Moody's: rating Polski bez zmian. Perspektywa negatywna zamiast stabilnej

analityk Bankier.pl

Agencja Moody’s nie obniżyła ratingu Polski, lecz zmieniła jego perspektywę. Jako powody decyzji wymieniono m.in. politykę budżetową rządu oraz spór z Trybunałem Konstytucyjnym. W tym roku czeka nas jeszcze kilka „ratingowych dni”.

Decyzją agencji Moody’s długoterminowy rating Polski w walucie obcej utrzymany został na poziomie A2, który przyznany został Polsce w 2002 r. Perspektywa ratingu została zmieniona ze stabilnej na negatywną. Oznacza to, że w średnim okresie agencja spodziewa się wyższego prawdopodobieństwa obniżenia ratingu.

Decyzję agencji poznaliśmy nie 13 maja, jak powszechnie spodziewano się ze względu na zapis w kalendarzu Moody's, lecz 14 maja nad ranem czasu polskiego.

Wydatki i klimat dla inwestycji

W uzasadnieniu decyzji agencja podała dwie grupy czynników odpowiadające za zmianę perspektywy. Pierwsza z nich to „ryzyka fiskalne związane z bieżącymi wydatkami i perspektywa obniżenia wieku emerytalnego”. Wśród wydatków tych Moody’s wymienia program 500+ (1,1% PKB w 2017 r.), zwiększenie kwoty wolnej od podatku (0,2% PKB). W efekcie, zdaniem analityków agencji, rząd może mieć problem z utrzymaniem deficytu na poziomie 3% PKB.

Druga grupa powodów dla obniżenia perspektywy to „negatywny wpływ na klimat inwestycyjny, który wywiera zarówno skłonność do bardziej nieprzewidywalnych zmian legislacyjnych, co widać na przykładzie ustawy o przewalutowaniu kredytów hipotecznych, jak również przeciągający się pat w sporze między rządem a Trybunałem Konstytucyjnym”.

Sam rating został utrzymany na poziomie A2, ponieważ Moody’s docenia rozmiary i poziom zdywersyfikowania polskiej gospodarki, w której notowano wzrost PKB niezależnie od sytuacji na świecie. W tym i przyszłym roku agencja przewiduje, że dynamika PKB nad Wisłą utrzyma się na poziomie 3,5%.

Na koniec komunikatu agencja dodaje, że wpływ na rating będzie miało zarówno kształtowanie się klimatu dla inwestycji, jak i pozycja fiskalna rządu. Wyraźnie zaznaczono też, że do obniżenia ratingu przyczynić może się przeciągający się spór z Trybunałem Konstytucyjnym.

Ocena od Moody's wciąż najwyższa

Utrzymanie ratingu oznacza, że jedyną obniżką w historii Polski pozostaje ta, na którą w styczniu niespodziewanie zdecydowała się agencja S&P. Ani Moody’s, ani Fitch nie obniżały jeszcze polskiej noty.

Nota przyznana Polsce przez Moody’s jest szóstą najwyższą możliwą oceną. O oczko niżej nasz kraj ocenia agencja Fitch, która poprzedniej zmiany ratingu dokonała w styczniu 2007 r. (podwyżka z BBB+ do A-). Najsurowiej ocenia Polskę agencja S&P – w jej oczach nasz kraj zasługuje na ósmą z kolei notę.

Wobec braku obniżenia noty, nasz kraj w oczach agencji Moody’s stoi w jednym ratingowym szeregu z Botswaną i Słowacją. Perspektywa ratingu dla obu tych krajów jest jednak stabilna.

Według kalendarza publikacji ratingów, do prowadzenia którego agencje ratingowe zobowiązuje prawo, kolejna okazja do rewizji noty dla Polski przez agencję Moody’s nadarzy się 9 września. Wcześniej, bo jeszcze w lipcu przeglądu dokonać będą mogły S&P (01.07) oraz Fitch (15.07). Ostatnia z tych agencji potwierdziła w styczniu rating Polski na poziomie A-.

Nadchodzące przeglądy ratingów dla Polski w 2016 r.
S&P 1 lipca
Fitch 15 lipca
Moody's 9 września
S&P 2 grudnia
Źródło: Bankier.pl na podstawie danych agencji

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 39 ~Marella

I pomyśleć, że losy Polski zależą od jakiejś kombinacji AaaAaaaaaa.... ,Ot wymyśliła jakaś grupka amerykańskich wróżbitów system za który inni płacą grube miliony dolarów.

! Odpowiedz
9 19 ~olo

Agencja Towarzyska, specjaliści od ENRON-u i Lehman Brothers, dała głos - hau, hau.

! Odpowiedz
7 24 ~wtajemniczonyguru

w poniedziałek początek fali wzrostowej , a odleszczonym dziękujemy za oddanie akcji na dołku !

! Odpowiedz
4 11 ~klasykczyszczeniadep

jak zwykle gruby wywołał nastrój strachu , odebrał akcje na dołku , ubrał leszczyki w eski , a rano korba do góry i zerowanie depozytów naiwnej ulicy

! Odpowiedz
13 24 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 7 ~Blow_job

Stawy odleszczone, lasy odjelenione. Do piachu z frajerai co akcje oddali.

! Odpowiedz
3 13 ~KIMDZONGTUSK

A gdzie był ten odbiór akcji i w którym momencie ? bo ja nie widziałem.... na prawdę uważacie, ze 2-4 miesiące temu "zachód" od nas wyszedł , żeby po "negatywnej perspektywie" w poniedziałek rzucić się na polskie akcje? zwłaszcza w maju, jak na rynkach rozwija się korekta spadkowa ? burza w szklance wody.... będziemy sie telepac zgodnie z trendami światowymi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 34 ~Kamil

Na Czerskiej zaloba. Miala byc obnizka a tu bez zmian. Jak teraz to Lemingom to wytlumaczyc? !

! Odpowiedz
7 23 ~ssssss

Perspektywa będzie bardzo pozytywna jeśli PiS podniesie wiek emerytalny do grobowej deski i podporządkuje się Trybunałowi wytypowanemu przez polityków z PO.

! Odpowiedz
4 32 ~13

Kurcze ale mi ,,szkoda ''KOD owcow i POmatołkow co oni teraz zrobią czekali wczoraj cały dzień na armagedon z uśmiechem na ustach robili programy specjalne na tvn a tu wielka DU....A

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil