REKLAMA

Monitorowanie przewozu towarów już oficjalnie

2017-03-31 20:16
publikacja
2017-03-31 20:16
Monitorowanie przewozu towarów już oficjalnie
Monitorowanie przewozu towarów już oficjalnie
/ PKN Orlen

Prezydent podpisał w piątek ustawę o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Ma ona służyć uszczelnieniu systemu podatkowego przez wprowadzenie monitorowania drogowego przewozu m.in. paliw płynnych.

fot. / / materiały dla mediów

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, celem ustawy jest określenie zasad systemu monitorowania drogowego przewozu tzw. towarów wrażliwych oraz określenie odpowiedzialności za naruszenie obowiązków związanych z tym przewozem.

"Za towary wrażliwe ustawa uznaje m. in. paliwa silnikowe i ich pochodne, paliwa opałowe, oleje smarowe i preparaty smarowe, które mogą być wykorzystane jako dodatki do paliw silnikowych, wyroby zawierające alkohol etylowy (odmrażacze na bazie alkoholu etylowego, rozcieńczalniki i rozpuszczalniki), alkohol etylowy całkowicie skażony oraz susz tytoniowy" - podano.

Z informacji KP RP wynika, że systemem monitorowania drogowego nie będą objęte wszystkie przesyłki towarów wrażliwych poniżej 500 kg wagi lub 500 litrów objętości, a także przesyłki wybranych materiałów w niewielkich opakowaniach jednostkowych, nawet jeżeli łączna masa lub objętość przesyłki przekroczy wyżej wskazane limity.

"Prowadzenie monitorowania przewozu towarów wrażliwych umożliwi utworzony rejestr zgłoszeń, który ma być prowadzony w systemie teleinformatycznym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Przewóz towarów wrażliwych objęty jest obowiązkiem zgłoszenia do tego rejestru. Poszczególnych zgłoszeń do rejestru dokonują: podmiot wysyłający towary, podmiot odbierający towary, przewoźnik, a także kierujący środkiem transportu. Zgłoszenia dokonuje się za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych" - czytamy.

Podkreślono, że przewóz towarów może nastąpić po otrzymaniu numeru referencyjnego.

Ustawa określa ponadto zasady kontroli przewozu towarów oraz sankcje za nieprzestrzeganie nakładanych obowiązków.

Jak wyjaśniono, ustawa ma za zadanie chronić legalny handel towarami uznanymi przez ustawodawcę za wrażliwe oraz ograniczyć poziom uszczupleń w kluczowych dla budżetu państwa podatkach - podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, a także zwiększyć skuteczność kontroli w obszarach obarczonych istotnym ryzykiem naruszenia obowiązujących przepisów.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów art. 21-32, art. 34 i art. 35 pkt 2, które są związane z nakładaniem kar administracyjnych oraz wymierzeniem kary grzywny. Przepisy te mają wejść w życie z dniem 1 maja 2017 r.

amac/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~pogromcagłupoty
ta ustawa to największy bubel prawny od 1945 roku! Najprawdopodobniej napisały je dzieci z przedszkola.......no chyba że gremliny.

Do redaktora: system kompletnie nie działa, nawet strona główna puesca ma często awarie - to coś na kształt wyrobu z korei płn.
~kit
To nic nie da bo za wyłudzeniami stoją urzędnicy skarbowi i ministerialni ,powiązani z firmami
wyłudzającymi Vat czy akcyzę .Złapią płotki czy takich którzy próbują handlować nie mając
wtyczek . O czym tu rozmowa jeżeli w Warszawie zatrzymali kilkunastu funkcjonariuszy CBŚ za handel podróbkami i tytoniem. A trzeba wiedzieć
To nic nie da bo za wyłudzeniami stoją urzędnicy skarbowi i ministerialni ,powiązani z firmami
wyłudzającymi Vat czy akcyzę .Złapią płotki czy takich którzy próbują handlować nie mając
wtyczek . O czym tu rozmowa jeżeli w Warszawie zatrzymali kilkunastu funkcjonariuszy CBŚ za handel podróbkami i tytoniem. A trzeba wiedzieć że te zatrzymania to nie wynikają z wielkiej skuteczności wydziału spraw wewnętrznych tylko kolesie pokłócili się o kasę i jedni pozbyli się drugich. Tak umoczonych jest większość .Podobną sytuację miałem w rodzinie z dziesięć lat temu kuzyn pracował na komendzie pod granicą wschodnią .Cała komenda handlowała wódką
skonfiskowaną i narkotykami , pokłócili się o kasę i kuzynowi podrzucili maryśkę do auta ,nasłali kogoś z zewnątrz , i musiał odejść .
~Maciej
O co taksówkarzami? Uber już rejestruje każdy przejazd. A taksówkarze to co? Też wożą towar. Nawet żywy. Chyba, że po imprezie, to ledwie.
~armator
Biurwę towar żywy nie interesuje. To tylko mięso armatnie. Tylko kasa się liczy.
~wojtasss
Nie wiem jak to działa, ale widzę już potencjalne możliwości dla kombinatorów:
zakupić 10 urządzeń do montażu niby w samochodach ciężarowych do przewozu paliw płynnych, a następnie wszystkie te 10 urządzeń zdemontować i zainstalować w jakiejś osobówce, która będzie musiała wykonać oryginalną (zaplanowaną) trasę przewozu paliwa.
Nie wiem jak to działa, ale widzę już potencjalne możliwości dla kombinatorów:
zakupić 10 urządzeń do montażu niby w samochodach ciężarowych do przewozu paliw płynnych, a następnie wszystkie te 10 urządzeń zdemontować i zainstalować w jakiejś osobówce, która będzie musiała wykonać oryginalną (zaplanowaną) trasę przewozu paliwa. Wątpię, aby jaśnie nam panujący przewidzieli taką sytuację, aczkolwiek uchylę czoła, jeżeli faktycznie system jest zabezpieczony przed taką manipulacją.
_boss_
jest,
jak zatrzymają cysterne bez włączonego urzadzenia lub brak go to po tobie
~wojtass odpowiada _boss_
źle to zrozumiałeś - problem polega na tym, że te cysterny wcale nie jeździły, tylko odbywał się fikcyjny obrót fakturami za nie. Teraz będą musieli dokumentować faktyczny przejazd pojazdu.
~Maciek
jedna uwaga podmiot odbierający również musi być zarejestrowany i potwierdza odbiór.
~Jio
No i dobrze. Ale jak zwykle lemingi zaplaczą

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki