REKLAMA

Mocny tydzień banków. Inter Cars napędził mWIG40

2021-05-21 17:37
publikacja
2021-05-21 17:37
Mocny tydzień banków. Inter Cars napędził mWIG40
Mocny tydzień banków. Inter Cars napędził mWIG40
fot. Borys Skrzyński / / Puls Biznesu

Ostatnia sesja tygodnia przyniosła świetną postawę indeksu średnich spółek, napędzanego sukcesami motoryzacyjnego Inter Carsu, a także gwałtowne spadki PGE po decyzji TSUE w sprawie Kopalni Turów. 

Wzrostem o 0,4 proc. zakończył piątkową sesję WIG20. Niewiele więcej zyskał WIG (+0,6 proc.), lekki spadek zaliczył z kolei sWIG80 (-0,1 proc.), który jednak i tak pozostaje najlepszym w tym roku z głównych indeksów GPW. Gwiazdą sesji okazał się mWIG40, który zyskał aż 1,5 proc. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,2 mld zł.

fot. / / Bankier.pl

Warto dodać, że i w WIG20 były dziś nastroje do większych wzrostów. Dobra postawa banków z PKO BP na czele (+3,9 proc.) dawała solidny fundament pod udaną sesję. W sumie w górę poszło aż 13 spółek wchodzących w skład indeksu, w tym reagujące na wyniki za I kwartał JSW (czy też bardziej na zapowiedź wprowadzenia nieco sensowniejszego z biznesowego punktu widzenia systemu płacowego). Jednak mimo wszystko WIG20 zakończył dzień dość skromnie.

Niezbyt mocne, ale istotne z punktu widzenia wagi spółek w WIG20, ciosy indeksowi zadały spadki KGHM-u (-0,8 proc.), Orlenu (-1,2 proc.) i CD Projektu (-1,4 proc.). Liderem spadków była jednak PGE, której akcje potaniały aż o 6,6 proc. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i w piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia. Warto dodać, że wstrzymanie pracy kopalni to i wstrzymanie pracy pobliskiej elektrowni, która odpowiada przecież za 5 proc. polskiej produkcji prądu. Raptowność decyzji TSUE zaskoczyła inwestorów.

Dzisiejsza siła mWIG-u to przede wszystkim zasługa Inter Carsu. Spółki motoryzacyjne radzą sobie w 2021 roku bardzo dobrze, jednak wyniki Inter Carsu za I kwartał 2021 i tak pozytywnie zdołały zaskoczyć inwestorów. Przychody poszły w górę o 31 proc., zysk netto z kolei o 340 proc. Powynikową sesję Inter Cars zakończył wzrostem o ponad 10 proc.

Warto dodać, że wzrostom indeksu pomogła także dobra postawa banków: ING zyskało 3,9 proc., Aliora 3,6 proc., a mBank 2,9 proc. W sumie WIG-Banki zyskał dziś 2,8 proc., a w całym tygodniu po ogłoszeniu Polskiego Ładu (z pomysłem podgrzewania hossy hipotecznej) 7,5 proc.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Powiązane: Sesja na GPW

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki