Moczulski: Rząd nie będzie sprzedawał za przedsiębiorcę - ważna jest stabilność administracyjna

Polskie firmy spożywcze mają szanse realnego konkurowania z zachodnimi koncernami, by tak się jednak stało najpierw muszą zdobyć silną pozycję na rodzimym rynku. Pomocne w budowaniu marki mogą być nowe żywieniowe trendy. Jakie są największe wyzwania, z którymi zmierzyć się muszą polskie firmy spożywcze?

- Wyzwania są też szansą. Jednym z olbrzymich wyzwań jest zmiana stylu życia, konsumpcji, nowe trendy, które stają się megatrendami - chociażby trend prozdrowotny, health and fitness. To olbrzymia szansa dla polskich przedsiębiorców, którzy będą w stanie zbudować markę i wtedy mogą
zaistnieć na rynkach międzynarodowych, oczywiście mając najpierw pozycję mocną w Polsce - mówi Marek Moczulski, prezes Bakalland.

Jak państwo może pomóc polskim firmom spożywczym w ich rozwoju? Czego oczekują przedsiębiorcy? Jakie regulacje są potrzebne?

- Im mniej regulacji, tym lepiej. Stabilność otoczenia prawnego jest jednym z największych wskaźników, które powodują, że firma może się rozwijać i planować długofalowo - mówi Moczulski i dodaje - Niech będzie stabilizacja prawa, jasność przepisów, żeby przedsiębiorca spędzał czas na tym, jak sprzedawać, jak produkować, jak konkurować, a nie na tym, czy dany przepis jest sprzeczny z innym.
- Rząd najlepiej wspiera polskie firmy, jakiekolwiek spożywcze czy inne, jeśli zagwarantuje stabilność
administracji. To od parlamentu i rządu bardzo dużo zależy czy chociażby egzekucja prawa, kontraktów
handlowych itd. Rząd nie będzie sprzedawał za przedsiębiorcę, natomiast może powiedzieć: "ja ci pomagam, bo są jasne reguły gry i jeśli je złamiesz, to ponosisz konsekwencje, ale nie musisz myśleć o tym, ze dany przepis może być sprzeczny z kolejnym przepisem, a ten jeszcze sprzeczny z kolejnym" - mówi prezes Bakalland.

Justyna Smolińska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

    Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

    Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.