Moody’s: Po wyroku TSUE banki mogą być zmuszone zawiązywać zbiorcze rezerwy, co byłoby negatywne dla wzrostu gosp.

Po wyroku TSUE banki mogą być zmuszone do zawiązywania zbiorczych rezerw na ekspozycję na kredyty FX, co ostatecznie z powodu niższej akcji kredytowej mogłoby negatywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy w Polsce – ocenili w poniedziałkowej nocie analitycy agencji Moody’s. Ich zdaniem trudno jest obecnie oszacować potencjalne straty dla banków z tytułu orzeczenia TSUE.

(fot. Mike Segar / Reuters)

"Wzrost liczby spraw sądowych oraz dotychczasowe orzeczenia sądów, które orzekały na korzyść kredytobiorców wskazują, że banki będą prawdopodobnie musiały zawiązać zbiorcze rezerwy na ekspozycję (na kredyty FX – PAP). Na skutek tego zagrożenia dla zysków oraz wzrostu bazy kapitałowej polskich banków mogą one znacznie ograniczyć nową akcję kredytową, co niosłoby negatywne skutki dla wzrostu gospodarczego” – napisano.

“Wyrok TSUE, który będzie podlegać interpretacji przez polskie sądy, jest negatywny dla profilu kredytowego polskich banków, ponieważ orzeczenie wydaje się bardziej wspierać unieważnienie umowy kredytowej, co ogólnie rzecz biorąc wystawia pożyczkodawców na podwyższone koszty procesowe w sprawach dotyczących kredytów w walutach obcych. Wyrok TSUE jest dużo bardziej korzystny dla kredytobiorców niż do tej pory orzekały polskie sądy” – dodano.

Według agencji, jeżeli polskie sądy będą konsekwentnie stosować wykładnię wyroku TSUE, „duża liczba” hipotecznych kredytobiorców walutowych może skierować sprawy do sądów, co skutkowałoby „znacznymi stratami” dla polskich banków.

Analitycy agencji ocenili przy tym, że trudno jest precyzyjnie oszacować potencjalne straty dla banków, podobnie jak liczbę kredytobiorców, którzy zdecydują się wnieść sprawy do sądów.

„Do tych pożyczkobiorców zaliczają się także ci, którzy już spłacili kredyty hipoteczne” – dodano.

Moody’s oczekuje, że procesy sądowe ws. kredytów FX będą trwać nawet kilka lat, co da bankom czas na wzmocnienie buforów kapitałowych na wypadek poniesienia strat z tytułu ekspozycji na te kredyty.

Moody’s ocenia, że jest „mniej prawdopodobne”, by kredyty hipoteczne denominowane w CHF, w przeciwieństwie do indeksowanych, podlegały sporom sądowym.

W czwartek Jacek Barszczewski, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej UKNF, poinformował, że Komisja Nadzoru Finansowego jest otwarta na konsultacje z zainteresowanymi bankami lub sektorem bankowym jako całością w sprawie konieczności i warunków tworzenia rezerw po orzeczeniu TSUE.

Trybunał Sprawiedliwości UE podał w czwartkowym wyroku, że w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. Według Trybunału, prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich.

Źródło w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu poinformowało PAP, że w czwartkowym wyroku dał zielone światło dla unieważnienia umowy kredytowej we franku szwajcarskim, pod warunkiem, że to unieważnienie jest w interesie konsumentów.

Pytanie prejudycjalne skierował do TSUE sąd okręgowy w Warszawie domagając się wykładni unijnego prawa w kwestii nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Chodzi o sprawę małżeństwa Dziubaków, którzy w 2008 r. wzięli kredyt hipoteczny na 40 lat. Bank dał im kredyt w złotym, ale indeksowany we franku szwajcarskim.

W maju Rzecznik Generalny TSUE wydał opinię, w której wskazał, że sąd nie może samodzielnie uzupełnić luk w umowie po wyeliminowaniu niezgodnych z prawem zapisów ani orzec, że umowa ma dalej obowiązywać, zostawiając tę decyzję konsumentowi. Wskazał też, że unijne przepisy nie zezwalają na to, by sąd krajowy uznał umowę o kredyt frankowy za nieważną, wbrew interesowi kredytobiorcy. (PAP Biznes)

tus/ pat/ gor/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 4 tororosso

myślę że FRANKsterzy, (podpisując umowy z bankami działali z chęci zysku, że nie rozumieli co podpisują to inna sprawa, przejechali się na tych umowach i teraz wielki lament jakie to te banki podstępne) teraz drugi raz zostaną naciągnięci przez kancelarie prawne

! Odpowiedz
5 24 jes

Po wyroku sądu dla złodzieja, złodziej jest zmartwiony że będzie musiał oddać skradzione pieniądze i będzie to miało negatywny wpływ na rozwój tego to osobnika.
To po prostu skandal !!!

! Odpowiedz
27 23 cowabunga

Bardzo mi się podoba, że w końcu ktoś napisał jak to będzie wyglądać w najbliższym czasie. Cała "euforia" banksterów pęknie z hukiem jak zdadzą sobie sprawę ile tak naprawdę bedą musieli oddać. Dlatego dzisiaj już waluty szybują w górę po lekkim wzroście PLN w zeszły czwarte/piątek...
Ale nie martwcie się pan Łon i NBP już szykuje dla Was repo banksterzy - będzie skupował wasze obligacje po to abyście mieli na rezerwę cząstkową w najbliższym czasie... Oczywiście te pieniądze wrócą na rynek ( dostaną je ludzie odzyskujący kasę z kredytu) i wtedy dopiero zacznie się inflacja...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,09% 4,1620
2020-04-10 01:59:00
EUR/PLN 0,01% 4,5457
2020-04-10 01:59:00
EUR/USD 0,01% 1,0926
2020-04-10 01:59:00
CHF/PLN 0,02% 4,3018
2020-04-10 01:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil