Morawiecki: Branża nie ucierpi przez zakaz handlu w niedziele

Dwie niedziele w miesiącu wolne od handlu nie odbiją się w istotny sposób na finansach państwa i rozwoju gospodarczym - powiedział we wtorek w Polskim Radiu Wrocław wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

Wicepremier był pytany o to, czy wprowadzenie dwóch wolnych od handlu niedziel w miesiącu odbije się na kondycji polskiej gospodarki. To się na rozwoju i finansach tak bardzo nie odbije, ponieważ ludzie, którzy chcą zrobić zakupy w niedzielę, a nie będą mogli, bo akurat to będzie niedziela wolna od handlu, zrobią te zakupy w tygodniu - powiedział Morawiecki.

Dodał, że być może w pierwszym roku obowiązywania nowych regulacji rynek odczuje nieduże wahania, ale - jak ocenił nie będą one stanowiły zagrożenia. Przyznał, że być może obroty nieznacznie spadną, ale nie będzie to miało dużego wpływu na rynek.

"Na rozwoju kraju i finansach tak bardzo nie odbije, może wystąpić jedynie minimalne wahnięcie i wpływ w pierwszym roku obowiązywania ustawy, ale nie stanowi to poważnego zagrożenia" - powiedział.

Zapytany o wpływ nowej ustawy na obroty w sektorze w handlowym powiedział: "Sądzę, że w obrotach w całym sektorze wystąpi mniejszy ubytek, marginalny i nie sądzę, że będzie to miało duży wpływ na cały rynek".

"Dzisiaj rynek pracy jest bardzo dobry i sądzę, że osoby pracujące w handlu będą bardziej doceniane" - podsumował wicepremier.

Obywatelski projekt wprowadzający ograniczenia w handlu w niedziele trafił do Sejmu jesienią zeszłego roku. Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność", zakłada ograniczenie handlu w niedziele w większości placówek handlowych. W sejmowej podkomisji ds. rynku pracy posłowie PiS przygotowali pakiet poprawek do projektu tej ustawy. Zakładają one ograniczeniu handlu w drugą i czwartą niedzielę miesiąca.

Pod koniec września minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oceniła, że częściowe ograniczenia handlu w niedziele mogłoby zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.

PAP/ISB

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 3 niepelnosprawny_org

a nie lepiej skrócenie czasu pracy w niedziele? np. do południa?...

! Odpowiedz
13 8 dede_lu

Ale bzdury...każdy ogarnięty wie że ucierpią na tym wszyscy, a Pis -owi spadnie poparcie.

! Odpowiedz
13 13 xiven

Ta? a ja jestem bardzo niezadowolony że ktoś zabrania mi iść kupić sobie ciastka i soczku w niedziele gdy i tak już dzisiaj nie ma nic ciekawego roboty, to jest żenada, co ma się niby robić w niedziele? chodzić do kościoła? litości jest XXI wiek a ci przedpotopowi politycy nie potrafią zrozumieć że większość młodych ludzi już do kościołów nie chodzi... nie chcemy marnować 1/7 życia na bezczynnym czekaniu do poniedziałku

najbardziej współczuje ludziom którzy nie będą mogli pracować w niedziele.. sam kiedyś w momentach wzmożonego zapotrzebowania na gotówke, pracowałem dodatkowo w weekendy, męczący styl życia ale budowa majątku zwłaszcza dla młodych wymaga wysiłku, teraz zanosi się na to że nawet jak ktoś będzie miał chęci i ambicje do pracy to go państwo sprowadzi do parteru... zwłaszcza studentów którzy 5 dni w tygodniu wiadomo się uczą, na ewentualną pracę zostaje im 2 dni weekendu czyli 50% czasu pracy i zarobków im przez takie głupkowate ustawy przepada...

ŻENADA!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 4 andrew_

Pisałeś to ironicznie czy na poważnie?

! Odpowiedz
10 14 lasekdrugi

w ogóle nikt i nic nie ucierpi,
Proponuje się Panu Superpremierowi wjechać do IKEI lub innego marketu budowlanego w niedziele.
wszystkie kawiarnie w centrach handlowych nie sprzedadzą tyle samo co wcześniej a czynsz im nie spadnie, niedziela to dla nich najlepszy dzień bo wszyscy mają czas. Teraz w centrach będzie wojna kto pierwszy i szybszy. Sobota to będzie armagedon.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

    Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl