REKLAMA

Polska kupi kolejne radary przeciwlotnicze Bystra

2023-03-29 09:40, akt.2023-03-29 12:17
publikacja
2023-03-29 09:40
aktualizacja
2023-03-29 12:17

Szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził w środę umowę na dostawę kolejnych 22 mobilnych radarów przeciwlotniczych Bystra. "Budujemy zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Wojska Polskiego, wzmacniamy je o kolejne warstwy" - podkreślił Błaszczak. Zamówienie zrealizują polskie zakłady, a jego wartość to 1 mld 100 mln zł.

Polska kupi kolejne radary przeciwlotnicze Bystra
Polska kupi kolejne radary przeciwlotnicze Bystra
fot. Joanna Skladanek / / FORUM

To kolejna umowa na radary tego typu, zarazem pierwsza umowa wykonawcza w ramach projektu Pilica+ zakładającego dostawę 21 zestawów rakietowo-artyleryjskich Pilica+. Radary Bystra są dostosowane do współdziałania z systemem kierowania walką zestawów Patriot, których osłonę zapewnią zestawy Pilica.

"Budujemy zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Wojska Polskiego, wzmacniamy je o kolejne warstwy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej" - powiedział Błaszczak w zakładach PIT Radwar w Warszawie.

Podkreślił, że system Pilica+, w którego wejdą radary przeciwlotnicze Bystra, to polski projekt, który będzie uzupełniał pozostałe warstwy obrony powietrznej.

Przypomniał, że system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu wykorzystuje krajowej produkcji pociski Piorun, obronie krótkiego zasięgu służy system Narew, budowany we współpracy z Wielką Brytanią z wykorzystaniem pocisków CAMM będących uzbrojeniem brytyjskiego system Sky Sabre rozmieszczonego przez sojusznika w Rzeszowie, a obroną kolejnej warstwy ma być system Patriot wybrany w programie obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.

"Pilica+ będzie służyła osłonie Patriotów i uzupełniała niższe warstwy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej" - dodał.

Zapewnił, że MON "zawsze, jeśli to jest możliwe", składa zamówienia w polskim przemyśle. Wyraził uznanie dla PGZ i wchodzącej w skład Grupy firmy PIT Radwar za przygotowanie i uruchomienie projektu.

Zapewnił, że Wojsko Polskie będzie rozbudowywane i modernizowane i że wpisuje się to w koncepcje obrony i odstraszania NATO. "Wyzwaniem jest stworzenie takiej siły Wojska Polskiego, żeby nie było wątpliwości co do tego, że skutecznie stoi ono na straży naszej wolności, jest gotowe nieść pomoc naszym sojusznikom" - powiedział.

"Wzmacniamy Wojsko Polskie tak, żeby władca Kremla, który próbuje odtworzyć imperium rosyjskie nie odważył się zaatakować Polski" - dodał Błaszczak.

"Oczywiście, wyciągamy też wnioski z wojny na Ukrainie; widzimy, jakie rodzaje wojsk maja większe znaczenie" - powiedział, wskazując na artylerię i wojska pancerne oraz obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową, "która także odgrywa kluczową rolę". "W związku z tym nasze inwestycje w taką broń, która da Wojsku Polskiemu możliwości skutecznej obrony i jednocześnie będzie realizowała określoną w NATO koncepcję skutecznej obrony i skutecznego odstraszania agresora" - mówił szef MON.

Prezes PGZ Sebastian Chwałek podkreślił, że decyzja o zakupie kolejnych stacji radiolokacyjnych Bystra zwiększa zdolności polskiej armii i "daje możliwość rozwoju i produkcji najnowocześniejszych rozwiązań w polskim przemyśle". "Zakłady skupione w Polskiej Grupie Zbrojeniowej wielokrotnie udowodniły, że posiadają wysokie kompetencje, doceniane nie tylko u nas, ale w skali światowej. Jeśli chodzi o radiolokację, PIT Radwar jest jednym z najlepszych producentów na świecie, w niektórych kategoriach nasze rozwiązania wyznaczają nowe trendy.

Podkreślił szybkie tempo dostaw i to, że "system Pilica+ będzie wyposażony w najnowszy radar, który jest przygotowany do współpracy z systemem IBCS", z którym mają być zintegrowane zestawy Patriot dla Polski. "Jest to planowe działanie zmierzające do zapewnienia współdziałania wszystkich warstw obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej" - dodał Chwałek.

Pierwsza umowa na mobilne stacje radiolokacyjne Bystra, wartości 635 mln zł brutto, zawarta w 2019 r., przewiduje dostawy 16 stacji do końca 2025 roku, pierwsze trafia na wyposażenie wojska w bieżącym roku. Przeciwlotnicze zestawy rakietowo-artyleryjskie Pilica+ mają być podstawowymi systemami przeciwlotniczymi Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Sił Powietrznych. Ich zadaniem będzie uzupełnieniem zestawów rakietowych obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu na małych i bardzo małych wysokościach oraz osłona zestawów Patriot.

Na zestaw Pilica+ złożą się wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu iLauncher z rakietami CAMM, radary Bystra oraz elementy przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich Pilica - stanowisko dowodzenia, radar krótkiego zasięgu, sześć jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi, podsystem łączności oraz pojazdy amunicyjne i pojazdy transportowe, a w dalszej kolejności armaty przeciwlotnicze z amunicją programowalną oraz system przeznaczony do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych.

Zdolna do przerzutu stacja radiolokacyjna Bystra jest przeznaczona do wykrywania i wskazywania celów w przeciwlotniczych zestawach krótkiego zasięgu stosowanych do osłony taktycznych ugrupowań bojowych przed środkami napadu powietrznego.

Stacja, wyposażona w obrotową antenę o polu obserwacji 360 stopni, może pracować w kilku trybach pracy dostosowanych do danego zadania bojowego. Zasięg radaru wynosi 80 km. Zastosowano w nim antenę aktywną z elektronicznie sterowanym położeniem wiązki (AESA).

W skład konsorcjum PGZ-Pilica+ wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i spółki Grupy: Zakłady Mechaniczne Tarnów, PIT-Radwar, PCO, Jelcz, Mesko Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne.(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ kos/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
mkk6999
A propos
zlom wojenny:
_____________
""Tylko połowa F-35 we flocie Pentagonu uznana za gotową do walki
Bloomberg: Pentagon twierdzi, że 53 procent myśliwców F-35 jest gotowych do misji bojowych

Generał porucznik Michael Schmidt z Sił Powietrznych USA (Air Force) powiedział, że tylko około połowa myśliwców
A propos
zlom wojenny:
_____________
""Tylko połowa F-35 we flocie Pentagonu uznana za gotową do walki
Bloomberg: Pentagon twierdzi, że 53 procent myśliwców F-35 jest gotowych do misji bojowych

Generał porucznik Michael Schmidt z Sił Powietrznych USA (Air Force) powiedział, że tylko około połowa myśliwców F-35 z floty Pentagonu jest uznawana za gotową do działań bojowych. Informację tę podała agencja Bloomberg.

W sumie amerykańska flota ma ponad 540 myśliwców tego typu. Jednocześnie od lutego średnia miesięczna gotowości F-35 do misji bojowych wynosiła 53,1 procent, co jest znacznie poniżej zakładanego poziomu 65 procent. Szef programu uznał taki stan rzeczy za "nie do przyjęcia".

W szczególności, że są one zdolne do wykonywania niektórych wymaganych misji, takich jak loty bojowe, loty demonstracyjne, szkolenia i testy.

Według Schmidta odsetek samolotów zdolnych do wykonywania wszystkich swoich misji wynosił mniej niż 30 procent. Amerykański generał obiecał, że uporządkuje problem - zauważa publikacja.

Wcześniej szef Dowództwa Lotnictwa Bojowego Sił Powietrznych USA generał Mark Kelly zapowiedział, że zmodernizowany myśliwiec piątej generacji F-35 Lightning II Block 4 otrzyma nowe możliwości w zakresie wojny elektronicznej (EW), co będzie główną cechą ulepszonego samolotu.""
mkk6999
PIS oddaj kase mld $
kupie sobie taniej energii na bulki np.
mkk6999 odpowiada mkk6999
Bo i wojny nie trzeba,
dzien jak co dzien u Jankesów
_________________
""Dwa wojskowe helikoptery zderzyły się podczas ćwiczeń w amerykańskim stanie Kentucky. Poinformował o tym dziennik "New York Times", powołując się na urzędnika wojskowego Stanów Zjednoczonych.

"Dwa helikoptery armii USA
Bo i wojny nie trzeba,
dzien jak co dzien u Jankesów
_________________
""Dwa wojskowe helikoptery zderzyły się podczas ćwiczeń w amerykańskim stanie Kentucky. Poinformował o tym dziennik "New York Times", powołując się na urzędnika wojskowego Stanów Zjednoczonych.

"Dwa helikoptery armii USA zderzyły się podczas misji szkoleniowej nad Kentucky w środę wieczorem" - podało źródło.

Zaznaczono również, że obecnie nie ma informacji o stanie członków załóg śmigłowców.

7 marca dziennik "La Repubblica" napisał, że w pobliżu Rzymu zderzyły się dwa samoloty włoskich sił powietrznych, obaj piloci zginęli. Do katastrofy doszło 20 kilometrów na północny wschód od miasta. Według gazety dwa samoloty Siai Marchetti 208 włoskich sił powietrznych zderzyły się podczas ćwiczeń wojskowych.

Wcześniej informowano, że samolot bojowy F-15 stoczył się z pasa startowego w bazie lotniczej Nyutabaru w Japonii. Poinformowano, że odrzutowiec przygotowywał się do lotu awaryjnego.""
polonu
nic nie kupi ,bo kto to wyprodukuje , pracownik przez miesiąc zanim doczeka wypłaty straci 15 % , wynagrodzenia Chyba że będą płacić na rękę każdego dnia w Franku Szwajcarskim . inaczej Morawiecki niech sam idzie na taśmę do roboty na 4 zmiany niech przetrze te bryle i do roboty polskojęzyczny zdrajca .
mirek6504
A co z Abramsami koniec marca A tu cicho !!!
lutobor
Im gawiedź jest głupsza, tym politycy i władcy korporacji stają się bardziej podli i bardziej bezczelni. Wkrótce na całej planecie zrobią coś takiego co ktoś kiedyś w Oświęcimiu, a gawiedź będzie to akceptować oraz myśleć sobie, że wszystko to jest zrobione dla dobra gawiedzi .
lutobor
Ludzie po prostu tak myślą i robią, jak każą im panie i panowie z TV.
turysta2020
O 2 mld wydanych na przekop Mierzei dyskutują wszyscy z lewa i z prawa, a 137 mld na zbrojenia przechodzi bez echa i protestów, czegoś nie rozumiem
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
od_redakcji
Jak ja nienawidzę demokracji. Na całym świecie tylko prowadzi do zaogniania i wojen oraz zwiększania wydatków na zbrojenia. Właśnie we Francji nie mogą się Makronowi nadziękować za demokrację i ład w kraju. Co nastąpi u nas strach się bać. Ps. to ile lat trzeba czekać na wizytę do specjalisty.?

Powiązane: Modernizacja polskiej armii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki