Morawiecki: Jest blisko konsensusu z minister Rafalską ws. OFE

Jest blisko konsensusu z minister Elżbietą Rafalską ws. reformy OFE - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. 25 proc. środków, zgodnie z wcześniejszym planem, ma trafić do FRD.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

"Jesteśmy blisko konsensusu z minister Rafalską, że cześć środków zostanie zapisana na IKE, ok. 25 proc. trafi do FRD, a reszta przekazana ludziom" - powiedział w Sejmie Morawiecki.

"Myślę, że ostatecznie Rada Ministrów zadecyduje o tym w ciągu kilku najbliższych miesięcy" - powiedział Morawiecki, pytany kiedy zmianami w OFE zajmie się rząd.

W środę Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, powiedział PAP, że trudno ocenić ile będą trwały uzgodnienia w sprawie reformy OFE, a jego zdaniem najlepszym sposobem jest rozwiązanie OFE i przeniesienie zgromadzonych tam środków do ZUS.

"Co do zmian w OFE, to naprawdę trudno mi ocenić, ile będą trwały uzgodnienia w sprawie tej reformy" - powiedział.

"Moim zdaniem najzdrowszym sposobem jest rozwiązanie OFE i przeniesienie zgromadzonych tam środków do ZUS-u. To najbardziej przejrzyste rozwiązanie. OFE, po zmianach wprowadzonych przez naszych poprzedników, przestały spełniać swoją rolę" - dodał.

Zmiany w systemie emerytalnym mają umożliwić oszczędzanie na starość

Głównym celem projektu ustawy ws. zmian w systemie emerytalnym, nad którym kończą się prace, będzie stworzenie warunków dla rozwoju dobrowolnych form oszczędzania na starość - podkreśla ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS przypomniało, że rekomendacje zmian w OFE zostały przedstawione w dwóch dokumentach, przyjętych przez Radę Ministrów. Chodzi o analizy systemu emerytalnego i określenia zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w OFE oraz o "Strategię na rzecz Odpowiedzianego Rozwoju".

"Aktualnie kończą się prace nad projektem ustawy wdrażającej koncepcję zarysowaną w tych dokumentach. Wiodącą rolę w finalizacji tego projektu ustawy odgrywa Ministerstwo Finansów" - podkreśliło MRPiPS w komunikacie zamieszczonym na jego stronie.

Resort zwrócił uwagę, że przygotowywany projekt ustawy uwzględniać będzie zarówno potrzeby rynku kapitałowego jak i bezpieczeństwo przyszłych ubezpieczonych. "Jednym z zasadniczych celów tego projektu będzie stworzenie warunków dla rozwoju dobrowolnych form oszczędzania na starość" - zaznaczono.

Pod koniec grudnia rząd w trybie obiegowym przyjął dwa dokumenty dotyczące analizy systemu emerytalnego i określenia zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w OFE. Rząd zarekomendował przeznaczenie pozostałych w Otwartych Funduszach Emerytalnych środków w 25 proc. na Fundusz Rezerwy Demograficznej i w 75 proc. na Indywidualne Konta Emerytalne.

Fundusz Rezerwy Demograficznej gromadzi środki na wypłatę emerytur, gdy nie będzie dostatecznych środków budżetowych na ten cel, gdy zmieni się struktura demograficzna osób starszych i pracujących w Polsce. Środki gromadzone w FRD pochodzą z odpisu od składki emerytalnej oraz z prywatyzacji.

Rząd przypomniał w grudniu, że planowane jest stworzenie powszechnych dobrowolnych pracowniczych programów kapitałowych (Pracownicze Programy Kapitałowe i Indywidualne Programy Kapitałowe) oparte na automatycznym zapisaniu pracowników w wieku od 19 do 55 lat z sektora przedsiębiorstw. "Przy tworzeniu takich programów należałoby rozważyć możliwość uczestnictwa w nich pracowników sfery budżetowej, którzy w przyszłości ze względu na wysokość swoich wynagrodzeń otrzymają relatywnie niskie świadczenia, a nie mając wystarczających środków na samodzielne oszczędzanie z myślą o emeryturze silnie odczują lukę w dochodach po przejściu na emeryturę" - zapisano.

Wicepremier chciałby rozpocząć reformę 1 lipca 2018 r. Jednak rządowi urzędnicy wskazują, że z powodów technicznych możliwe jest opóźnienie - do 2019 r.

Wartość polskiego eksportu w tym roku może przekroczyć 200 mld euro

Wartość polskiego eksportu, po raz pierwszy w historii, w tym roku może przekroczyć 200 mld euro - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w Sejmie. "To będzie duży sukces naszych eksporterów" - podkreślił.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, gdzie przedstawiał informację na temat Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, poinformował, że wartość ta od stycznia do czerwca wzrosła, licząc rok do roku o 8,4 procent. Wyniosła 99 miliardów euro.

Mateusz Morawiecki dodał, że wskaźnik nierówności finansowych w ciągu ostatnich dwóch lata znacząco spadł. "To jest bez precedensu ruch związanych oczywiście głównie z naszymi programami społecznymi" - podkreślił.

Wicepremier mówił też w Polsce mamy najniższe od lat bezrobocie, ale zwrócił uwagę, że w niektórych regionach i branżach występuje problem braku rąk do pracy.

PAP IAR

Źródło: Bankier24
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 49 panwitek

A moze należy najpierw uzgodnic Konsensus z Suwerenem, do którego ekipa rządząca tak często się odwołuje, a nie z panią minister !? W końcu OFE to nie jest jej prywatna własność, a raczej pieniądze zarobione przez Suwerena do Jego dyspozycji na starość!
Łobuzeria.

! Odpowiedz
12 27 qqryk

Suweren wybrał dojenie, więc się go doi. O co więc chodzi?

! Odpowiedz
5 8 panwitek odpowiada qqryk

Chodzi o to, że poprzednia ekipa nie odwoływała się do Suwerena, i Go doiła, myślę że nawet bardziej niż dziś. Więc jak się powołuje na poparcie Suwerena to niech go spyta, czy tak ma być - przecież będą referenda w innych sprawach, czemu nie w tej?

! Odpowiedz
5 3 heldbaum odpowiada panwitek

Referenda to narzedzie demagogow i tyranow.
Kto to powiedzial?

! Odpowiedz
10 26 heldbaum

Ciekaw jestem do jakich to wygibasow posuniecie sie prawaki zeby uzasadnic ten rozboj.

Niepelnosprawny, ajwaj, czekamy!

! Odpowiedz
4 10 qqryk

Wina Tuska?

! Odpowiedz
4 8 heldbaum odpowiada qqryk

Oczywista oczywistosc.
Z difoltu.
Poza tym herr Thuska a nawet herr thuSSka.
A cos wiecej?

! Odpowiedz
10 44 modulometer

To jak to było? Złodzieje jak PO kradła a teraz dobra zmiana? Pryzpominam że FRD służy głównie do rabunku kasy rozdawanej na przywileje emerytalne górników i to z tego funduszu planowano wypłacać im urlopy górnicze.
PODŁA ZMIANA. Złodzieje po prostu

! Odpowiedz
11 54 trooper

Najpierw PO nas okradło z połowy środków, teraz PIS nas okradnie z pozostałej połowy, pozostawią ludziom jakieś ochłapy, które też zapewne zabiorą w ten czy inny sposób. Należy skończyć z partiami które nas okradają. Skończyć zarówno z PO jak i z PIS-em. Polacy zasługują na coś więcej niż te dwie żrące się o wpływy partie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 33 modulometer

Rok temu tyu pisałem jak załatwi PIS sprawę OFE. I dokładnie tak się skończyło. Przypomnę że FRD to dojarnia różnych pijawek społecznych. Górników zwłaszcza bo to z tego funduszu planowano wypłacic czy też nawet wypłacono im zapomogi, urlopy i inne beneficja po to aby cicho siedzieli i opon nie palili. jest to jedna wielka granda.
Nasłuchujcie w najbliższym czasie czy przypadkiem nie pojawi się jakiś komunikat o tym kto z waszych pieniedzy w FRD chce się dobrac pod hasełkiem '500+" na górnika, rolnika, mundurowego czy kogo jeszcze. NA 100% te pieniedze zostaną przeżarte

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl