Mocne spadki Kruka. Rząd ukręci handel wierzytelnościami?

Czwartkowa sesja przynosi gwałtowne spadki notowań Kruka. Po ostatnich wypowiedziach przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości inwestorzy obawiają się ukrócenia handlu wierzytelnościami.

Marcin Warchoł, pełnomocnik rządu ds. praw człowieka oraz wiceminister sprawiedliwości
Marcin Warchoł, pełnomocnik rządu ds. praw człowieka oraz wiceminister sprawiedliwości (fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Marcin Warchoł, pełnomocnik rządu ds. praw człowieka oraz wiceminister sprawiedliwości, chce poprawić pozycję niespłacających swoich kredytów dłużników względem komorników i firm windykacyjnych. Na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" Warchoł tłumaczył, jakie zmiany mogą przynieść nowe przepisy.

Przede wszystkim wspomina on, że ministerstwo będzie chciało ograniczyć możliwości działania funduszy sekurytyzacyjnych i firm windykacyjnych. – Nie widzę żadnego racjonalnego powodu, by kosztem biedniejszych obywateli dorabiały się wielkie firmy, które sprzedają sobie pakiety wierzytelności, często oparte na lichwiarskich długach – przekonywał Warchoł na łamach "DGP".

Wiceminister dodawał, że dotarły do niego przykłady pokazujące, że skala patologii jest przerażająca. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości obecnie windykatorzy wchodzą w buty komorników i zawłaszczają egzekucję. A rynek oparty jest na nieuregulowanej właściwie cesji wierzytelności. 

Rozważane jest m.in. wprowadzenie pełnego zakazu handlu wierzytelnościami opartymi na niespłaconych pożyczkach- Zasadą byłoby to, że ten, kto pożyczył pieniądze, powinien je również odzyskiwać, ewentualnie zatrudnić do tego zewnętrzną firmę windykacyjną. Niedopuszczalne jednak byłoby sprzedawanie „pakietu dłużników” do zewnętrznego podmiotu - informuje dziennik. Jego zdaniem obecne praktyki utrwalają lichwę.

Kruk w odwrocie. Akcje w dół nawet o 11 proc.

Takie zmiany przepisów mocno uderzyłyby w firmy windykacyjne takie jak Kruk. Model działalności tej spółki bazuje właśnie na handlu wierzytelnościami. Spółka skupuje je od firm posiadających dłużników, którzy nie regulują swoich zobowiązań. Teoretycznie dzięki lepszemu "know-how" wyspecjalizowany w windykacji Kruk potrafi uzyskać więcej od takich dłużników niż zwykła firma, u której ten dług mają. Tu pojawia się zysk windykatora, ale i korzyść sprzedającej portfel firmy, która pozbywa się problematycznego portfela dłużników. 

Kliknij, by przejść do notowań
Kliknij, by przejść do notowań (Bankier.pl)

Jeżeli propozycje weszłyby w życie, Kruk miałby problem z dotychczasowym sposobem działania na polskim rynku. Spółka jest wprawdzie obecna jeszcze w Rumunii, we Włoszech czy w mniejszym stopniu w Hiszpanii, Słowacji czy Czechach, jednak niemal jej połowa przychodów za okres pierwszych trzech kwartałów 2019 roku (ostatnie dane) pochodziła z Polski. Inwestorzy zareagowali zatem dość nerwowo i akcje Kruka spadały dziś o 11 proc.

Legislacja coraz mocniej uderza w windykatorów

Warto dodać, że to nie pierwsze zmiany, które uderzają w branżę. Zaczęło się w maju 2018 r., gdy weszły w życie przepisy RODO, które utrudniły m.in. natrętną windykację. Następnie w lipcu 2018 r. zaczęły obowiązywać nowe podstawowe terminy przedawnienia - ścięto je z 10 do 6 lat. Dodatkowo zamknięto windykatorom furtkę do odzyskiwania nawet przeterminowanych wierzytelności, ponieważ sądy z automatu zaczęły sprawdzać, czy sprawa nie jest przedawniona (wcześniej tego nie robiły i zdarzało się, że ludzie nieznający przepisów spłacali przedawnione zobowiązania).

Wyniki segmentów Kruka
Wyniki segmentów Kruka (Bankier.pl)

W drodze są też kolejne zmiany. Niebawem dużo łatwiej ma być konsumentowi o upadłość. Dla Kruka po przejęciu Wongi istotne stają się także losy ustawy antylichwiarskiej, która ma obniżyć limit kosztów pozaodsetkowych. Kolejne ograniczenie ma dotyczyć egzekucji z nieruchomości, której obecnie można było dokonać nawet gdy dług stanowił ułamek wartości domu/mieszkania. Nowe przepisy mają wprowadzić limit minimum 5 proc. wartości.

Do tej ostatniej kwestii w trakcie rozmowy z "DGP" także odniósł się Marcin Warchoł. Wprowadzanie ustawy antylichwiarskiej mocno się opóźnia, ministerstwo jednak kładzie silny nacisk na zmianę dotyczącą nieruchomości. Warchoł zadeklarował zatem, że jeśli tylko procedowanie całej ustawy miałoby się przedłużać, resort sprawiedliwości postara się wpisać tę zmianę do innego projektu legislacyjnego.

Adam Torchała

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 13 arudni

Rozszerzyliby działanie sądu 24 godzinnego.. Mam dłużnika, wysyłam sprawe do sądu, sąd wydaje w ciągu 24h nakaz zapłaty, który oddaje komornikowi do egzekucji... To musiała wyrosnąć branża prywatnie tym się trudniąca bo państwo jest w tak prostych sprawach - ułomne... W Niemczech, gdy ma się dłużnika, oddaje się sprawę do pośrednika, lub samemu wysyła podstawę zadłużenia do sądu, sąd na drugi dzień wydaje nakaz zapłaty z którym idzie się do komornika.. Tylko tyle i aż tyle

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
34 33 piterro1980

Bardzo dobry pomysł i całkowicie popieram. To kolejny krok na przód w walce z lichwiarskimi zagraniami firm windykacyjnych.

! Odpowiedz
48 43 marianpazdzioch

To walnie też w banki. Ci ludzie urwali się chyba z jakiegoś komsomołu. Będzie chwila balu, a później zwyczajowy dla socjalizmu powszechny bubel i "drożyzna".

! Odpowiedz
25 28 piterro1980

Z jakiej racji ,,walnie'' w banki? Z komsomołu? To chyba sam bezpośrednio po edukacji tam odbytej tutaj przyjechałeś żeby trolować.

! Odpowiedz
22 21 wiktoria007 odpowiada piterro1980

Najpierw szkoła, później forum Bankiera. Nie odwrotnie

! Odpowiedz
18 22 piterro1980 odpowiada wiktoria007

To powinnaś chyba od siebie zacząć edukację i od swoich dzieci.

! Odpowiedz
3 18 greatmongo odpowiada piterro1980

Banki sprzedaja wierrzytelnosci bo nie maja czasu ich obrabiac. To normalna praktyka

! Odpowiedz
94 84 karbinadel

Kolejny dowód na to, że w pisowskim (k)raju najlepiej być leniem i gołodupcem. Wtedy zawsze możesz liczyć na przychylność władzy.

! Odpowiedz
34 52 piterro1980

Kolejny dowód na to że zajmujesz się trollingiem. Bardzo dobrze że skończy się handel długami. To prowadzi później do afer typu GetBack. Przypomnij po co GetBack emitował te swoje toksyczne papierki? Czy nie po to żeby zapłacić za przejęcie długów do windykacji? Z resztą co tu dużo mówić , piszesz o kimś że jest gołodupcem a ty kim jesteś? Maharadżą?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 greatmongo odpowiada piterro1980

A co ma emisja dlugu przez firme wspolnego z tym czym sie zajmuje? Jaki jest zwiazek z handlem dlugami?


! Odpowiedz
10 4 wiktoria007 odpowiada greatmongo

Nie karm trola

! Odpowiedz
4 17 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
72 60 kuba_rzeszowiak

Obligacje to też wieżytelności - państwo zaprzestanie drukowania tych papierów aby nimi nie handlować? Absurd w tym kraju goni absurd. Kto na nich głosował i doprowadził nas do tej tragedii? Litości!

! Odpowiedz
10 34 piterro1980

Sam jesteś jak absurd. Co mają obligacje wspólnego z handlem wierzytelnościami? Wracaj do szkoły dziciaku i się doucz.

! Odpowiedz
91 61 bazylow

Dramat. Masz kilku dłużników, którzy nie chcą płacić. Nie masz czasu się tym zajmować .To nie twoja profesja. Sprzedajesz długi , odzyskujesz część pieniędzy i zajmujesz się tym do czego jesteś powołany. I komu to przeszkadza? PISOWI, który chce poprawić los setek tysięcy ludzi, którzy nie oddają pożyczonych pieniędzy (elektorat PIS) i pogorszyć tym, których Ci ludzie w dużej części oszukali, ale tu ich elektorat jest już znacznie mniejszy......

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 25 piterro1980

Chyba nie masz pojęcia o czym piszesz Handel pakietami długów to nie to samo co przekazanie zadłużenia do firmy windykacyjnej. Żeby tę różnice wyłapać choćby z zamieszczonego artykułu to trzeba mieć wykształcenie minimum podstawowe. Widać nie spełniasz nawet tak prostego kryterium.

! Odpowiedz
13 28 knf

KRUK SA

Rejestr Zobowiązań Emitentów,
Instrumenty dłużne: 1 361 655 900,00

Jak spółka ma spłacić 1,3 mld zł skoro dostęp do zakupu(handlu wierzytelnościami) ma zostać utrudniony a podmiot pożyczający np. bank ma sam dochodzić spłaty długów?

Idą ciężkie czasy dla branży windykacyjnej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 15 piterro1980

Byli pazerni myśląc że skupią długi za pół ceny i zarobią. Interes sam w sobie dość ryzykowny a oni sami weszli na cienki grunt to niech się teraz martwią. Ja mam się zastanawiać skąd wezma kasę na zadłużenie?

! Odpowiedz
59 56 trooper

Rząd zamiast stabilizować to destabilizuje, zamiast stać na strózy prawa to manipuluje. No i te wypowiedzi ministrów w trakcie trawania sesji giełdowych to już szczyt frajerstwa.

! Odpowiedz
80 28 momotaro

Najwyższa pora na likwidacje działalności spółek pokroju Kruka w naszym kraju. Czemu tak póżno drogi Jarku tylko zapytam.

! Odpowiedz
36 30 mdebowski

Pewnie, najlepiej umożajmy długi od razu na drugi dzień po ich zaciągnięciu, po co cokolwiek spłacać...

! Odpowiedz
20 52 dziobap

Kolejna super inwestycja na GPW. Kolejni dawcy indywidualni uszczęśliwieni.

! Odpowiedz
19 74 sel

Nie tędy droga , ukrócić to trzeba lichwiarskie pożyczki i możliwość udzielania na wysoki procent . , a nie długi .

! Odpowiedz
132 119 pytek21

Czyli co, dłużnicy bezkarni? Komuchy rozwalą nasz kraj

! Odpowiedz
104 64 bangladesznadwisla

Chory kraj

! Odpowiedz
135 74 jasiek2017

PiS to partia starych komuchów, którym tęskno do dyktatury. Za rządów PiS wzrosło w Polsce skrajne ubóstwo mimo kłamstw w TVPiS.
Lumpenploretariat to wyborcy PiS a ten broni swoich przed złym kapitalistą.

Za 10 lat kiedy naczelny Kartofel będzie gryzł ziemię ludzie przejrzą na oczy do czego doprowadzili komuniści i otumanieni katolicyzmem Polacy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
81 34 muhh5

Bo Polacy są pracowitym, głupim narodem, którym da się bardzo łatwo manipulować. Tu są potrzebne gruntowne zmiany rezolucji wyborczej w połączeniu z banem na piastowanie jakiegokolwiek stanowiska publicznego dla osób zaangażowanych politycznie przed 1990 rokiem. Taki Kaczyński, wykształcony za komuny na komunistycznych podręcznikach, wychowany w komunie, uczył się polityki za komuny. Stosowane obecnie mechanizmy to jedynie jakie on zna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
78 26 sel

Wychowani w komunie nie znają innych rozwiązań tylko dyktaturę , która wydaje im się dobra o ile jest kościelna , a tu cała Europa i cywilizowany świat od kilkuset lat rozwija się tylko dlatego że kościelnych dawno odsunięto od wszelkich decyzji i można sobie się modlić , ale w domu nikomu nie przeszkadzając , bo i tak dawno sprawdzono i udowodniono, że żadna modlitwa niczego nie zmieni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 marianpazdzioch

Katolicyzm nic nie mówi o grabieniu bogatych i rozdawaniu tego biednym. Co więcej charytatywność liczy się tylko wtedy kiedy jest dobrowolna i "nie wie twoja ręka prawa co robi lewa".

! Odpowiedz
51 75 wiktoria007

Ale w czym problem? Skoro dług istnieje, to co za różnica czy będzie go Kruk, Best, Ultimo czy inna firma ściągać?

Trzeba zapobiegać, czyli uczyć od małego co to jest dług i że żyje się z pracy a nie kredytu. Choć to trochę trąciłoby hipokryzją bo samo państwo żyje z kredytu

! Odpowiedz
87 69 wataha

chodzi o to aby powstała Narodowa Instytucja Wierzytelności Zapadłych. Można byloy zatrudnić kilkuset znajomych króliczka

! Odpowiedz
45 19 sel

Muszą udawać ,że coś robią z GeatBackiem

! Odpowiedz
34 65 eagleeye

Parę miesięcy temu pisałem ze Kruk skończy jak Get Back.

Wreszcie bo to co działo się na tym "szemranym rynku" to było już z lekka przesadą

! Odpowiedz
35 51 wiktoria007

Ameryki nie odkryłeś. Każda firma może splajtować, gdy politycy zmienią przepisy tak by biznes się nie opłacał

! Odpowiedz
2 8 1zed2 odpowiada wiktoria007

wizjoner ;)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
BEST -4,20% 22,80
2020-02-18 13:12:06
WIG -0,47% 57 424,47
2020-02-21 17:15:01
WIG20 -0,54% 2 088,53
2020-02-21 17:15:00
WIG30 -0,47% 2 415,04
2020-02-21 17:15:01
MWIG40 -0,25% 4 056,63
2020-02-21 17:15:01
DAX -0,62% 13 579,33
2020-02-21 17:37:00
NASDAQ -1,79% 9 576,59
2020-02-21 22:03:00
SP500 -1,05% 3 337,75
2020-02-21 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.