Morawiecki: Kwestionowanie przez Macrona NATO niebezpieczne

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym dziennikowi "Financial Times" oskarżył Emmanuela Macrona o nieodpowiedzialność po tym, jak francuski prezydent ocenił, że NATO cierpi na "śmierć mózgu" i zakwestionował efektywność zobowiązań członków do wzajemnej obrony.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Morawiecki nazwał NATO "najważniejszym sojuszem na świecie, jeśli chodzi o zachowywanie wolności i pokoju" i powiedział, że kwestionowanie tego, czy członkowie mogą na siebie liczyć w kwestiach obrony - co jest postawą europejskiej architektury bezpieczeństwa - jest "niebezpieczne".

"Myślę, że wątpliwości prezydenta Macrona (co do klauzuli wzajemnej obrony w NATO) mogą skłonić innych sojuszników do zastanowienia się, czy to Francja uważa trzymanie się jej za istotne. Mam nadzieję, że nadal możemy liczyć na to, że Francja wywiąże się ze swoich zobowiązań" - powiedział polski premier.

"FT" przypomina, że w opublikowanym w zeszłym tygodniu wywiadzie, który Macron udzielił tygodnikowi "The Economist", wyraził on rosnące obawy co do przyszłości Sojuszu w związku z unilateralizmem prezydenta USA Donalda Trumpa. Jako przykład wskazał podjętą przez niego bez konsultacji z sojusznikami decyzję o wycofaniu wojsk z północno-wschodniej Syrii.

Jednak Morawiecki ocenił, że problemy NATO nie wynikają z ambiwalencji Trumpa, ale z braku zaangażowania ze strony niektórych europejskich członków, z których większość - w odróżnieniu od Polski - nadal nie realizuje celu Sojuszu, jakim jest przeznaczenie na obronę przynajmniej 2 proc. ich PKB.

"Stany Zjednoczone zawsze wspierały Europę i gdyby nie pomoc Stanów Zjednoczonych, Europa nie wyzwoliłaby się z niemieckiej nazistowskiej okupacji" - mówił polski premier. "Francja wydaje (na obronę) mniej niż 2 procent PKB. Myślę, że warto zapytać, dlaczego w niektórych aspektach NATO nie wygląda tak, jak byśmy sobie tego życzyli. I to nie z powodu braku zaangażowania USA w Sojusz, ale raczej braku wzajemności ze strony niektórych europejskich sojuszników" - dodał.

Jako kolejny przykład braku spójnego działania krajów UE Morawiecki przytoczył zaangażowanie francuskiego biznesu w projekt Nord Stream 2. Polska od dawna przekonuje, że gazociąg zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu Europy, zwiększając zależność kontynentu od Rosji.

"Jak niektórzy bez ogródek mówią, Nord Stream 2 płaci naszymi europejskimi pieniędzmi za rosyjską broń i rosyjskie zbrojenia. Uważam więc, że to naprawdę frustrujące, gdy widzimy, że taki projekt cieszy się takim poparciem ze strony kluczowych państw członkowskich UE" - wskazał Mateusz Morawiecki.

Jak przypomina "FT", w ostatnich miesiącach Macron prowadził dyplomatyczne naciski w celu naprawy stosunków z Rosją. Argumentował, że Europa powinna zareagować na problemy NATO, stając się "autonomiczna pod względem strategii i zdolności wojskowych" oraz wznawiając "strategiczny dialog" z Moskwą.

Morawiecki powiedział jednak, że NATO jest "głównym źródłem bezpieczeństwa" dla Polski i odrzucając ideę zbliżenia z Rosją, argumentował, iż Europa nie może "udawać, że nic się nie wydarzyło na Ukrainie, Białorusi czy w Gruzji".

"Bardzo popieramy współpracę z pokojową i demokratyczną Rosją, ale Rosja nie jest pokojowa i jest całkiem agresywna wokół" - powiedział Morawiecki.

"Prezydent Macron znajduje się w innej sytuacji, ponieważ nie czuje gorącego oddechu rosyjskiego niedźwiedzia na karku. Uważam, że solidarność UE powinna być na tyle ważna dla wszystkich przywódców UE, że nie powinniśmy ignorować zastrzeżeń innych partnerów UE w stosunku do Rosji" - podkreślił szef polskiego rządu.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ zm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 1 karbinadel

Jeden wart drugiego, obaj opowiadają bajki

! Odpowiedz
1 1 sztos1

prawda zabolała ?

! Odpowiedz
5 22 and00

Francuzi w niedotrzymywaniu zobowiązań sojuszniczych mają spore doświadczenie, w zarozumialstwie i arogancji też
A Macron postawił sprawę jasno, jak co to oni tradycyjnie ręce umywają.
To chyba najbardziej egoistycznie i narcystycznie nastawione państwo w całej UE, a właściwie to chyba na świecie.
A co oni naprawdę mogą to im USA pokazała w w czasie kryzysu sueskiego w 56 (nacjonalizacji kanału), gdy dostali polecenie wycofania sił zbrojnych z Egiptu
Teraz to oni mogę sobie w Czadzie albo w Nigrze jakieś wioski bombardować, i lokalnych kacyków ustawiać, bo wielka polityka jest daleko po za ich zasięgiem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 12 prs

Francuscy zolnierze sie nadaja, nie napisze na co - i w kosmos!
Slyszalem relacje naocznych swiadkow mowiace o tym ze dla Francuzow rozgladanie sie za winnicami bylo rzecza wazniejsza od okupacji, walki z wrogiem..
Szkoda gadac, zreszta mikron to Dyzma we Francji, wstawiony w ostatniej chwili by ta Marie Lepen czy jak jej tam nie wygrala by nie rozniosla Unii od srodka..
Mikron i.., ta jego babcia, sie nadaja, pisalem wyzej..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
37 12 jkendy

Problem Mateuszka kłamczuszka polega na tym, że wybiera europejską solidarność tylko w tych miejscach gdzie mu to pasuje, a w innych udaje że nie ma obowiązku żadnej solidarności.

! Odpowiedz
7 14 tristans

wszyscy tak robią w tym kołchozie, ale tylko Polska za to obrywa

! Odpowiedz
37 12 talmud

dla kogo rozpad nato jest niebezpieczny ?.......TYLKO dla stanów zlajdaczonych nato & $ tym kontroluje sie & ujarzmia swiat.....wymyslajac różnego rodzaju "wrogów" ------

! Odpowiedz
11 23 jkendy

gdyby nie USA miałbyś ruski czołg przed domem jutro rano.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil