Mocny drugi kwartał amerykańskiej gospodarki

Wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych jest najwyższy od blisko czterech lat – potwierdzają finalne dane Biura Analiz Gospodarczych.

W drugim kwartale 2018 roku annualizowane tempo wzrostu amerykańskiego produktu krajowego brutto wyniosło 4,2 proc. - wynika  finalnych danych BEA. Opublikowany miesiąc temu drugi odczyt wskazywał również 4,2 proc., zaś przedstawiony dwa miesiące temu wstępny odczyt mówił o wzroście rzędu 4,1 proc. Mediana szacunków ekonomistów, bazująca na poprzednich wskazaniach, wynosiła 4,2 proc.

(FRED)

Po raz ostatni amerykańska gospodarka rosła w tempie ponad 4 proc. w trzecim kwartale 2014 roku, a więc prawie cztery lata temu. Przy czym Amerykanie publikują dynamikę PKB w ujęciu annualizowanym – czyli mnożąc przez cztery wzrost względem poprzedniego kwartału. W Europie na ogół podawana jest zmiana PKB względem kwartału poprzedniego (kdk) oraz względem analogicznego kwartału roku poprzedniego (czyli rdr). Zatem licząc „po europejsku”, realna dynamika amerykańskiego PKB w II kwartale wyniosła 2,9 proc. rdr. wobec 2,6 proc. rdr kwartał wcześniej.

Głównym czynnikiem napędzającym wzrost amerykańskiego PKB była konsumpcja, która dodała 2,57 pkt. proc. do annualizowanej dynamiki tego wskaźnika. Inwestycje wniosły 1,07 pkt. proc., eksport netto 1,22 pkt. proc., a wydatki publiczne 0,43 pkt. proc. Zmiana zapasów odjęła od annualizowanej dynamiki PKB aż 1,17 pkt. proc.

Z inwestycyjnego punktu widzenia są to już dane mocno historyczne – wkraczamy bowiem w ostatni miesiąc trzeciego kwartału. Prognozy na bieżący kwartał są jednak optymistyczne. Model prognostyczny Fedu z Atlanty kalkuluje annualizowaną dynamikę amerykańskiego PKB w III kw. na 4,4 proc.

W środę o dynamice wzrostu gospodarczego szeroko wypowiadała się rezerwa Federalna z przewodniczącym J. Powellem na czele. Więcej na ten temat w artykule „Fed podnosi stopy po raz ósmy”.

MZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 5 _jasko

Brakuje tu komentarza naszego prezesa lub premiera - ministra propagandy nt. szybkiego doganiania bogatego Zachodu przez Polskę pod przywództwem Polskiej Zjednoczonej Prawicy

! Odpowiedz
6 13 cyganoitaliano

Open mind gdzie ty zyjesz, place w ameryce rosna jak szalone tez. Tam sie zmniejsza podatki a u nas zwieksza wiec wiadomo gdzie bedzie dobrobyt a gdzie bieda

! Odpowiedz
11 6 open_mind

Faktycznie nie zauważyłem dziękuje za korektę. Przepraszam, przecież cały świat się tarza w dobrobycie a prognostycy tylko nas w tym upewniają twierdzą że powiększający się pierdylion-owy dług świata to pieniądz gwarantujący nam szczęśliwość finansową..

! Odpowiedz
21 10 open_mind

„Mocny drugi kwartał amerykańskiej gospodarki” Tak jak ciągle piszę korporacje się bogacą a ludzie tracą! To taka nowa rzeczywistość statystyczna - która zniekształca prawdziwy obraz.
Ale dzisiaj cały świat żyje w krainie baśni i fantazji finansowej. Inaczej takich typów jak ja powinno się internować aby nie zaburzali ludziom samopoczucia opartego na bieganiu z etatu na etat..

W praktyce działa to tak: Koncerny światowe zakotwiczone w USA zbijają coraz większe zyski, natomiast tubylcy stają się biedniejsi biegając z etatu na etat aby opłacić koszty powiększającego im się długu który w ramach pomyślności gospodarczej nabijają na maksa, dotyczy to również samego rządu USA z tym że rząd nie biega tylko dobija, bo wiadomo rządy zawsze się wyżywią w myśl teorii naszego byłego nie do-rzecznika rządu pana „Uszatka” Na wykresach wygląda to tak – Krzywa rośnie potencja spada rząd się cieszy a narodowi żyje się lepiej - no może nie lepiej ale „dłuż-niej” taki ewenement.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil