Moody's podwyższył szacunek PKB Polski na '18, obniża szacunek deficytu sektora

Agencja ratingowa Moody's podwyższyła prognozę dynamiki PKB Polski na 2018 r. do 3,5 proc. z 3,1 proc. - wynika z raportu agencji z 12. września. Jednocześnie Moody's obniżyła szacunek deficytu sektora finansów publicznych na przyszły rok do 2,7 proc. PKB z 2,9 proc. prognozowanych w maju.

(fot. Brendan McDermid / Reuters)

Agencja Moody's oczekuje, że wzrost gospodarczy w Polsce pozostanie solidny, mimo wyzwań dla otoczenia instytucjonalnego - napisano w raporcie agencji datowanym na 12 września.

"Stabilna perspektywa ratingu Polski odzwierciedla nasze przekonanie, że ryzyka w dół i w górę dla profilu kredytowego Polski są zrównoważone. To także odzwierciedlenie naszych oczekiwań, że wzrost (gospodarczy - PAP) pozostanie solidny, pomimo wyzwań dla siły instytucjonalnej. Ponadto, (stabilna perspektyw ratingu - PAP) odzwierciedla nasze oczekiwania, że główna miara bilansu fiskalnego pozostanie poniżej 3 proc. PKB, podczas gdy dług publiczny ustabilizuje się w pobliżu 55 proc. PKB" - napisano w raporcie.

Do czynników mogących przyczynić się do podwyżki ratingu Polski agencja zaliczyła: konsolidację fiskalną, która doprowadziłaby do trwałej redukcji deficytu strukturalnego; poprawę równowagi w systemie opieki społecznej oraz w otoczeniu instytucjonalnym; reformy strukturalne, które pozytywnie wpłynęłyby na perspektywy wzrostu w średnim terminie oraz na wydajność pracy.

Zdaniem Moody's, na rating negatywnie oddziaływać mogą z kolei: trwałe pogorszenie pozycji fiskalnej i/lub wyraźne pogorszenie się klimatu inwestycyjnego, które potencjalnie mogłoby skutkować dużym odpływem kapitału; brak postępu w kierunku wdrażania reform strukturalnych, co mogłoby spowolnić innowacje i/lub odstraszyć inwestycje zagraniczne, a tym samym zaszkodzić wzrostowi.

Poniżej zestawienie najnowszych i poprzednich prognoz Moody's wybranych wskaźników makroekonomicznych. O rewizji prognoz na 2017 r. agencja poinformowała na początku września.

2017 nowa 2017 stara 2018 nowa 2018 stara
Realny wzrost PKB (w proc.) 4,3 3,2 3,5 3,1
Inflacja (na koniec roku rdr) 2 2 2,2 2,5
Deficyt sektora GG/PKB (proc.) 2,4 2,9 2,7 2,9
Dług publiczny/PKB (proc.) 53,5 55,2 53,5 56,4

Agencja Moody's podała w piątek w komunikacie, że 8 września nie dokonała aktualizacji ratingu Polski.

(PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 niepelnosprawny_org

w przyszłym tygodniu zapowiada sie "hossa", przygotowuje sie na dobre dane, kazde, z kochanej ojczyzny...

! Odpowiedz
11 31 niewierzacyateusz

jak uważacie w IV kwartale 2017 wzrost PKB przekroczy 5% czy będzie poniżej 5% ?

zielona powyżej 5% :)
czerwona poniżej 5% :)

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl