REKLAMA

Moody's podwyższył rating Orlenu do najwyższego w historii koncernu poziomu Baa1

2022-08-18 22:02
publikacja
2022-08-18 22:02
Moody's podwyższył rating Orlenu do najwyższego w historii koncernu poziomu Baa1
Moody's podwyższył rating Orlenu do najwyższego w historii koncernu poziomu Baa1
fot. Bartosz Frydrych / / FORUM

Agencja Moody's podniosła rating PKN Orlen do "Baa1" z "Baa2", perspektywa ratingu pozostaje pozytywna - poinformował Moody's w komunikacie prasowym.

Jednocześnie Moody's podniósł do "Baa1" z "Baa2" rating obligacji o wartości 500 mln euro zapadających w 2028 roku oraz obligacji o wartości 750 mln euro zapadających w 2023 roku, wyemitowanych przez Orlen Capital AB i gwarantowanych przez PKN Orlen.

Moody's podniósł również do "(P)Baa1" z "(P)Baa2" rating emisji średnioterminowego programu emisji obligacji o wartości 5 mld euro.

Moody's podał, że podniesienie ratingu odzwierciedla zakończoną sukcesem transakcję połączenia Orlenu z Grupą Lotos, co zwiększyło skalę połączonej grupy w segmencie wydobycia i produkcji, rafinerii oraz w segmentach detalicznych. Rating uwzględnia też wysokie prawdopodobieństwo finalizacji połączenia z PGNiG w najbliższych miesiącach.

Analitycy agencji oczekują, że PKN Orlen utrzyma skorygowane wskaźniki zadłużenia poniżej poziomu 2,0x dzięki swemu konserwatywnemu podejściu do zarządzania bilansem.

Analitycy pozytywnie oceniają też warunki fundamentalne dla rynków ropy naftowej i gazu, w tym w centralnej i wschodniej Europie. Ich zdaniem, powinny one pozostać mocne przynajmniej w kilku najbliższych latach, a wspierane będą niskimi globalnie zapasami, presją na podaż i ożywieniem gospodarczym po pandemii Covid-19.

Wskazują jednocześnie, że PKN Orlen pozostaje narażony na zmienność marż rafineryjnych. Jest to tylko częściowo łagodzone przez stabilizujący efekt na wynikach operacyjnych swojego segmentu sprzedaży detalicznej, wytwarzania energii elektrycznej i sieci dystrybucji. PKN Orlen mocno inwestuje też w budowę nowych instalacji petrochemicznych, co ma poprawić marże i odporność koncernu. (PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (15)

dodaj komentarz
barnabka
Podwyższenie rankingu dla Orlenu pokazuje jak obiektywnie jest postrzegane za granicą zarządzanie przez Obajtka, to duży sukces.
rolkalina
Może w końcu teraz zamkną te zjadliwe gęby wszyscy ci pseudo specjaliści, którzy tylko krytykują działania jakie podejmuje Orlen...
molenda333
To jest kolejny dowód na to że decyzje o przeprowadzeniu fuzji, były słuszne, szkoda ze tylko na rodzimym rynku, opozycja ciągle krytykuje Obajtka.. Chyba bardzo ich boli sukces Orlenu.
1as
Jest moc, Bezmajtek do boju, będziemy potęgą w Europie!
jezykminimalny
Katastrofa, wszystkich zdymisjonować.
bgiem
Może oddaliśmy nowoczesną instalację Lotosu za frytki ale za to mamy podniesiony rating.
azazellomag
Ale jak to przecież to skandal. Wychodzimy na ulicę. Donald ratuuuuj... , może tsue pomoże :-)
bingo71
No patrz za Po był miód ale teraz spółka zarabia w kwartał tyle co za poprzedników w osiem lat. Ale jak mafie paliwowe szalały i że wschodu nikt cystern nie kontolowal to tak bylo

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki