Moody's: sytuacja polityczna w Polsce bez wpływu na inwestycje zagraniczne

Sytuacja polityczna w Polsce nie ma i prawdopodobnie nie będzie mieć wpływu na napływ inwestycji zagranicznych do Polski – powiedział w czwartek dziennikarzom Heiko Peters, analityk agencji ratingowej Moody’s odpowiedzialny za Polskę.

(fot. Amir Cohen / FORUM)

"Podnieśliśmy prognozę wzrostu PKB Polski w tym roku. Pomimo szumu politycznego nie widzimy większych negatywnych efektów na napływ inwestycji zagranicznych (…). Nie widzimy negatywnego wpływu (polityki – PAP) na inwestorów i spodziewamy się stabilnego napływu FDI w kolejnych latach” – powiedział Peters.

„Obserwujemy w Polsce mocną cykliczną poprawę w gospodarce. Prognozujemy wzrost PKB w 2017 r. na poziomie 4,3 proc., a w 2018 r. 3,5 proc. Głównym motorem wzrostu pozostaje konsumpcja prywatna. Inwestycje rosną, a popyt zagraniczny również rozwija się w pozytywną stronę, między innymi z uwagi na poprawę sytuacji w światowym handlu. Od strony fiskalnej widzimy poprawę sytuacji – na ten rok przewidujemy deficyt na poziomie 2,4 proc. PKB, wyraźnie poniżej 3 proc. W 2018 r. możemy zobaczyć niewielki wzrost do 2,7 proc. PKB z uwagi na wyższe wydatki socjalne i obniżkę wieku emerytalnego. W średnim terminie, potencjalny wzrost PKB w Polsce oscyluje wokół 3 proc., a proces doganiania UE trwa” – dodał.

Analityk zaznaczył, że sytuacja polityczna w Polsce stała się mniej przewidywalna, a największe ryzyka dla polskiej gospodarki widać po stronie fiskalnej.

„Od strony politycznej widać jednak niepewność – polityka wewnętrzna jest mniej przewidywalna, a UE wszczęła przeciwko Polsce procedurę praworządności. W długim terminie – nie widzimy obecnie poprawy deficytu strukturalnego, z uwagi na obniżkę wieku emerytalnego i wyższych wydatków socjalnych. Ponadto, napływ środków unijnych może być niższy w kolejnej perspektywie budżetowej” - powiedział

"Największym ryzykiem, z jednej strony, jest obecnie ryzyko fiskalne (…) z drugiej strony ryzyko polityczne, którego nie oczekiwaliśmy, przynosi niepewność, jednak ryzyko większego konfliktu z UE jest ograniczone. Jeżeli sytuacja z UE się pogorszy, może to ograniczyć napływ środków unijnych” – dodał.

Peters nie widzi ryzyka znacznego przyspieszenia inflacji w Polsce.

„Jeżeli spojrzymy na potencjalne tempo wzrostu gospodarki, widzimy, że luka podażowa będzie zwiększać się w dodatnią stronę. W tym roku spodziewamy się inflacji około 2 proc., co jest wciąż poniżej celu NBP. Nie widzimy ryzyka znacznego wzrostu inflacji” – powiedział analityk.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)

tus/ mj/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
16 0 john-eire

Inwestorzy szybko zapomnieli. Ale ja czekam następny ruch Kaczyński.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl