajem wspomagających się narzędzi, manipuluje i kłamie – wyjaśniła szefowa unijnej komórki specjalizującej się w analizowaniu rosyjskiej propagandy." Odniesiesz się, ruski trollu?
od_redakcji odpowiada jaszczura
CIA. To jest terrorystyczna organizacja. Gdyby ona ustała nastąpiłby pokój na świecie.

jaszczura odpowiada od_redakcji
kosz
zoomek
"rozbudowując sieć schronów"
Mam prośbę - piszcie czy w ogóle wiecie czy w waszej okolicy jest jakiś schron, na ile osób o ile jest, przed czym chroni itd. Bo oni rozbudowali ale chyba zapomnieli powiedzieć że są.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki