Morawiecki: CPK ma najwyższy priorytet

Centralny Port Komunikacyjny będzie kołem zamachowym gospodarki - mówił premier Mateusz Morawiecki w środę podczas II Kongresu Rozwoju Kolei "Przyszłość i Perspektywy".

(fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera RP)

Jak podkreślił rząd realizuje "konsekwentnie strategię rozwoju kolei".

Żeby wejść w XXI wiek, potrzebujemy przełomu technologicznego i rozwoju opartego o nowe założenia komunikacyjne i infrastrukturalne - stwierdził premier. Takim założeniem jest Centralny Port Komunikacyjny (CPK) - dodał.

Szef rządu powiedział, że dziś zostanie przedstawione strategiczne studium lokalizacyjne dla m.in. budowy 1600 km nowych linii kolejowych. Stwierdził, że w tym planie jest budowa nowych linii w nowych technologiach, które to "będą wytyczały nowe szlaki komunikacyjne, skracając podróże i radykalnie usprawniając nasze połączenia komunikacyjne". Dodał, że to plan na kolejnych kilkanaście lat.

Rząd dołoży wszelkich starań, żeby powstał Centralny Port Komunikacyjny - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że inwestycja ta ma najwyższy priorytet.

"Jestem przekonany, że Polska będzie mogła awansować, będzie na wyższym poziomie cywilizacyjnym za dziesięć - kilkanaście lat wraz z postępem budowy wszystkich elementów Centralnego Portu Komunikacyjnego" - zaznaczył premier Morawiecki podczas II Kongresu Rozwoju Kolei "Przyszłość i Perspektywy".

CPK, jak zaznaczył szef rządu, "to serce" Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. "To zasadnicza część naszego rozwoju gospodarczego i jako taka ma najwyższy priorytet rządu polskiego" - powiedział.

Morawiecki zapewnił, że "rząd dołoży wszelkich starań, żeby CPK powstał". "Żeby w ciągu najbliższych lat przejść przez te etapy, które czasami są trudniejsze od tej fizycznej budowy, czyli etap zgód środowiskowych, wszelkiego rodzaju zgód administracyjnych, (...) w tym również unijnych" - powiedział.

Dodał, że ważne jest też wpisanie tej inwestycji w system połączeń transeuropejskich. "Polska w ten sposób stanie się jednym z kluczowych hubów komunikacyjnych - centrów komunikacyjnych, handlowych i gospodarczych" - zaznaczył premier. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ amac/

wkr/ je/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 2kbb

A dlaczego ten projekt ma się nie udać ??? Polska jest krajem geograficznie zwartym jak mało który w Europie. Położenie jest doskonałe w centralnej Europie na trasach wschodnich i Zachodnich czy nawet północ południe, budując przy tym szybkie koleje ugramy dwie pieczenie na jednym ogniu. Polska też nie jest małym krajem a z roku na rok na rynek wchodzą młodzi ludzie którzy więcej latają !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 marxs

dla firmy Moravitz & Szwagry wyłącznie militarny projekt CPK (dla hamerykańców) ma najwyższy priorytet a może dla firmy Moravitz & Szwagry najwyższym priorytetem byłaby edukacja czy służba zdrowia żeby ludzie nie zdychali na SORach i pod szpitalami z braku lekarzy i leków

! Odpowiedz
0 0 marxs

"Mamy w UE najmniej lekarzy na 1000 mieszkańców, niski poziom pracy przepracowanych lekarzy (brak czasu i konsultacji z pacjentem). Rosną kolejki (na operację biodra - już 444 dni). W efekcie na SOR, na którym pracuje dwóch lekarzy, trafiają bezradni chorzy, nawet 300-350 na dobę. To dlatego ludzie umierają na SOR. I będą umierać"-okopress

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 marianpazdzioch

Wielkie budowle socjalizmu. Jak to się wszystko cyklicznie powtarza.

! Odpowiedz
33 18 mith21

"Morawiecki: CPK ma najwyższy priorytet" a fakty są takie, że od 5 lat nic nie zrobili.

! Odpowiedz
28 18 nostsherlock

Jak to nic nie zrobili? A nowe podatki kto wprowadził? Największa podwyżka składek ZUS od kilku lat sama się nie zrobiła. Zwiększona akcyza sama się nie wprowadziła. Przetrzymywanie zwrotów VAT dla uczciwych przedsiębiorców też mają swoje źródło. Afera SKOK Wołomin sama się nie zrobiła (i sama się nie wyciszyła), GetBack samo się nie nakręciło, AmberGold samo się nie uciszyło. Seryjny samobójca sam z siebie nie seryjnosamobójcuje. Niewyprodukowane patrioty same się nie kupiły za pieniądze frajerów (czyt. wyborców-podatników). Pora kończyć to wymienianie, bo do następnego tygodnia nie skończę

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 13 pomorzaninm

tak budują jak Elektrownie Atomowe ...b.ł.a.z.n.y

! Odpowiedz
42 15 ajwaj

Priorytet ? Kaprala CIA ds. Morawietz-PISy,
Rycie rowa Misiewicza na Mierzei, lotniska itd. z podatków Polski, podarki dla UKR np. mld. itd.

PISa przychodzi i odchodzi,
zostana trupy pomników niedolegów i zdrajców

! Odpowiedz
13 3 arturo77

te wszystkie drogi expresowe i autostrady ktore powstaly i maja powstac sa robione pod dystrybucje towarow wyprodukowanych w Chinach.jako ze jest niemozliwoscia ulozenia torow pod media experty i inne markety z elektronika to te towary beda jechaly koleja z Chin i gdzies blisko tego cpk bedzie wyladunek ,zaladunek na ciezarowki i dystrybucja na Polske i inne kraje .mysle ,ze najwiecej kasy zbija korporacje ktore maja fabryki w Chinach.docelowo polaczenie koleja ma dojsc do duisburga czy madrytu czyli ,ze czeka nas zalew chinszczyzny.w okolicy cpk powstanie duuuuzo chinskich hangarow gdzie beda skladowac kontenery z towarem.przynajmniej ja tak to widze.a co bedzie miala z tego Polska...coraz mniej kasy bo jak w kraju bedzie wyjezdzalo zalozmy 100mld zl.za towar a wplyw z podatku 23% z tego to szybko okaze sie ze mamy ogromny deficyt handlowy...cos jak USA z Chinami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 43 lelo1949

UE zabroni Frankfurt i Paryż stracą na tym,CPK w centrum Europy będzie potężnym hubem

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne