Morawiecki: KE zatwierdziła nasz program pomocy

Komisja Europejska zatwierdziła nasz program pomocy przedsiębiorcom - 22 mld zł na walkę z koronawirusem; środki te pomogą przedsiębiorstwom pokryć potrzeby w zakresie kapitału obrotowego i zapewnią wystarczającą płynność do dalszej działalności - napisał w sobotę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

(fot. Krystian Maj / KPRM)

"EU_Commission zatwierdziła nasz program pomocy przedsiębiorcom - 22 mld zł na walkę z koronawirusem. Środki pomogą przedsiębiorstwom pokryć potrzeby w zakresie kapitału obrotowego, inwestycji i zapewnią wystarczającą płynność do dalszej działalności" - napisał Morawiecki na Twitterze.

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek opiewający na 22 miliardy złotych program polskiego rządu, który ma pomóc firmom mającym problemy z dostępem do kapitału w związku kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa.

Urzędnicy w Brukseli uznali, że założenia programu, który polega na gwarantowaniu kredytów zapewniających płynność, są zgodne z tymczasowymi ramami pomocy państwa, przyjętymi niedawno przez Komisję Europejską.

Polska we wtorek zgłosiła Komisji program gwarancji dotyczący istniejących lub nowych pożyczek, który ma wspierać przedsiębiorstwa dotknięte skutkami pandemii wywołanej przez koronawirusa. Jego budżet szacowany jest na 22 mld złotych (ok. 4,8 mld euro).

Wsparcie ma polegać na udzielaniu gwarancji publicznych na pożyczki inwestycyjne i obrotowe przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Będą mogły z tego korzystać duże i średnie polskie przedsiębiorstwa ze wszystkich sektorów gospodarki. Celem jest ograniczanie ryzyka, jakie wiąże się z udzielaniem pożyczek firmom, które są najbardziej dotknięte skutkami gospodarczymi obecnego kryzysu. Program ma zapewnić przedsiębiorstwom wystarczającą płynność, by mogły kontynuować działalność.

Komisja uznała, że projekt zgłoszony przez władze polskie jest zgodny z warunkami określonymi w ramach tymczasowych pomocy państwa. Kwota głównej pożyczki na przedsiębiorstwo jest ograniczona do sumy, która będzie niezbędna do pokrycia zapotrzebowania na płynność w przewidywalnej przyszłości. Gwarancje mają być udzielane tylko do końca bieżącego roku, a ich okres jest ograniczony do maksymalnie dwóch lat. Opłaty za gwarancje i stopy oprocentowania nie przekraczają poziomów przewidzianych w ramach tymczasowych.

Komisja uznała, że środek jest konieczny, właściwy i proporcjonalny, biorąc pod uwagę konieczność zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z zapisami unijnego traktatu i warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa.

Umożliwiają one państwom członkowskim wykorzystanie pełnej elastyczności przewidzianej w zasadach pomocy państwa, by wesprzeć gospodarki w związku z epidemią wywołaną przez koronawirusa. Nowe, kryzysowe zasady przewidują pięć rodzajów pomocy, którą mogą przyznawać państwa członkowskie.

Są to dotacje bezpośrednie, zastrzyki kapitału, selektywne korzyści podatkowe oraz zaliczki w wysokości do 800 tys. euro na przedsiębiorstwo; gwarancje państwowe na pożyczki zaciągane przez przedsiębiorstwa; subsydiowane pożyczki ze środków publicznych dla firm; gwarancje dla banków kierujących pomoc państwa do gospodarki, czy publiczne krótkoterminowe ubezpieczenia kredytów eksportowych.

Kraje UE mogą też kierować środki z pominięciem tradycyjnych obostrzeń dot. pomocy publicznej na: wsparcie na badania i rozwój związane z koronawirusem; budowę i rozbudowę placówek przeprowadzających testy; wsparcie na wytwarzanie produktów mających znaczenie dla walki z pandemią; odroczenie płatności podatkowych lub zawieszenia składek na ubezpieczenie społeczne oraz subsydiowanie wynagrodzeń. 

(Bankier.pl)

Autorka: Wiktoria Nicałek

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 17 lbolek

Czyli nie 212 mld jak mówił Pinokio tylko 22 mld. To prawdziwa wartość pomocy.

! Odpowiedz
1 7 meryt

lbolek: "To prawdziwa wartość pomocy."

Pomocy: "program gwarancji dotyczący istniejących lub nowych pożyczek"

! Odpowiedz
2 16 antybolszewik

Kiedyś uczyli że w czasach kryzysu ogranicza się wydatki administracyjne i rozrzutność państwa. Teraz Państwo planuje rekordowy deficyt i będzie zastępowało banki w akcji kredytowania przedsiębiorstw. Przecież to jest chore i korupcjogenne.

! Odpowiedz
2 15 carlito1

Ta tarcza jest tak beznadziejna, że nawet KE machnęła ręką na nią....

! Odpowiedz
9 2 1a2b

A Unia za to płaci czy tylko zatwierdza (lub nie)?

! Odpowiedz
3 12 antybolszewik

Unia cały czas płaci. Ostatnio 7,4 mld Euro dorzuciła do i tak wysokich subwencji. Dlatego PiS mimo, że nienawidzi Brukseli wiernie biega za źródełkiem funduszy pozwalającym na trwanie swojego (nie)rządu.

! Odpowiedz
3 21 nostsherlock

Czyli ta cała tarcza ma polegać na wzięciu kredytu, żeby można było spłacić daniny rządowe na czas braku przychodów. A jak wszystko wróci do normy po paru miesiącach to taki przedsiębiorca zostaje z dalej z obowiązkiem płacenia tych danin i... dodatkowym kredytem? Pinokio bankster widzę nieźle to wymyślił, żeby zrobić dobrze bankom

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 15 marxs

"Ponad połowa polskich firm rodzinnych nie przetrwa najbliższych 12 tygodni. Badanie przeprowadzone przez Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych, pokazuje, że Tarcza Antykryzysowa w obecnym kształcie nie pomoże uchronić rodzin polskich przedsiębiorców przed ruiną.Zdecydowana większość z nich negatywnie ocenia trafność rozpoznania ich potrzeb przez Rząd (67,3 proc.) oraz przygotowany pakiet wsparcia (83,3 proc.).Obecne ograniczenia działalności gospodarczej rodzą obawę 57,7 proc. firm stwierdza, że nie przetrwa najbliższych 12 tygodni. Natomiast 44,3 proc. nie doczeka nawet 9 tygodni. "-onet.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 18 marxs

zakup f-35 za 60 mld zł(łączne koszta) to wydatna pomoc polskojęzycznego PISiego nierządu dla amerykańskich firm i pracowników nic dziwnego że brakło dla polskich

! Odpowiedz
13 3 janek43

po wejściu twojej armii radzieckiej do Polski zniknęło 100% polskich firm rodzinnych. Czyli Koronawrius jest dla gospodarki mniej szkodliwy niż komunizm. Po drugie połowa restauracji, kwiaciarni, małych sklepików i tak upada w ciągu kilku miesięcy od powstania bo jest po prostu bez sensu. Obejrzyj sobie Kuchenne Rewolucje Magdy Gessler.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil