Moody's: sytuacja fundamentalna polskich banków jest dobra

Fundamentalna sytuacja polskich banków jest dobra, choć pożyczkodawcy odczuwają presję na zyskowność - oceniła w prezentacji datowanej na 8 marca agencja ratingowa Moody's.

"Fundamenty polskich banków są dobre. Bankom sprzyja solidne finansowanie i sytuacja kapitałowa, lecz zyskowność znajduje się pod presją" - napisano w prezentacji.

"Jakość kredytów lekko się poprawi, mocniejsza sytuacja kapitałowa wspiera wznowienie (wypłacania - PAP) dywidend przez niektóre banki (...). Solidna zyskowność, blisko średniej z EŚW, pozostaje pod presją z uwagi na niskie stopy procentowe i wprowadzony w 2016 r. podatek bankowy. Łagodząco do pewnego stopnia na tę presję wpływa wzrost akcji kredytowej oraz malejące odpisy z tytułu przeterminowanych zobowiązań. Projektowana ustawa o konwersji walutowych kredytów hipotecznych (głownie w CHF) mogłaby znacząco obniżyć zyskowność banków" - dodano.

Mocny wzrost gospodarczy, niskie koszty finansowania oraz rosnąca dynamika płac w Polsce wspierać będą akcję kredytową oraz jakość kredytów - uważa Moody's.

Agencja zaznacza jednocześnie, iż "seria inicjatyw politycznych mogłaby osłabić napływ inwestycji zagranicznych, zaufanie inwestorów, pracę banków oraz gospodarkę" - napisano w raporcie.

Polska posiada u Moody's długoterminowy rating w walucie obcej na poziomie "A2" z perspektywą stabilną. Najbliższy przegląd ratingu Polski przez Moody's zaplanowany jest na 23 marca. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil