REKLAMA

Moderna sprzeda krajom afrykańskim do 110 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19

2021-10-26 13:52
publikacja
2021-10-26 13:52
Moderna sprzeda krajom afrykańskim do 110 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19
Moderna sprzeda krajom afrykańskim do 110 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19
fot. Corona Borealis Studio / / Shutterstock

Moderna udostępni do sprzedaży krajom afrykańskim do 110 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 - poinformowała we wtorek firma. Całą pulę szczepionek zamierza kupić Unia Afrykańska (UA) - przekazała Agencja Reutera.


Moderna nazywa przedsięwzięcie "pierwszym krokiem w długoletnim partnerstwie z Unią Afrykańską". Umowa była częściowo koordynowana przez Biały Dom.

"Ta umowa jest ważna, ponieważ pozwoli nam natychmiast zwiększyć liczbę dostępnych szczepionek" - oświadczył przedstawiciel UA ds. COVID-19 Strive Masiyiwa.

Do końca br. Moderna ma dostarczyć afrykańskiej organizacji pierwsze 15 mln dawek preparatów przeciw koronawirusowi. W pierwszym kwartale przyszłego roku, kolejne 35 mln dawek, a w drugim nawet 60 mln. Firma oświadczyła, że "wszystkie dawki oferowane są po najniższej możliwie cenie Moderny".

"Apelujemy do innych produkujących szczepionki państw, by poszły tym śladem (rządu USA) i dały nam podobny dostęp do zakupu preparatów przeciw koronawirusowi" - dodał Masiyiwa.

Afryka, o populacji 1,3 mld mieszkańców, jest najsłabiej zaszczepionym kontynentem na świecie. Jedynie 5 proc. populacji kontynentu jest w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

Amerykański koncern farmaceutyczny podkreśla, że umowa jest niezależna od kontraktu w ramach programu COVAX w związku z którym Moderna zobowiązała się do przekazania 500 mln dawek preparatu przeciw koronawirusowi do końca 2022 roku.

COVAX to globalny program dostaw szczepionek przeciw COVID-19 dla krajów rozwijających się, któremu patronuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). (PAP)

ska/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
3456
nie ważne byle Ameryka trzepała kasę chodzi o pieniądze dla Ameryki nawet głupi się domyśli jak będzie miał kto za to zapłacić to i małpy będą szczepić byle kasa leciała
marekpoznan
W Afryce nie ma pandemii, populacja młoda, grubasów brak... no i najważniejsze, nie robi się testów więc nikt nie wie że jest chory. I nigdy się nie dowie.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki