Moczulski: Rząd nie będzie sprzedawał za przedsiębiorcę - ważna jest stabilność administracyjna

Polskie firmy spożywcze mają szanse realnego konkurowania z zachodnimi koncernami, by tak się jednak stało najpierw muszą zdobyć silną pozycję na rodzimym rynku. Pomocne w budowaniu marki mogą być nowe żywieniowe trendy. Jakie są największe wyzwania, z którymi zmierzyć się muszą polskie firmy spożywcze?

- Wyzwania są też szansą. Jednym z olbrzymich wyzwań jest zmiana stylu życia, konsumpcji, nowe trendy, które stają się megatrendami - chociażby trend prozdrowotny, health and fitness. To olbrzymia szansa dla polskich przedsiębiorców, którzy będą w stanie zbudować markę i wtedy mogą
zaistnieć na rynkach międzynarodowych, oczywiście mając najpierw pozycję mocną w Polsce - mówi Marek Moczulski, prezes Bakalland.

Jak państwo może pomóc polskim firmom spożywczym w ich rozwoju? Czego oczekują przedsiębiorcy? Jakie regulacje są potrzebne?

- Im mniej regulacji, tym lepiej. Stabilność otoczenia prawnego jest jednym z największych wskaźników, które powodują, że firma może się rozwijać i planować długofalowo - mówi Moczulski i dodaje - Niech będzie stabilizacja prawa, jasność przepisów, żeby przedsiębiorca spędzał czas na tym, jak sprzedawać, jak produkować, jak konkurować, a nie na tym, czy dany przepis jest sprzeczny z innym.
- Rząd najlepiej wspiera polskie firmy, jakiekolwiek spożywcze czy inne, jeśli zagwarantuje stabilność
administracji. To od parlamentu i rządu bardzo dużo zależy czy chociażby egzekucja prawa, kontraktów
handlowych itd. Rząd nie będzie sprzedawał za przedsiębiorcę, natomiast może powiedzieć: "ja ci pomagam, bo są jasne reguły gry i jeśli je złamiesz, to ponosisz konsekwencje, ale nie musisz myśleć o tym, ze dany przepis może być sprzeczny z kolejnym przepisem, a ten jeszcze sprzeczny z kolejnym" - mówi prezes Bakalland.

Justyna Smolińska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj więcej na temat: Żywność

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl