REKLAMA

Morawiecki: Chcemy, żeby PKB rósł powyżej 4 procent rocznie

2015-11-21 13:27
publikacja
2015-11-21 13:27

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki chciałby, żeby polski PKB rósł w tempie powyżej 4 procent rocznie.

/ Bankier.tv
Wicepremier uczestniczył w Warszawie w spotkaniu organizowanym przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą. W rozmowie z dziennikarzami wyraził nadzieję, że nasza gospodarka jeszcze bardziej przyspieszy. "Chcielibyśmy, aby PKB w Polsce sięgał powyżej 4 procent. Wierzymy, że poprzez inwestycje, eksport będziemy w stanie nie tylko doprowadzić do wzrostu PKB przewyższającego dzisiejsze założenia, ale również do zrównoważonego i zdrowego wzrostu" - deklarował minister rozwoju.

Poprzedni rząd zakładał, że w przyszłym roku PKB Polski wzrośnie o 3,8 procent.

Wicepremier Morawiecki zapowiedział również, że będzie angażował się w pomoc naszym eksporterom oraz polskim firmom, które chcą kupować przedsiębiorstwa za granicą, poszukując nowych rynków zbytu.

Mateusz Morawiecki pytany przez dziennikarzy, powiedział, że nie podjął jeszcze decyzji co do wyboru swoich zastępców w Ministerstwie Rozwoju.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Tomasz Majka/dabr

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (113)

dodaj komentarz
~pokonajrynekpl
Powyżej 4% wzrostu to jest wartość minimum, abyśmy we w miarę rozsądnym terminie dogonili bogatsze kraje Unii. Dziwią mnie opinie specjalistów, którzy mówią, że czegoś się nie da. Tak potrafi powiedzieć każdy. Oni powinni poszukiwać rozwiązań i wskazywać co zrobić, aby rzeczy niemożliwe stały się możliwe.Powyżej 4% wzrostu to jest wartość minimum, abyśmy we w miarę rozsądnym terminie dogonili bogatsze kraje Unii. Dziwią mnie opinie specjalistów, którzy mówią, że czegoś się nie da. Tak potrafi powiedzieć każdy. Oni powinni poszukiwać rozwiązań i wskazywać co zrobić, aby rzeczy niemożliwe stały się możliwe. Jeżeli będziemy mieli takie podejście, że wszystkiego się nie da to dalej będziemy dreptać w miejscu i chwalić się pierdołami.
~PISiak
"Dziwią mnie opinie specjalistów, którzy mówią, że czegoś się nie da"oczywiście że się da wystarczy zadekretować deflację na poziomie np.-4% zamiast -1% przez Prezesa i juz mamy wzrost PKB około 6% papier (na razie) jeszcze wszystko przyjmie
~Obywatel_PL1
"Są tylko dwie kategorie prawdziwych bandytów: prawnicy i bankierzy" - stara amerykańska mądrość.

Warto obejrzeć:

Tajemnica ratowania banków: https://www.youtube.com/watch?v=zDtOouqU5nQ
Islandia kryzys bankowy: https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421914688&x-yt-
"Są tylko dwie kategorie prawdziwych bandytów: prawnicy i bankierzy" - stara amerykańska mądrość.

Warto obejrzeć:

Tajemnica ratowania banków: https://www.youtube.com/watch?v=zDtOouqU5nQ
Islandia kryzys bankowy: https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421914688&x-yt-cl=84503534&v=afx5_Vw3edQ#t=955
~takjest
Gdyby wypuścić wszystkich z psychiatryków wszystkich przetrzymywanych tam siłą to w zusie nie było by dziury a pkb skoczyło by o 10 %
~jann
Nie obrażajcie p. Morawieckiego, bo jest niewątpliwie najbardziej kompetentną osobą w tym rządzie. Miałem okazję poznać go osobiście, jak również pracować jako jego podwładny. Jest niezwykle inteligentnym człowiekiem, który zna się na ekonomii oraz gospodarce jako całości i z całą pewnością jego działanie będzie Nie obrażajcie p. Morawieckiego, bo jest niewątpliwie najbardziej kompetentną osobą w tym rządzie. Miałem okazję poznać go osobiście, jak również pracować jako jego podwładny. Jest niezwykle inteligentnym człowiekiem, który zna się na ekonomii oraz gospodarce jako całości i z całą pewnością jego działanie będzie wykraczało poza schematy rządowe..
~real1
tym bardziej nie rozumiem, jak młody Morawiecki dał się tak podpuscić przez Kaczyńskiego. Przecież tak naprawdę jego rola sprowadza się do trzech rzeczy;
- przyciagniecie Kukizowców
- za jakiś czas będzie kozlem ofiarnym, przyczyną, że PiS (na czele z prezydentem) nie może zrealizować obietnic
- wystepuje
tym bardziej nie rozumiem, jak młody Morawiecki dał się tak podpuscić przez Kaczyńskiego. Przecież tak naprawdę jego rola sprowadza się do trzech rzeczy;
- przyciagniecie Kukizowców
- za jakiś czas będzie kozlem ofiarnym, przyczyną, że PiS (na czele z prezydentem) nie może zrealizować obietnic
- wystepuje jako "listek figowy" tego całego szaleństwa które szykuje się w sferze "pozaekonomicznej", te rożne kamińskie, ziobry, maciarewicze, kaczyńskie...
~-zbyszek1
Morawiecki ma największe kompetencje bo cała reszta taka marna? Nie mam nic przeciwko temu aby okazało się, że równie dobrze jak w banku radzi sobie w makro ekonomi. Ale z tej strony to my go nie znamy.
~Sprzedawca_MIODU
Nie da się w sposób trwały ogłupić społeczeństwa !!!

Każde wypłacone 500 PLN na dziecko pozyskane z podatku bankowego będzie kosztowało społeczeństwo 750 PLN plus koszty administracyjne !!!

"Siekiera w ręku Chirurga, czy Neandertalczyk ze skalpelem w ręku"

Podatek Bankowy - zrobię WAM
Nie da się w sposób trwały ogłupić społeczeństwa !!!

Każde wypłacone 500 PLN na dziecko pozyskane z podatku bankowego będzie kosztowało społeczeństwo 750 PLN plus koszty administracyjne !!!

"Siekiera w ręku Chirurga, czy Neandertalczyk ze skalpelem w ręku"

Podatek Bankowy - zrobię WAM dobrze bez znieczulenia, bo CZUCIA nie macie.

„Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.

Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

Propozycja pierwotna PIS:
Przychody budżetu państwa:
Podatek Bankowy=0,39% * (1 bilon 600 mld PLN/rocznie)= ok. 6mld PLN
Przychody Łącznie ok. 7 mld PLN = 6mld PLN + ok. 1 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Rachunek zysków i strat PIERWOTNEJ propozycji (podatek bankowy = 0,39%):
- w pierwszym roku (2015):

1. STRATY ok.100 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) = (11-15)mld PLN
Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(11-15)mld PLN - 7 mld PLN =(4-8)mld PLN

2. w drugim (od 2016 r.) i kolejnych latach, Corocznie w procentach:

Coroczny spadek wzrostu PKB(trwały i systemowy) ok.(0,22-0,45)% w stosunku do
PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (60-120)% w skali roku.


Rachunek zysków i strat po „SKARCENIU” przez NBP Lipiec 2015 i wprowadzeniu preferencji dla najmniejszych banków (podatek bankowy: ≤0,39, dla tzw. SKOKÓW=0%):


- definiują te straty w 2015r. na ok 65 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2016r.

1 .STRATY2015r. ok. 65 mld PLN w 2015 r.

2. od 2016 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Podatek Bankowy=(0,19÷0,39)% * (1 bilon 600 mld PLN/rocznie)= ok. 5mld PLN
Przychody Łącznie ok. 6 mld PLN = 5mld PLN + ok. 1 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(9–12) mld PLN
Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(9-12)mld PLN - 6 mld PLN =(3-6)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,18-0,33)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (50-100)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (3-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co PIS proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).

Podatek jest liczony od (1 bilon 600 mld PLN)*0,39% = ok. 6 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 450 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.). Oczywiście bierzemy pod uwagę, ze pasywa=aktywa banków.
Ściśle aktywami są udzielone, udzielane KREDYTY.

„Pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.

Następnym „pozytywnym efektem”(sarkazm) z tak wprowadzonego podatku będzie moim zdaniem polepszenie wyników w sprawozdaniach finansowych SKOKÓW, choć niekoniecznie musi mieć on trwały charakter, a wszystko w ramach skoku SKOKÓW na udziały rynkowe.
Na to też należy zwrócić uwagę, aby posłowie nie wprowadzali USTAW, które zaszkodziłyby także gospodarce i WSZYSTKIM kredytobiorcom !!! - mam dość idiotyzmów

Skrót:
tego nie da się usprawiedliwić !!!

przychód łączny = (5-6) mld PLN łącznie z korzyściami podatkowymi i innymi

koszt = (9-12) mld PLN

koszt kapitału = (50-100)% rocznie,

co WY jaracie ???!!!
~-zbyszek1
Ogłupiać głupków? Po co? Po co podejmować tak irracjonalne działania? Przecież pisiaki opowiadali ludowi to co opowiadali bo wiedzieli, że " ciemny naród wszystko kupi " i jeszcze na nich odda swój głos.
~qaz odpowiada ~-zbyszek1
I te sPiSkowe "nowe" twarze: Suski, Blaszczak, Kuchcinski, Kempa, Kurski, Ziobro, Pawlowicz, Lipinski, Jurgiel... wraca "nowe"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki