Morawiecki: 500+ największą inwestycją demograficzną w przyszłość Polski

Program 500 plus to największa inwestycja demograficzna w przyszłość Polski, ale nie może być jedynym działaniem dla poprawy sytuacji - mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę w RMF FM. Jednym z elementów działań - tłumaczył - ma być przyciąganie osób, które wyjechały z Polski.

(fot. Adam Guz / KPRM / Flickr)

Morawiecki powiedział, że w sprawie demografii "najbardziej konkretny konkret został zrobiony po stronie finansowej". "Nie było większego wydatku jednorazowego - większej inwestycji jednorazowej, niż inwestycja w nasze dzieci, w naszą młodzież. To jest inwestycja 500 plus (...) to 42-43 miliardy złotych rocznie" - podkreślił premier.

Zapewnił, że nie tylko przez taki impuls, jak 500 plus zostanie "załatwiona" sprawa poprawy sytuacji demograficznej w kraju. "Po pierwsze jest sprawa zmian kulturowych, a po drugie przede wszystkim indywidualne decyzję rodziców, które wszyscy przecież szanujemy" - podkreślił szef rządu.

"To, co mogliśmy zrobić, czyli poprawa losu rodziny - zwłaszcza na przykład z trójką dzieci, czwórką (...) jest to bardzo duża pomoc" - mówił premier. Zaznaczył, że również dla mniejszych rodzin - z dwójką, czy jednym dzieckiem, te 500 zł jest też jakąś pomocą.

"Po stronie państwa zrobiliśmy to co należało, jeśli chodzi o politykę prorodzinną od strony fiskalnej" - przekonywał szef rządu.

"Teraz chcemy - co też zasygnalizowałem w moim expose - bardziej intensywnie przyciągać ludzi, którzy wyjechali z Polski" - zapowiedział Morawiecki.

"To mnóstwo łez, płaczu, rozstań, rozwodów niestety często niepotrzebnych, dlatego postanowiliśmy dokonać bardziej zdecydowanych działań, żeby przyciągać naszych emigrantów" - dodał.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ mrr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 kryzysio

Pinokio znowu kłamie. Liczba zgonów przekracza kolejny rok liczbę narodzin. Ściema oszusta.

! Odpowiedz
10 6 jarekzbyszek

Pinokio daj sobie spokój... Francja ma kindergeld dopiero od dwójki dzieci w kwocie 131 euro, Holandia ma dodatek kwartalny od 190 euro. Dlaczego mają większą dzietność od Polski?

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
33 15 mith21

Patrząc na oficjalne dane GUS to ten "program demograficzny" to jeden wieli niewypał. Dzietność Polaków spada od wprowadzenia programu 500+.

! Odpowiedz
3 9 silvio_gesell

Emigracja rodzin z dziećmi spadła, imigracja rodzin z dziećmi wzrosła, ale żeby wzrosła dzietność musiałaby wzrosnąć emigracja bezdzietnych. Bo świadczenia na dzieci nie zwiększają dzietności.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil