Morawiecki: Nie ma silnej Polski bez silnego Śląska

Chcemy wspólnie: w środowiskach rządowych, samorządowych, kół gospodarczych, strefy ekonomicznej, związkowców, kół pracowniczych i w dialogu ze zwykłymi ludźmi budować silny Śląsk - mówił w środę w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

(Kancelaria Premiera RP)

Podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. woj. śląskiego szef rządu m.in. akcentował, że aby dokonać sprawiedliwej transformacji energetycznej potrzebne są inwestycje w infrastrukturę transportową. Deklarował, że do woj. śląskiego kierowane będą największe środki na inwestycje drogowe, aby przyciągać inwestycje i sprzyjać rozwojowi gospodarczemu regionu.

Występując kilkakrotnie w trakcie obrad zespołu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim Morawiecki, mówił m.in., jak ważne jest, aby "zbliżyć do siebie rząd, samorządy i różnego rodzaju spojrzenia na rozwój infrastruktury, rozwój gospodarczy i wielkie wyzwania, które są przed nami, m.in. związane z transformacją energetyczną".

Premier podkreślił, że z jednej strony wyzwania te tworzą szanse i możliwości, ale z drugiej - "niosą pewne ryzyka i zagrożenia". „Nie chcemy chować głowy w piasek, chcemy odważnie zmierzyć się z tymi wyzwaniami i zdajemy sobie sprawę z tego, że trzeba alokować jak najwięcej środków na rozwój infrastruktury" – zapewnił.

Szef rządu wskazał na kluczową rolę potencjału ludzkiego, który – jak zapewnił - jest dostrzegany i przez rząd i przez biznes. "My rzeczywiście chcemy wspólnie - w środowiskach rządowych, samorządowych, kół gospodarczych, strefy ekonomicznej, związkowców, kół pracowniczych i w dialogu ze zwykłymi ludźmi budować silny Śląsk, bo nie ma silnej Polski bez silnego Śląska" - oświadczył.

Nawiązał do swoich rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą – także o woj. śląskim. „Pan prezydent pytał mnie, co jest najważniejsze z punktu widzenia długofalowego rozwoju. Doszliśmy do wniosku, że aby dokonać sprawiedliwej transformacji energetycznej, potrzebujemy inwestycji w infrastrukturę” - zrelacjonował.

„To nie są odległe od siebie tematy” - wskazał. „Przebudowa infrastruktury, chyba w największym stopniu jest widoczna w woj. śląskim, w porównaniu do wszystkich innych miejsc w Polsce, ale Śląsk na to zasługuje, bo rzeczywiście gęstość zaludnienia jest tutaj najwyższa: na 12 333 km kw. mieszka 4,5 mln ludzi, co przekłada się na natężenie ruchu drogowego” - przypomniał Morawiecki.

„W ślad za tym muszą tutaj iść największe inwestycje. Z Funduszu Dróg Samorządowych, z funduszy na drogi krajowe, autostrady, drogi szybkiego ruchu, drogi ekspresowe – największe inwestycje tutaj będą kierowane tak, aby w ślad za tą refleksją pana prezydenta Andrzeja Dudy, ściągać tutaj inwestycje do woj. śląskiego” - zadeklarował szef rządu.

„Jestem przekonany, że po to budujemy drogi, żeby zwiększać bezpieczeństwo ruchu, zwiększać komfort mieszkańców, zmniejszać emisyjność – często jestem w Brukseli i tam rozmawiamy o transformacji klimatycznej: tu na Śląsku będziemy dbali, aby miejsca pracy były dostępne, dobrze uposażone, a jednocześnie żeby klimat był coraz lepszy” - mówił

„Stąd nasze wielkie programy, które rozwijamy, inwestujemy coraz więcej środków: Czyste Powietrze, Tani Prąd. To stoi ze sobą w korelacji względem programów infrastrukturalnych” - wskazał premier.

„To wszystko robimy też dla przedsiębiorców, dla biznesu (…). Im więcej dróg, obwodnic, dróg dojazdowych, kolei, mostów – tym szybciej udaje nam się przyciągać inwestorów. Chcę podkreślić, że nasze wszystkie inwestycje służą miejscom pracy, również w woj. śląskim” - zapewnił przypominając, że w ub. roku więcej Polaków przyjechało do kraju, niż z niego wyjechało.

„Infrastruktura ma w symboliczny sposób łączyć również ten wymiar naszego życia społecznego, łączyć rodziny – łączyć nie tylko drogami, mostami, ale łączyć również nasze marzenia z rzeczywistością” - podkreślił premier.

Podsumowując obrady zespołu Morawiecki ocenił m.in., że zakres realizowanych i przygotowywanych w woj. śląskim inwestycji infrastrukturalnych jest imponujący. Podziękował przy tym za współpracę organów centralnych i władz samorządowych województwa.

„Niedawno podpisywaliśmy umowy na współfinansowanie pewnych dróg; teraz widzimy, że są już tam koparki, buldożery, praca wre. O taką współpracę właśnie chodzi, żeby wszystko odbywało się w sposób efektywny, szybki i sprawny” - mówił.

„Jestem przekonany, że te odcinki dróg, które będą realizowane, będą tym elementem infrastruktury, który będzie znakomicie służył rozwojowi woj. śląskiego” - ocenił premier, wskazując m.in. na podpisaną umowę na realizację pierwszego etapu oczekiwanej obwodnicy Zawiercia i Poręby czy na rozpoczęte inwestycje na trasie S1.

Szef rządu podkreślił, że wszystkie te inwestycje potwierdzają umiejętność przełamywania barier, które do tej pory, często przez 15 czy 20 lat. uniemożliwiały ich rozpoczęcie. „Chciałbym, żeby to właśnie charakteryzowało nasze rządy z punktu widzenia rządu centralnego, ale też samorządów w najbliższych latach” - zadeklarował Morawiecki.

Uczestniczący w obradach minister infrastruktury Andrzej Adamczyk akcentował, że Polacy zasługują na nowoczesną infrastrukturę komunikacyjną i takie inwestycje realizowane są również w woj. śląskim.

„Nie omijamy żadnego regionu. Nie ma podziału na lepszych i gorszych, realizujemy te inwestycje, które z punktu widzenia interesów gospodarczych kraju i interesów regionów są najbardziej potrzebne” - zapewnił szef MI.(PAP)

autorzy: Mateusz Babak, Wiktoria Nicałek, Łukasz Pawłowski

mtb/ wni/ pif/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 4 marxs

Śląsk Dolny,Opolski i Górny ze stolicą we Wrocławiu powinien byc osobnym niepodległym państwem bo z katolickimi ciubarykami ze wschodniej III RP nie ma nic wspólnego

! Odpowiedz
36 36 anty12

Czyste powietrze ?! Tani prad ?! Chlopie przestac robic z siebie posmiewisko. Naobieywales jak zwykle. A gdzie milion mieszkac, samochodow itd ?

! Odpowiedz
11 8 zenonn

O którym Śląsku mowa? O histrocznej krainie z miastami Wrocław, Ostrava, Görlitz?

! Odpowiedz
9 7 zenonn

Województwo śląskie –położone na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich. Obejmuje wschodnią część Górnego Śląska i zachodnią część zachodniej Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę.

Mieszanka polityczna

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne