Modzelewski: Za ustawę o VAT winę ponosi minister finansów

Za ustawę o VAT, która sprzyjała unikaniu płacenia podatków i wyłudzaniu zwrotów, odpowiada minister finansów - mówi PAP doradca podatkowy i były wiceminister finansów Witold Modzelewski. Dodaje, że już w 2004 roku można było wprowadzić instrumenty, które zapobiegłyby nadużyciom.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

"Nie wiem, jakie pytania zada mi we wtorek 18 września komisja, ale liczę się z tym, że np. może zapytać, o przepisy, które sprzyjały unikaniu płacenia podatku VAT i wyłudzania zwrotów z budżetu - mówi Modzelewski. Dodał, że w jego opinii, niekorzystne dla państwa zapisy w prawie podatkowym, to nie jest efekt niewiedzy czy nieudolności, tylko złej woli osób. Powiedział, że wręcz "stworzono prawo tak, by stało się one źródłem zarobku dla kogoś".

Zaznaczył przy tym, że działalność lobbingowa jest dozwolona, a jej celem jest dotarcie do polityków. "Na tym polega współczesna demokracja liberalna - mówi.

Na pytanie, czemu sztab urzędników nie wyłapał słabości tworzonego prawa powiedział, że "każdy urzędnik wykonuje polecenia swoich zwierzchników". Nie wykluczył też, że "projekt ktoś przyniósł w teczce i było to nawet poza strukturą formalną departamentu".

Modzelewski zaznaczył też, że wielokrotnie sygnalizował Ministerstwu Finansów, jakie będą negatywne konsekwencje wprowadzanych przepisów, sugerował też poprawki. Podkreślił również, że już w 2004 r. można było wprowadzić instrumenty, które zapobiegałyby nadużyciom. "Ot, chociażby takie jak działają obecnie" - tłumaczy.

Dodał, że najbardziej oburza go bezmyślność, z jaką urzędnicy dostosowywali nasze przepisy do rozwiązań wspólnotowych, choć wiadomo było, że są one wadliwe. "Co gorsza, wmawiano nam, że nowe regulacje są szczelne i zgodnie z interesem podatnika, z interesem publicznym" - wylicza.

Na pytanie, kto ponosi odpowiedzialność, za wprowadzenie niekorzystnej dla państwa ustawy, Modzelewski stwierdził, że minister finansów, bo to on przedstawił projekt rządowi, a rząd sejmowi.

Komisja śledcza ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Zbada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 roku. W uzasadnieniu uchwały napisano, że w latach 2007-2015 można było zaobserwować zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu podatku VAT. Według nich Polska nie podejmowała działań sugerowanych przez raporty Komisji Europejskiej i wprowadzanych w innych krajach.

Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

Wskazano również na prezesa Najwyższej Izby Kontroli i podległych mu funkcjonariuszy publicznych, prokuraturę oraz organy powołane do ścigania przestępstw, "w szczególności Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komendanta Głównego Policji i podległych im funkcjonariuszy publicznych".(PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ skr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 4 newsman

wszystkie drogi prowadza do vincentego R. dlatego nie zobaczysz go teraz wtelewizji ale jego zastepca był szef służby celnej pan K. wielokrotnie celnicy zgłaszali problemy i nie potzrebna byla wiedza pana Modzelewskiego pytanie kto za to odpowie ale nad Vincentem był jeszcze Donald t.

! Odpowiedz
7 1 silvio_gesell

Modzelewski, do budy. VAT to w ogóle jest zły podatek, bo opodatkowanie konsumpcji premiuje ilość ponad jakość.

! Odpowiedz
10 9 nostsherlock

To co ten pan zrobił jest określane mianem "back-dooring", w normalnych krajach idzie się za takie coś do więzienia, a w Polsce nie ma tego prawnie określonego. Termin ten się odnosi do wpływania na proces legislacyjny w celu odniesienia korzyści prywatnych (bez korzyści społecznej) z regulacji zawartych w ustawie.

! Odpowiedz
27 26 janusz1960

Samolubstwo jest przez niektórych uważane za normę. Myślę że można ich nazwać w tej chwili liberałami. To są ludzie którzy wyznają zasadę że pierwszy milion trzeba ukraść, jak ma się chandrę to trzeba przelecieć jakąś a teraz to nawet jakiegoś itd. bez zasad moralnych. Mówienie z nimi o państwie tak jak się rozmawia z pro-państwowcami nie ma sensu bo oni mają inne WARTOŚCI. Więc dla nich nie ma wspólnoty państwowej dla której czasami poświęca się życie, o kulturze, pięknie języka polskiego też chyba nie ma sensu bo oni jak trzeba będzie (albo było) dogadają się po rosyjsku, niemiecku itd. i zapomną o kraju, języku ojczystym itd. Takie to czasy...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 10 pull_up

Skończyłeś?

! Odpowiedz
12 15 janusz1960 odpowiada pull_up

A co, boli ? A może sumienie się odezwało?!

! Odpowiedz
9 20 histeryk

pan ma bałagan w głowie panie Janusz1960. Co ma bycie liberałem ekonomicznym do bycia liberałem w kwestiach światopoglądowych lub bycia złodziejem? Chyba zbyt dużo pisokomunistycznych publikacji się pan naczytał.

! Odpowiedz
14 16 sonmi451

TO OCZYWISTE, ŻE OBYDWA GANGI ZWALAJĄ NA SIEBIE WZAJEMNIE ODPOWIEDZIALNOŚĆ

TO OCZYWISTA, ZE OBYDWA SĄ WINNE: JEDEN KRADNIE NA KAMIENICE DRUGI NA SKOKI, ITD

KLUCZOWE JEST JEDNO: SUWEREN NIE MA MOŻLIWOŚCI ICH ROZLICZENIA: POWIEDZENIA, ŻE WSZYSCY JESTEŚCIE WINNI

DOPÓKI TO SIĘ NIE ZMIENIA, CIĄGLE BĘDĄ OBRAŻAĆ NASZĄ INTELIGENCJE. NA ZMIANĘ

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 11 sonmi451

KIEDY WRESZCIE ZROZUMIECIE, ŻE TA CAŁA ZABAWA W ZWALANIE JEDNYCH NA INNYCH MA NA CELU JEDYNIE OGŁUPIENIE WAS?

NIE MA PARTII, LEWICY, PRAWICY. SĄ INTERESY.

ICH JEDYNY PRAWDZIWY CEL JEST WSPÓLNY: OGŁUPIĆ WAS, ZMANIPULOWAĆ I UKRAŚĆ Z KORYTA

KOLEJNOŚĆ PRZY KORYCIE NIE MA ZNACZENIA. ZMIENIA SIĘ CO 4 LATA CZYJAŚ KOLEJKA. KWESTIA CZASU. A KOLEJNOŚĆ DODAWANIA NIE MA ZNACZENIA.

GRUNT, ŻEBY IDIOCI CHODZILI, GŁOSOWALI I MYSLELI, ZE COŚ SIĘ ZMIENIA

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 27 jkl777

Ten "pan" winnego widzi za kazdym razem kiedy staje przed lustrem. Sklecil na kolanie wielkie Gie, a pozniej bral 10 tysiecy zlotych za intrepretacje tego Gie.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.