Morawiecki: Cieszę się, że Samsung buduje przyszłość technologiczną Polski

Samsung Inkubator dla start-upów otwarto w środę w Rzeszowie. Bardzo się cieszę, że Samsung nie jest w Polsce tylko po to, by dystrybuować swoje produkty, ale też buduje przyszłość technologiczną kraju - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości otwarcia Inkubatora.

Samsung Inkubator w Rzeszowie to laboratorium, w którym młodzi przedsiębiorcy będą mogli rozwijać swoje projekty, wykorzystując wsparcie merytoryczne firmy Samsung.

Jak podkreślono w komunikacie, wybór Rzeszowa nie był przypadkowy. Do Inkubatora zgłaszać się będą mogły firmy z całego kraju, a jego lokalizacja będzie sporym ułatwieniem dla osób z Podkarpacia.

Wicepremier, podczas uroczystości otwarcia Inkubatora, wyraził zadowolenie z tego, że firmy jak Samsung trafiają do takich ośrodków, jak Rzeszów. Ocenił, że Podkarpacie ma "głód sukcesu" i jest świetnym miejscem do stworzenia Inkubatora.

Dla mnie jest bardzo ważne, żeby budować takie ekosystemy jak ten. Bardzo się cieszę, że firma Samsung nie jest w Polsce tylko po to, żeby dystrybuować swoje produkty, ale też, żeby we współpracy z naukowcami, z uczelnią, ze start-upami, żeby budować przyszłość technologii, swojej własnej firmy oczywiście, ale też przyszłość technologiczną tego kraju. Stawiamy przede wszystkim na innowacyjność mówił Morawiecki.

Jednym z takich kierunków, który bardzo nas interesuje, jest internet rzeczy. To jest jeden z elementów, który zaszczepiamy we wszystkie miejsca Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - wskazał.

Podał przykład przemysłu meblarskiego, w którym - jak mówił - Polska jest potęgą. Jak wskazał, chodzi nie tylko o to, by były to proste meble, ale żeby był to właśnie internet rzeczy, żeby mebel rozmawiał z meblem, żeby lodówka mówiła, że brakuje jej mleka, a pralka, żeby sobie sama dozowała wszystko i dzięki temu była energooszczędna.

Jak podkreślił, w tym procesie mogą pomóc również start-upy, które będą powstawać i rozwijać się w nowym Inkubatorze.

Zadeklarował jednocześnie wsparcie i pomoc dla - jak to określił trójkąta między nauką, biznesem i światem administracji publicznej, w tym centralnej i samorządowej.

My chcemy, żeby ten trójkąt rzeczywiście był trójkątem współpracy i dzisiaj tę współpracę tutaj widzimy. Jak najwięcej takich przedsięwzięć konkludował wicepremier.

Zwracając się do środowiska start-upów, podkreślił, że niezwykle ważne jest to, aby ich entuzjazm, intelekt i dynamizm przekładały się na realia komercyjne.

Życzył, aby jak najwięcej ze start-upów stało się w niedługim czasie liczącymi się podmiotami gospodarczymi, w tym na rynku międzynarodowym.

Przypomniał, że firma Samsung 50-60 lat temu zajmowała się głównie cukrem i życzył, żeby nasza Krajowa Spółka Cukrowa za 50 lat, a może nawet za 20, miała takie cuda technologiczne, jak Samsung.

Organizatorami wydarzenia byli: Samsung Electronics Polska we współpracy z Politechniką Rzeszowską i Doliną Lotniczą.

Samsung Inkubator ma ułatwić nabywanie kompetencji cyfrowych i rozwijanie technologicznych projektów w Polsce. Kluczową częścią realizowanego programu dla start-upów jest stałe wsparcie ekspertów firmy Samsung. Doświadczeni menedżerowie pomogą młodym firmom wypracować modele biznesowe oraz zweryfikować rynkowe zapotrzebowanie na tworzone rozwiązania. Inżynierowie z R&D Institute natomiast podzielą się swoją wiedzą na temat tworzenia globalnych produktów.

Do Samsung Inkubatora mogą się zgłaszać osoby indywidualne lub zespoły, które mają już opracowaną koncepcję biznesu lub prototyp swojego produktu.

Obecnie w Inkubatorze są już trzy start-upy, a od środy rozpoczyna się rekrutacja otwarta, w czasie której wyłonione zostaną kolejne trzy. Wszystkie te start-upy przez trzy miesiące (tyle trwa okres inkubacyjny) będą się mogły rozwijać, korzystając ze wsparcia Samsunga i podmiotów współpracujących. Będzie to wsparcie merytoryczne dot. prowadzenia biznesu, rozwijania produktu, budowania produktu od strony technicznej.

W ramach działania Inkubatora uczestnicy mogą korzystać również z intensywnych szkoleń oraz pomocy w poszukiwaniu partnerów biznesowych, technologicznych i pozyskania finansowania.

Po tym okresie nastąpi kolejna rekrutacja, która wyłoni kolejnych sześć start-upów.

W Inkubatorze zapewniony jest sprzęt, taki jak np. lutownice potrzebne do produkcji prototypów, a także pralki, lodówki, roboty, telewizory. Chodzi o to, by można wykorzystywać je np. w internecie rzeczy, eksperymentować z nimi. (PAP)

api/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~qqw

To powinna być polska firma a w ten sposób zdaje mi się że światowi giganci wyszukują co zdolniejsze umysły do swoich korporacji by na nich pracowali

! Odpowiedz
0 0 ~tak

Ładny gest Samsung Polska, trzy miesiące to żłobek firmy , warto uczyć stać na własnych nogach aby dalej iść w świat, drenaż też ale dobre i to

! Odpowiedz
0 3 ~maniana

start up = drenowanie, głębokie drenowanie.

! Odpowiedz
5 1 ~czebol

Wiadomo, Rzeszów bastion PiSu. Tam się tworzy takie podmioty gdzie jest największy współczynnik jajogłowych na km2. To jest podejscie biznesowe.

! Odpowiedz
0 2 ~Zz

Warto wpsomnieć, że R&D Samsung w Warszawie zatrudnia prawie 2000 osób, głównie programistów i elektroników.

! Odpowiedz
1 2 ~politolig

Jeszcze tylko musi napuścić Japońców na Chińczyków i w ogóle będzie ustawiony.

! Odpowiedz
0 4 ~Dżejms

Jak Samsung ma zbudować nam? Z czego się cieszyć - że obcy buduje? Wszystkie tajemnice technologiczne da? Jak myślimy poważnie o suwerenności to musimy mieć własną nowoczesną broń. Do tego są potrzebne czipy i to własne aby nam zdalnie potem nie wyłączali.

! Odpowiedz
0 1 ~bicer

niektórym już wyłączyli

! Odpowiedz
0 3 ~taki_jeden

Zaraz Trump zbombarduje Koreę Północną, w rewanżu Korea Północna Koreę Południową i z Samsunga zostanie tylko garstka proszku. Sposób Trumpa na powrót miejsc pracy do USA, a Morawiecki łyka, łyka, łyka :-)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.