REKLAMA

Mocne wzrosty WIG20. Rajd Dino trwa

2020-10-16 17:49
publikacja
2020-10-16 17:49
fot. Robert Gardziński / FORUM

Choć obawy, które ciążyły GPW od początku tego tygodnia nie zniknęły, piątek udało się zamknąć mocnymi wzrostami. Gwiazdą sesji były papiery Dino.

Wzrostem o 1,7 proc. zamknął piątkową sesję. To jeden z najlepszych dziś wyników w Europie, choć warto zaznaczyć, że większość indeksów Starego Kontynentu dzień zakończyła także na plusie. To o tyle ciekawe, że przecież temat lockdownu, który ciążył w ostatnich dniach, wciąż pozostaje w grze. 

Zewnętrzny charakter wzrostów pokazywało zestawienie indeksów. To WIG20, a więc indeks z największym udziałem globalnych inwestorów, radził sobie najlepiej. "Średni" mWIG40 zyskał 1,4 proc., a "mały" sWIG80 poszedł w górę o ledwie 0,5 proc. WIG dzień zakończył 1,5 proc. na plusie. Obroty na szerokim rynku wyniosły 2,4 mld zł.

kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Wśród krajowych blue chipów, trzecią sesję z rzędu zwyżkowały akcje Dino Polska - tym razem urosły o 6,23 proc. do 238,8 zł. Notowania spółki są blisko swoich historycznych maksimów z sierpnia, kiedy to za akcje spółki trzeba było zapłacić 241,6 zł. Mocno urosły też: Tauron (3,71 proc.) oraz Santander Bank Polska (3,56 proc.).

Serię siedmiu spadkowych sesji przerwały spółki paliwowe. W piątek PKN Orlen zyskał 3,19 proc., a Lotos poszedł do góry 0,75 proc. Dzięki wzrostowi obie spółki odbiły się od wieloletnich minimów. W piątek Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że zgodę na połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos warunkuje od spełnienia trzech elementów: efektów rozmów o wykonaniu warunków zaradczych, zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego oraz zwiększenia udziału Skarbu Państwa w akcjonariacie połączonego podmiotu.

LPP poszedł w górę o 1,57 proc. W piątek na rynek napłynęła informacja, że Semper Simul Foundation i Sky Foundation, główni akcjonariusze LPP, podpisali umowę dotyczącą transakcji zamiany akcji, w wyniku której Fundacja Semper przekroczy próg 33 proc. ogólnej liczby głosów na WZ i będzie zobowiązana do ogłoszenia wezwania na akcje LPP. W WIG20 sesję pod kreską zakończyły jedynie trzy spółki, najmocniej w dół poszły akcje Cyfrowego Polsatu (-0,55).

W indeksie średnich spółek najmocniej, bo aż o 10,56 proc., zwyżkowały walory XTB. Z kolei wzrostem o 10,12 proc. do 111 zł LiveChat poprawił swoje historyczne maksima. Spółka szacuje, że przychody grupy w drugim kwartale roku finansowego 2020/2021 wyniosły 11,4 mln USD wobec 8,2 mln USD przed rokiem, co oznacza wzrost rdr o 39 proc. Drugi kwartał roku finansowego LiveChatu obejmuje lipiec, sierpień i wrzesień. Dla porównania, w okresie kwiecień-czerwiec 2020 roku skonsolidowane przychody wyniosły 10,6 mln USD.

Solidnie zwyżkowali producenci gier komputerowych: Ten Square Games (9,42 proc.) oraz 11 bit studios (5,79 proc.). Najgorszą sesję w mWIG40 zanotował Benefit Systems, którego walory potaniały 5,26 proc. W spółkę uderzają nowe obostrzenia koronawirusowe, które w Beneficie wprost nazywane są niezrozumiałymi.

Adam Torchała/PAP Biznes

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki