Moczulski: Rząd nie będzie sprzedawał za przedsiębiorcę - ważna jest stabilność administracyjna

Polskie firmy spożywcze mają szanse realnego konkurowania z zachodnimi koncernami, by tak się jednak stało najpierw muszą zdobyć silną pozycję na rodzimym rynku. Pomocne w budowaniu marki mogą być nowe żywieniowe trendy. Jakie są największe wyzwania, z którymi zmierzyć się muszą polskie firmy spożywcze?

- Wyzwania są też szansą. Jednym z olbrzymich wyzwań jest zmiana stylu życia, konsumpcji, nowe trendy, które stają się megatrendami - chociażby trend prozdrowotny, health and fitness. To olbrzymia szansa dla polskich przedsiębiorców, którzy będą w stanie zbudować markę i wtedy mogą
zaistnieć na rynkach międzynarodowych, oczywiście mając najpierw pozycję mocną w Polsce - mówi Marek Moczulski, prezes Bakalland.

Jak państwo może pomóc polskim firmom spożywczym w ich rozwoju? Czego oczekują przedsiębiorcy? Jakie regulacje są potrzebne?

- Im mniej regulacji, tym lepiej. Stabilność otoczenia prawnego jest jednym z największych wskaźników, które powodują, że firma może się rozwijać i planować długofalowo - mówi Moczulski i dodaje - Niech będzie stabilizacja prawa, jasność przepisów, żeby przedsiębiorca spędzał czas na tym, jak sprzedawać, jak produkować, jak konkurować, a nie na tym, czy dany przepis jest sprzeczny z innym.
- Rząd najlepiej wspiera polskie firmy, jakiekolwiek spożywcze czy inne, jeśli zagwarantuje stabilność
administracji. To od parlamentu i rządu bardzo dużo zależy czy chociażby egzekucja prawa, kontraktów
handlowych itd. Rząd nie będzie sprzedawał za przedsiębiorcę, natomiast może powiedzieć: "ja ci pomagam, bo są jasne reguły gry i jeśli je złamiesz, to ponosisz konsekwencje, ale nie musisz myśleć o tym, ze dany przepis może być sprzeczny z kolejnym przepisem, a ten jeszcze sprzeczny z kolejnym" - mówi prezes Bakalland.

Justyna Smolińska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.