Moore: atom i gaz sposobami na odejście od węgla w Polsce

Polska musi zastępować w produkcji energii elektrycznej węgiel atomem i gazem, a nie źródłami odnawialnymi energii (OZE) - powiedział PAP Patrick Moore, jeden z założycieli organizacji Greenpeace, obecnie konsultant ds. zrównoważonego rozwoju.

OPIS
Źródło: thetaXstock

Patrick Moore na zaproszenie Polskiej Grupy Energetycznej uczestniczył w serii spotkań z mieszkańcami polskiego Wybrzeża, gdzie ma stanąć pierwsza polska elektrownia jądrowa.

"Ludzie, z którymi się spotykałem wyglądali na bardzo praktycznych w podejściu do energetyki jądrowej. Sądzę, że większość rozumie, że energia jądrowa jest pozytywną rzeczą. W miejscach potencjalnych lokalizacji elektrowni byli bardzo zdecydowani przeciwnicy, ale byli w zdecydowanej mniejszości" - powiedział Moore.

W jego ocenie, ludzie z którymi się spotkał doceniają to, że dostają informacje, że są organizowane różne spotkania, że "ludzie jak ja przyjeżdżają z nimi rozmawiać". Jednak jego zdaniem nic nie zastąpi wyjazdów do działających elektrowni jądrowych, żeby porozmawiać z ludźmi, którzy tam mieszkają, lokalnymi liderami, którzy mają wiedzę z pierwszej ręki. "W mojej ocenie takie wyjazdy są nie do zastąpienia, uważam, że podróże są najlepszą formą edukacji, jaką ludziom można dać" - stwierdził Moore.

"Sytuacja Polski jest jasna - dziś macie 95 proc. energii elektrycznej z węgla i musicie dążyć do czystszych źródeł, a dla mnie to kombinacja elektrowni jądrowych, zastępujących węglowe w momencie zakończenia ich czasu eksploatacji, przy jednoczesnym wykorzystaniu zasobów gazu ziemnego dla zaspokojenia popytu na energię w szczytach" - ocenił Moore. Źródła odnawialne jak wiatr i energia słoneczna są - według niego - bardzo drogie i niestabilne.


»Gaz łupkowy rozpala wyobraźnię Polaków

"Prawdopodobnie węgiel będzie odgrywał rolę jako źródło energii w Polsce jeszcze przez wiele dekad. Od czegoś trzeba jednak zacząć redukowanie tej roli" - dodał, podkreślając, że każda elektrownia gazowa redukuje emisję CO2 w stosunku do węglowej o 50 proc., a zanieczyszczenie powietrza o 90 proc., każda elektrownia jądrowa redukuje je o 100 proc.

Moore podkreślił, że opłacalności atomu jasno dowodzi porównanie cen energii elektrycznej w poszczególnych państwach. "Energia elektryczna jest najdroższa w Niemczech i Danii, które mają najwięcej energii z wiatru i słońca. Zużywają paliwa kopalne, ale to z pewnością nie one powodują, że cena jest tak wysoka. Jeżeli atom jest taki drogi, dlaczego najniższe koszty produkcji prądu mają Szwecja, Finlandia i Francja? W dodatku Szwecja czy Francja mają o połowę niższą emisję CO2 na mieszkańca niż Niemcy czy Dania, dlatego, że ze względu na duży udział atomu używają mało paliw kopalnych" - powiedział.

Jak mówił Moore, Zieloni, przede wszystkim z krajów niemieckojęzycznych, zajęli się jedynie "romantyczną" wizją" rozwoju "zielonej" gospodarki opartej na odnawialnych źródłach, całkowicie ignorując stronę praktyczną. "Ten +zielony sen+ okazał się +zieloną fantazją+, a dziś staje się +zielonym koszmarem+. To są piękne idee, jednak wyglądają znacznie gorzej, gdy się je policzy" - stwierdził Moore.

Jak wskazał, giełdowa wycena niemieckiego przemysłu energii słonecznej spadła w ciągu trzech lat o 95 proc. - z 25 mld euro do 1,2 mld. "Te pieniądze są stracone dla inwestorów i dla firm. To odpowiedź dla ludzi, którzy twierdzą, że energia słoneczna jest rozwiązaniem. Jasno widać, że nie jest, że to po prostu bańka i nie mają racji ci, którzy twierdzą, że atom jest za drogi a wiatr i słońce jest rozwiązaniem" - powiedział.

Pochodzący z Kanady Patrick Moore w latach 70. był uczestnikiem pierwszych akcji protestu przeciwko amerykańskim próbom nuklearnym. Z ruchu powstała organizacja Greenpeace. Potem brał m.in. udział w protestach przeciwko francuskim testom jądrowym w Polinezji czy polowaniom na wieloryby. Odszedł z Greenpeace w połowie lat 80. Jak twierdzi, został z organizacji usunięty przez radykałów, którzy np. chcieli całkowitego zakazu używania chloru. Greenpeace z kolei zarzuca Moore'owi, że zaczął pracować dla rządów i wielkich koncernów.(PAP)

wkr/ mki/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~stary ze wsi

ten ekolog kreuje rzeczywistość na potrzeby (obecnie) prezentowanej ideologii. A więc w referendum mieszkańców nt elektrowni atomowych wygrala wg niego mniejszość. W Skandynawii mają tanią energię bo mają e. atomowe. Nic mu nie wiadomo o elektrowniach wodnych. A wyjazdy do elektrowni atomowych proponuję zacząć od Fukushimy nie zapominając o Czarnobylu itd. Jest to NIEUCZCIWA kampania rządu.

Pokaż cały komentarz !
0 0 ~nick

Ten cały Moore to jest agent KGB.Dlatego protestował przeciwko próbom nuklearnym USA i Franci a nie protestował przeciwko próbom nuklearnym ZSRR.A ten cały greenpeace założyli agenci KGB za sowieckie pieniądze i do dzisiaj opłacają tych ekoterrorystów.

! Odpowiedz
0 0 ~dm

Pan to chyba z głębokiej wsi.
Niech Pan sobie zada pytanie lub poszuka w źródłach, ilu ludzi ginie w kopalniach, ilu ludzi umiera przedwcześnie na różne choroby wywołane niską emisją, niech Pan po prostu zwiedzi Górny Śląsk. Czarnobyl i Fukushima nie umywają się do tego.

! Odpowiedz
0 0 ~Slazak

Wydobycie węgla oraz przemysł energetyczny z węgla właśnie, nie powodują aż takich konsekwencji co przemysł metalurgiczny i chemiczny który na Śląsku się znajduje.
Patrz Elektrownia Jaworzno II, Elektrownia Rybnik. (kotły fluidalne)
Więcej biomasy więcej gazu z łupków (przy założeniu szczególnej ostrożności)
i bilans wychodzi na olbrzymi plus.
Mniej węgla jako wkładu bezpośredniego.
Acz od węgla nie uciekniemy przecież to nasze bogactwo narodowe.
Patrz nowe inwestycje dotyczące czystych technologii węglowych.
A nie importowana myśl technologiczna i know how z Francji czy USA odnośnie energetyki atomowej. Której jestem przeciwnikiem.
Z poważaniem,
Ślązak z urodzenia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Leszek

10 - 12.000 megawatów aby zmniejszyć udział elektowni węglowych do 50 - 60 % produkcji energii elektrycznej do 2025 roku.
Na elektrownie gazowe raczej nie będzie nas stać.
Inaczej dlaszy rozwój Polski bedzie niemożliwy.

! Odpowiedz
0 0 ~Ślazak

Dlaczego nie będzie nas stać na elektrownie gazowe?
Technologia jest tańsza niż atomowa
Potwierdza to gospodarka USA która zyskała (znaczne obniżenie kosztów pozyskania energii) dzięki gazowi z łupków oraz właśnie elektrowniom gazowym

! Odpowiedz
0 0 ~Dlaczego?

Pytam dlaczego ktoś rozmawia z terrorystami? Do terrorystów się strzela, a nie dyskutuje! Dajcie ludziom żyć i odwalcie się od nas i naszej kasy. Nasz węgiel, nasze elektrownie.

! Odpowiedz
0 0 ~k3

Nie trzeba odchodzić od węgla! Nawet Kanada odmówiła podpisania protokołu z Kioto, nie mówiąc o USA czy Chinach. Jedynie Niemcy najbardziej przy tym się upierają, a wiadomo jak nasza władza się z nimi zgadza. Gaz łupkowy jest u nas wielką niewiadomą (może kilka osób ma dokładniejsze dane) i jest bardzo prawdopodobne, że może stwarzać większe zagrożenie dla środowiska niż CO pochodzący z elektrowni węglowych. Dodatkowo Putin (czytać Rosja) podpisali chyba z Axxon umowy na poszukiwanie złóż ropy i gazu łupkowego na Morzu Karskim. W przypadku naszego (PL) sukcesu z gazem łupkowym pewnie zbiegnie się ze znalezieniem tegoż gazu w Rosji, tylko, że oni już mają rozległe międzynarodowe gazociągi, a my znów zapłacimy dużo za technologię i wyjdzie jak zawsze :/
Podsumowując: Trzeba pójść bardziej w oszczędzanie (DSM) niż mrzonki o gazie łupkowym.
Dodatkowo kryzys dopiero nadchodzi, a nie mija także ceny i zużycie surowców będzie spadać :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ironfx

akurat ekolodzy to zmieniają zdanie co chwilę... w zależnosci kto im płaci chyba akurat... trzeba, nie trzeba... róbmy tak, żeby śmieci nie było, to będzie dobrze dla każdego...

! Odpowiedz
0 0 ~Ola

akurat ekolodzy to zmieniają zdanie co chwilę... w zależnosci kto im płaci chyba akurat... trzeba, nie trzeba... róbmy tak, żeby śmieci nie było, to będzie dobrze dla każdego...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD -0,13% 3,8660
2019-12-11
SREBRO 1,61% 16,99
2019-12-11 20:57:00
WIG -0,14% 55 531,27
2019-12-11 17:15:00
WIG20 -0,33% 2 047,34
2019-12-11 17:15:00
WIG30 -0,28% 2 353,37
2019-12-11 17:15:01
MWIG40 0,40% 3 835,29
2019-12-11 17:15:00
DAX 0,58% 13 146,74
2019-12-11 17:37:00
NASDAQ 0,43% 8 653,51
2019-12-11 20:54:00
SP500 0,32% 3 142,46
2019-12-11 20:54:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.