Moody's ostrzega, ale ratingu nie obniża

2016-01-27 12:30
publikacja
2016-01-27 12:30

Agencja ratingowa Mood'ys nie obniżyła oceny polskiej gospodarki, aczkolwiek wskazała na czynniki, które postrzega jako ryzykowne dla utrzymania dotychczasowej dobrej oceny. Chiny ustosunkowały się do zapowiedzi krachu formułowanych przez Georga Sorosa. Rząd czeka na KNF w sprawie kredytów walutowych.

Wczoraj na rynek trafił ostrzegawczy komunikat z Agencji Moody’s. Nie obniżyła ona co prawda ratingu, ale wskazała na szereg ryzyk, z którymi ciężko się nie zgodzić. Głównym tematem były wątpliwości wobec kondycji sektora bankowego w obliczu podatku bankowego oraz ustawy frankowej. Agencja szacuje co prawda istotnie niżej niż rząd wpływy z podatku, aczkolwiek wciąż widzi zagrożenie dla stabilności całego systemu ze względu na drugą ustawę. Tutaj problemem są banki najmocniej zaangażowane na rynku walutowych hipotek. Nie bez znaczenia są też zmiany w finansach publicznych. Gdy strona wydatkowa rośnie, a po stronie dochodów zapisany jest gwałtowny wzrost ściągalności podatków - musi to budzić wątpliwości. Po tym komunikacie złoty tracił na wartości, jednakże ruch miał zasięg zaledwie 3 groszy. Jeszcze tego samego dnia rynek się uspokoił i odrobił straty.

Agencja Xinhua odniosła się do wypowiedzi Georga Sorosa na temat rychłego załamania gospodarki Chin. Zwraca ona uwagę na wciąż bardzo silne podstawy tamtejszej ekonomii  w tym na bardzo wysoki wzrost gospodarczy oraz dużą atrakcyjność dla inwestorów. Słowa Sorosa są brane poważnie pod uwagę. Inwestor ten już kilkukrotnie skutecznie przewidywał kryzysy w różnych częściach świata i co najważniejsze, również dobrze na nich zarabiał. Z drugiej strony jak zauważa agencja nie jest to pierwsza zapowiedź załamania w Chinach, a poprzednie jak wiadomo nie miały miejsca.

Rząd poczeka z oceną prezydenckiego programu pomocy kredytobiorcom walutowym na opinię KNF-u. W rezultacie projekt ten trafił na kilka tygodni do poczekalni, gdyż Komisja czeka na wyniki ankiet rozesłanych do banków. W wypowiedzi szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka było widać, że projekt ten nie wejdzie za wszelką cenę. Zwrócił on uwagę, że jeżeli kwota strat faktycznie sięgnie wspomnianych w wielu wyliczeniach kilkudziesięciu miliardów złotych trzeba się będzie nad całym projektem zastanowić.

Na wczorajszym posiedzeniu Węgierski Bank Narodowy zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Ważniejsza dla rynków była konferencja prezesa Banku Anglii, którego zeznania przed Komisją Skarbu Brytyjskiego Parlamentu przyczyniły się do umocnienia funta. Dobre dane nadeszły również z USA, gdzie indeks zaufania konsumentów wzrósł do 98,1 pkt przy oczekiwanym poziomie 96,5 pkt.

Dzisiejszy dzień pozbawiony jest niemal ważnych danych makroekonomicznych, aczkolwiek o godzinie 20:00 poznamy decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych w USA.

EUR/PLN

Kurs EUR/PLN powraca do wzrostów. Dla ruchu w górę nowym oporem nie jest już poziom 4,3650, gdzie znajdowało się zarówno maksimum poprzedniego ruchu. Nowym oporem jest obecnie poziom 4,5100 zł gdzie kurs dotarł po obniżce ratingu. W przypadku spadków wsparcie stanowić będzie linia łącząca minima lokalne przebiegająca obecnie na 4,4200.

CHF/PLN

Kurs CHF/PLN również wybił się z trendu bocznego w górę. Najbliższym oporem są okolice 4,1150, gdzie znajdują się obecne maksima. W przypadku osłabienia kursu wsparciem jest linia łącząca minima lokalne przebiegająca obecnie na poziomie 4,0200.

USD/PLN

Kursowi USD/PLN równie udało się wybić z trendu bocznego. Nowym oporem są maksima na 4,1350. Dla ewentualnego ruchu w dół najbliższym wsparciem jest linia łącząca minima lokalne na 4,0300.

GBP/PLN

Kurs GBP/PLN od połowy października porusza się w silnym trendzie wzrostowym po czym zawrócił i przeszedł w trend spadkowy. Najbliższym oporem dla ruchu w górę są ostanie maksima na poziomie 5,9100. W przypadku kontynuacji spadków ważnym wsparciem jest minimum obecnego ruchu, czyli poziom 5,7300.

Źródło: Komentarz walutowy z dnia 27.01.2016

Autor: Maciej Przygórzewski, główny dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat, Currency One SAŹródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki