REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Morawiecki: Jeśli będziemy mogli rządzić dalej, zbudujemy armię, która poradzi sobie nawet sama

2022-12-08 22:24
publikacja
2022-12-08 22:24

Jeżeli wyborcy umożliwią nam rządy przez kolejną kadencję, zbudujemy armię, która w razie konfliktu będzie w stanie poradzić sobie nawet sama i to nie przez krótki czas, a co najmniej tak jak armia ukraińska - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla wPolityce.pl.

Morawiecki: Jeśli będziemy mogli rządzić dalej, zbudujemy armię, która poradzi sobie nawet sama
Morawiecki: Jeśli będziemy mogli rządzić dalej, zbudujemy armię, która poradzi sobie nawet sama
fot. Jacek Szydlowski / / FORUM

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu portalowi wPolityce.pl. Został m.in. zapytany, czy kryzys finansowy i planowane oszczędności nie zniweczą naszych planów zbrojeniowych.

"Silna armia jest celem, z którego nie zrezygnujemy bez względu na okoliczności. Suwerenność i bezpieczeństwo Polaków nie mają ceny. Ale też jest dla każdego oczywiste, że środki europejskie bardzo by to zadanie ułatwiły. To jest kwota porównywalna z tą, którą chcemy wydać na uzbrojenie. Dzisiaj chętnie wzięlibyśmy także część kredytową z KPO, bo finansowanie na ryzyku Unii Europejskiej, ze spłatą w latach 2028-2058 to bardzo atrakcyjna oferta. Jak słyszę niektóre komentarze polityków z różnych stron, że to +drogi kredyt+, to zastanawiam się czy to ignorancja czy coś gorszego" - powiedział premier.

"Warto przy okazji docenić sukces jaki odniosła pani prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, która przeprowadziła w krótkim czasie bardzo skomplikowaną i trudną operację pozyskania czterech miliardów dolarów na zakupy zbrojeniowe na rynku amerykańskim. Zrobiła to w bardzo trudnym czasie dużego niepokoju na rynkach. Dodam, że głównym organizatorem konsorcjum był Bank Santander. Bez tego nie mielibyśmy jak zapłacić wysokich zaliczek" - dodał.

Szef rządu został także zapytany, czy armia którą budujemy da nam poczucie bezpieczeństwa.

"Taki jest cel. Jego osiągnięcie zajmie jeszcze kilka lat. Warto porównywać się z innymi. Korea Południowa, która ma nieprzewidywalnego, totalitarnego sąsiada, jest krajem nieco tylko od nas ludnościowo większym, a posiada armię 300-400-tysięczną, doskonale wyszkoloną, uzbrojoną w najlepszy na świecie sprzęt. Widzimy, jak poważnie podchodzą do sprawy bezpieczeństwa. Z mojej strony zrobię wszystko, by zakumulować środki konieczne do zakupu nowoczesnej broni, nabycia umiejętności jej obsługi, serwisowania, zbudowania u nas nowoczesnych fabryk zbrojeniowych. To cały ekosystem. Jeżeli wyborcy nam zaufają, umożliwią rządy przez kolejną kadencję, to ten cały proces domkniemy i zbudujemy armię, która w razie konfliktu będzie w stanie poradzić sobie nawet sama i to nie przez krótki czas, a co najmniej tak jak armia ukraińska. Choć oczywiście pamiętamy o sojusznikach z NATO i na nich też bardzo liczymy" - odpowiedział szef rządu.

Pytany, czy elity ukraińskie rozumieją wagę długofalowej współpracy z Polską szef rządu zwrócił uwagę, że "w społeczeństwie ukraińskim zaszła bardzo głęboka transformacja".

"Widzieliśmy, jak nam kibicowali na Mundialu, jak cieszyli się z obrony karnego przez Wojciecha Szczęsnego. Detal, ale sporo nam mówi. Uważam, że jest też pozytywna zmiana w elitach tego państwa. Dostaliśmy wreszcie zgodę na ekshumacje na Wołyniu. Wiem, że jest tam świadomość, że nie byłoby pewnie suwerennej Ukrainy, gdyby nie postawa Polski. Stąd wniosek, że wszystkie środowiska ukraińskie, które chcą mieć suwerenne państwo, o czym marzą od 500 lat, muszą wagę relacji z Rzeczpospolitą rozumieć. A my ze swojej strony też wyciągamy wnioski i z budowy silnej armii nie zrezygnujemy bez względu na okoliczności" - powiedział Morawiecki. (PAP)

pś/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (123)

dodaj komentarz
od_redakcji
Za komuny mieliśmy jednego rozśmieszacza, nijakiego Urbana. Obecnie nam obrodziło w świrusów. Chyba tylko dlatego, że ten sam problem ma cały zachodni świat, naród polski nie zmiecie tych durni.
prawnuk
to juz sanacja zrobiła.... no i nieżle - wszyscy dali nogę
pikawka
rozumiem, ze wtedy wybory beda juz zbyteczne czy tak ? :D
karbinadel
Mieliśmy całkiem dobrą armię osiem lat temu, ale twój kumpel Macierewicz ją kompletnie rozłożył i pozbył się dowódców do doświadczeniem bojowym, zastępując ich tłustymi klakierami
endes
Obyście nie rządzili ani dalej i nigdy więcej!… zadluzylibyscie Polskę pewnie na 2 bln albo i więcej!… idą lata chude a wy dalej megalomania!
wojtek2u
ich poprzednicy nie byli lepsi, tylko ukrywali długi kradnąc co się dało np OFE
santoriusz odpowiada wojtek2u
a co się dało, powiedz mi bo bardzom tego ciekaw
pstrzezek
"Już za 4 lata, już za 4 lata.." Mundialu się chłopak naoglądał i tryb marzeń się załączył ;) Równie dobrze mógłby powiedzieć że w następnej kadencji polecimy na księżyc. Nie wszyscy oczywiście, bo ich wybory odlecieli już dawno
smallsaver
Tłumacząc z wolskiego na polski: dajcie nam jeszcze 4 lata a nie będziemy już ani w UE, ani w NATO.
smallsaver
Sami się obronimy i nie oddamy ani guzika!

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki