REKLAMA

Moody's: likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN pozytywna dla profilu kredytowego Polski

2022-05-30 14:10
publikacja
2022-05-30 14:10
Moody's: likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN pozytywna dla profilu kredytowego Polski
Moody's: likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN pozytywna dla profilu kredytowego Polski
fot. Mike Segar / / Reuters

Uchwalenie przez Sejm nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która likwiduje jego Izbę Dyscyplinarną, jest pozytywne dla profilu kredytowego Polski (credit positive), ponieważ otwiera drogę do akceptacji polskiego KPO przez KE i odblokowuje Warszawie dostęp do unijnych środków - oceniła w raporcie agencja ratingowa Moody's.

"26 maja Sejm (...) zdecydował się zlikwidować Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego i zastąpić ją nowym ciałem - Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Decyzja jest pozytywna dla profilu kredytowego kraju, ponieważ otwiera drogę Komisji Europejskiej do zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy i do odblokowania znaczących funduszy zarówno z regularnego budżetu UE, jak i Funduszu Odbudowy i Odporności" - napisała agencja Moody's w raporcie z 27 maja.

"Nowe prawo nadal musi zostać zatwierdzone przez Senat, a krytycy (nowych rozwiązań - PAP) wskazują, że zmiany są niewielkie. Nadal nie wiadomo, czy KE jest zadowolona z nowej ustawy i zrobi krok naprzód, ostatecznie wypłacając Polsce środki z Funduszu Odbudowy" - dodano.

Zgodnie z nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym, przyjętą w ub. tygodniu przez Sejm, sędziowie, którzy teraz orzekają w Izbie Dyscyplinarnej mają mieć możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN ma zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Według Moody's, kluczowymi wyzwaniami dla oceny kredytowej Polski jest stopniowa erozja ram instytucjonalnych, szczególnie w sądownictwie, oraz napięte relacje rządu z UE.

"Erozja praworządności w Polsce w ostatnich latach, poza bezpośrednimi negatywnymi skutkami w postaci wstrzymania finansowania UE, dziennych kar finansowych, czy opóźnienia zatwierdzenia KPO, stwarza ryzyko dla stabilności systemu sprawiedliwości oraz ogólnej stabilności instytucjonalnej, obniża zaufanie społeczeństwa dla oficjalnych instytucji oraz może niekorzystnie wpływać na klimat inwestycyjny oraz zrównoważenie wzrostu potencjalnego" - napisano.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. (PAP Biznes)

tus/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki