REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Moody's podwyższa prognozy PKB Polski na 2018-19

2018-09-19 16:13
publikacja
2018-09-19 16:13

Agencja ratingowa Moody's podwyższyła prognozę dynamiki PKB Polski na 2018 r. do 5,0 proc. z 4,3 proc. szacowanych na początku kwietnia - wynika z raportu agencji z 19 września. Prognozy wzrostu PKB na 2019 r. podwyższono do 4,2 proc. z 4,0 proc.

fot. Amir Cohen / / FORUM

Agencja oceniła przy tym, że polska gospodarka osiągnęła w 2018 r. szczyt aktywności w obecnym cyklu.

Jednocześnie agencja obniżyła szacunek deficytu sektora general government Polski na 2018 r. do 1,4 proc. PKB z 1,8 proc. (projekcje z kwietnia), a na 2019 r. do 1,7 proc. PKB z 2,3 proc.

"W konsekwencji wyższego od oczekiwań wzrostu gospodarczego w I połowie 2018 r. oraz w obliczu danych o nastrojach wskazujących na dalszy, solidny wzrost w II połowie 2018 r., zrewidowaliśmy prognozy PKB w górę (...). Tym samym, spodziewamy się, że cykl gospodarczy w Polsce osiągnie swój szczyt w 2018 r. (...). W średnim i długim terminie oczekujemy spowolnienia wzrostu, w szczególności z uwagi na ciasny rynek pracy, trendy demograficzne oraz potencjalnie niższy napływ funduszy unijnych w kolejnej wieloletniej perspektywie budżetowej na lata 2021-27" - napisano.

"Pomimo słabszego do tej pory wykonania budżetu, zrewidowaliśmy w dół nasze prognozy deficytu sektora general government na 2018 i 2019 r. (...) głównie z uwagi na podwyżkę prognoz PKB. Pomimo poprawy głównych wskaźników fiskalnych deficyt strukturalny pozostaje na znaczącym poziomie ponad 2 proc. PKB, co jest trzecim największym wskazaniem wśród państw CEE, tuż za Rumunią i Węgrami" - dodano.

Agencja podtrzymała kilkukrotnie wyrażaną wcześniej opinię, że reforma sądownictwa w Polsce może przyczynić się do obniżki oceny siły instytucjonalnej kraju.

"Reforma sądownictwa w Polsce sprowadza ryzyko osłabienia niezależności systemu sądownictwa, podważenia systemu kontroli i równowagi (check and balance) oraz praworządności, a także potencjalnie może wpłynąć na naszą ocenę siły instytucjonalnej" - napisano.

Jednocześnie agencja nie spodziewa się, by UE nałożyła na Polskę sankcje w trybie procedury z art. 7 Traktatu UE, z uwagi na ciężką do osiągnięcia jednomyślność (wsparcie ze strony Węgier) w ewentualnym głosowaniu kar.

W miniony piątek 14 września Moody's poinformowała, że nie dokonała aktualizacji ratingu Polski.

Oznacza to, że agencja utrzymała długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A2", ze stabilną perspektywą.

"Profil kredytowy Polski wspiera duża gospodarka, która przez wiele lat rosła w solidnym tempie. Rating wspierają również mocne ramy makroekonomiczne, w tym polityka celu inflacyjnego, krajowe reguły fiskalne oraz reżim płynnego kursu walutowego. Głównymi wyzwaniami kredytowymi są podwyższone w porównaniu do państw z koszyka wskaźniki zadłużenia, wysokie zadłużenie zewnętrzne, krajowe czynniki polityczne oraz wyzwania demograficzne" - oceniła w środowym raporcie agencja.

Stabilna perspektywa ratingu Polski oznacza, że ryzyka dla niego są zbilansowane.

"Odzwierciedla to nasze oczekiwania, żę wzrost gospodarczy pozostanie solidny, pomimo wyzwań dla siły instytucjonalnej (państwa - PAP). Ponadto, (stabilna perspektywa - PAP) odzwierciedla nasze oczekiwanie, że główny wskaźnik deficytu pozostanie poniżej unijnego kryterium 3 proc. PKB." - napisano.

Do podwyżki ratingu mogłyby przyczynić się, w ocenie Moody's, następujące czynniki:

- konsolidacji fiskalna, która przyniosłaby znaczną redukcję strukturalnego deficytu budżetowego,

- poprawa równowagi systemu ubezpieczeń społecznych oraz otoczenia instytucjonalnego,

- strukturalne reformy, które podniosłyby średnioterminowe perspektywy wzrostu gospodarczego oraz produktywności pracy.

Obniżkę ratingu mogłoby z kolei wywołać:

- trwałe pogorszenie pozycji fiskalnej i/lub znaczące osłabienie klimatu inwestycyjnego, potencjalnie oznaczającego odpływ kapitału,

- brak postępu w reformach strukturalnych, co mogłoby skutkować ograniczeniem innowacji i/lub zaszkodzić napływowi bezpośrednich inwestycji zagranicznych, a tym samym negatywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's. Rating Polski wg Fitch to "A-" (jeden poziom niżej niż Moody's). Perspektywy obu ocen są stabilne. Agencja S&P ocenia Polskę na poziomie "BBB+", dwa poziomy w dół względem Moody's, z perspektywą pozytywną.

Na 12 października ostatnie tegoroczne przeglądy ratingu Polski zaplanowały agencje Fitch i S&P. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (7)

dodaj komentarz
kerad_
Wszystko kolorowo, ale zadłużenia nie redukują w czasie takiej koniunktury, potem może być gorzej.
and00
Kolega pamięta w czasie której koniunktory redukowało się?
z drugiej strony w % do PKB redukuje się
silvio_gesell
Ktoś mi proponował na forum bankiera żebym zatrudnił się w agencji ratingowej gdy napisałem że będzie +5% PKB z powodu 500+.
_jasko
Byłoby lepiej i sprawiedliwiej, gdyby PKB "rosło" nie na 500+ ale na podniesionej wolnej kwocie od podatku, obniżeniu VATu i podniesieniu (rewaloryzacji) progów podatkowych.
Uprzedzając krytykę, że 500+ po prosty się należy, informuję iż bezdzietni i "jednodzietni" cały czas solidarnie dopłacą
Byłoby lepiej i sprawiedliwiej, gdyby PKB "rosło" nie na 500+ ale na podniesionej wolnej kwocie od podatku, obniżeniu VATu i podniesieniu (rewaloryzacji) progów podatkowych.
Uprzedzając krytykę, że 500+ po prosty się należy, informuję iż bezdzietni i "jednodzietni" cały czas solidarnie dopłacą do "wspólnych" systemów szkolnictwa i służby zdrowia
sputnik12 odpowiada _jasko
Wszyscy by zarobili jakby VAT w ogóle został zniesiony. NIestety nad nami rozpościera się skrzydlata UE, która na taki zabieg nie pozwala. Obstawiam, że przy rezygnacji ze wszystkich mechanizmów kontroli (uruchomionymi dwa lata temu) oraz tysięcy urzędników obsługujących VAT Polska wyszłaby co najmniej na zero. Jeżeli Wszyscy by zarobili jakby VAT w ogóle został zniesiony. NIestety nad nami rozpościera się skrzydlata UE, która na taki zabieg nie pozwala. Obstawiam, że przy rezygnacji ze wszystkich mechanizmów kontroli (uruchomionymi dwa lata temu) oraz tysięcy urzędników obsługujących VAT Polska wyszłaby co najmniej na zero. Jeżeli nie na plus.
piotrpoznan
Generalnie eurosceptyczne rządy osiągają lepsze wyniki gdyż nie są tak zideologizowane i mogą prowadzić elastyczną politykę ekonomiczną.
sloneczkodzg
Jak tam na czerskiej , zwieracze otwarte ? :-)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki