Potencjał inwestycyjny Warszawy trzykrotnie przewyższa inne duże miasta. Raport PwC

Warszawa jest największym i najatrakcyjniejszym centrum biznesowym Polski - uważają autorzy raportu o stanie polskich metropolii, dotyczącego Warszawy, przygotowanego przez firmę doradczą PwC. Wśród wyzwań firma wskazuje m.in. na zagospodarowanie przestrzeni miejskiej i dostępność służby zdrowia.

(fot. Skitterphoto / Pexels)

Przedstawiciele PwC raport o stanie polskich metropolii - dotyczący Warszawy - zaprezentowali podczas środowej konferencji prasowej w warszawskim Zodiaku. Podobny raport sporządzany jest dla dwunastu innych obszarów metropolitalnych. To czwarta edycja tej analizy, która jest prowadzona w cyklach czteroletnich od 2007 roku. Poprzedni raport prezentowano w 2015 roku.

Warszawa należy do innej ligi

Główny doradca ekonomiczny PwC Witold Orłowski, przedstawiając raport, zaznaczył, że Warszawa, choć wypada prawie zawsze najlepiej na tle innych polskich miast, to należy jednak do "innej ligi" ze względu m.in. na swoją wielkość. "Warszawa ma cały bonus z tego, że jest stolicą kraju, że jest centrum biznesowym. Sukces Warszawy jest troszkę przypisany administracyjnie" - powiedział Orłowski. Jego zdaniem, Warszawę powinno się porównywać przynajmniej ze stolicami Europy Środkowo-Wschodniej.

To, co wyróżnia Warszawę spośród innych polskich miast, to najwyższe wydatki na kulturę oraz największa liczba inwestorów, którzy lokują tu swój kapitał. Raport wyróżnił także stołeczny system wypożyczalni rowerów jako jeden z największych w Europie. Wśród wyzwań PwC zwraca uwagę na złą jakość powietrza. Z danych w raporcie wynika, że w co czwarty dzień w roku - przez 88 dni - przekroczone są normy stężenia niebezpiecznych pyłów ustalone przez WHO.

Średnia wartość 7 kapitałów polskich miast w kolejnych edycjach raportów PwC (2007, 2011, 2015, 2019):
Średnia wartość 7 kapitałów polskich miast w kolejnych edycjach raportów PwC (2007, 2011, 2015, 2019): (PWC)

Problemem jest również dostępność do publicznej służby zdrowia. Jak wskazują eksperci, na tysiąc osób przypada zaledwie siedem łóżek i pięciu lekarzy POZ. Uciążliwy jest również czas oczekiwania na specjalistów.

Warszawa - mimo rozwiniętej komunikacji miejskiej - pozostaje, według autorów raportu, najbardziej zatłoczonym polskim miastem.

Potencjał rozwojowy miasta PwC bada autorską metodą siedmiu kapitałów. Są to: Kapitał Instytucjonalno-Demokratyczny, Kapitał Techniczny i Infrastrukturalny, Kapitał Kultury i Wizerunku, Kapitał Jakości życia, Kapitał źródeł Finansowania, Kapitał Atrakcyjności Inwestycyjnej oraz Kapitał Ludzki i Społeczny.

Mocne i słabe strony

W ramach Kapitału Instytucjonalno-Demokratycznego jako mocne strony wymieniono m.in. wysokie wydatki na bezpieczeństwo i dobry kontakt z mieszkańcami. Wśród wyzwań zwrócono uwagę na potrzebę zwiększenia udziału budżetu partycypacyjnego oraz zwiększenie dostępności dla niepełnosprawnych. Pod względem Kapitału Technicznego i Infrastruktury mocną stroną jest port lotniczy, drogi, metra, a także wykorzystanie ekologicznych pojazdów. Wyzwaniem pozostaje zagospodarowanie Placu Defilad i modernizacja Warszawskiego Węzła Kolejowego.

Mieszkanie pod Warszawą – dokąd po kredyt? Ranking – listopad 2019

Mniejsze miejscowości położone w sąsiedztwie wielkich metropolii coraz częściej wybierane są jako miejsce do życia przez osoby poszukujące mieszkaniowych okazji. Sprawdziliśmy, na jakich warunkach można sfinansować zakup lokalu w okolicach Warszawy.

Wskaźnik Kapitału Atrakcyjności Inwestycyjnej wskazuje, że Warszawa jest najatrakcyjniejszym centrum biznesowym w Polsce i jednym z wiodących w regionie. "Najważniejszym wyzwaniem w ramach kapitału pozostaje relatywnie niska dostępność absolwentów kierunków ścisłych informatycznych, przekładająca się na najwyższe w kraju wynagrodzenia" - podkreślono w raporcie. Według analizy, studentów tych kierunków jest o ok. 50 proc. mniej niż w innych miastach. Problemem jest także zagospodarowanie przestrzenne oraz słaba komunikacja w tzw. dzielnicach biurowych, okolicach ul. Domaniewskiej.

Pod kątem Kapitału Źródeł Finansowania Warszawa ma najwyższy poziom PKB i największe dochody budżetowe. Według autorów raportu, stolica jest jednym z liderów wykorzystania funduszy europejskich. Wśród wyzwań PwC wymienia szersze włączenie kapitału prywatnego w rozwój miast, potrzebę dostosowania planów inwestycyjnych miasta do nowych planów budżetowych Unii, a także problem ubytku w dochodach z opłat za użytkowanie wieczyste.

PwC zarekomendowało miastu zdecydowane działania w zakresie poprawy jakości przestrzeni miejskiej. Wymieniło wśród nich zmiany w organizacji ruchu samochodowego w centrum miasta i przebudowę kluczowych skrzyżowań. Ponadto PwC zaleciło Warszawie realizacje planu zagospodarowania Placu Defilad - przy ścisłych konsultacjach z mieszkańcami. Eksperci zaproponowali także uchwalenie planów zagospodarowania przestrzennego dla obszarów, które nie zostały jeszcze nimi objęte.

Firma rekomenduje ponadto inteligentny rozwój metropolii - budowanie centrów kompetencyjnych, zajmujących się cyfryzacją miasta, rozwój centralnych platform cyfrowych integrujących dane między jednostkami miasta i zrównoważenie podejścia do wdrożenia nowych technologii.(PAP)

agzi/ aj/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 bolekilolek

najbardziej zakorkowane miasto w europie to warszawa BEZ OBWODNICY a te drogi szybkiego ruchu co nazywają obwodnic to WSTYD

! Odpowiedz
2 5 fred_

Migracja za praca z Wroclawia, Gdanska, Krakowa i Poznania do Warszawy jest duza. Przyczyna jest oczywista.

! Odpowiedz
8 7 silvio_gesell

Kraków byłby najlepszy na świecie, gdyby nie był najbardziej zanieczyszczony na świecie.

! Odpowiedz
9 19 cowabunga

Jakby Kraków, Poznań, Gdańsk były takie fajne , to bym to w Warszawie nie widział tylu ludzi przyjeżdzających stamtąd aby pracowac w Warszawie.

! Odpowiedz
9 16 msciwy_ogorek

Jeśli spojrzymy na wykres można zauważyć że najlepszymi miastami w Polsce jest Kraków i Poznań a nie Warszawa. Wartość kapitału jest odrobinę mniejsza w tych miastach niż w Warszawie a jednak kraków jest 2 krotnie mniejszy niż Warszawa a Poznań 3 krotnie mniejszy. Kupno mieszkań jest tańsze, usługi, gastronomia, kultura wszystko to jest tańsze a zarobki bardzo podobne ( mówię z perspektywy swojego zawodu, tutaj można sprawdzić stawki https://nofluffjobs.com/ ).
Prawdopodobnie redaktor to Warszawiak dlatego tak nagina rzeczywistość a oni tak mają że poza Warszawą nie widzą Polski, są tylko wioski i biedni ludzie :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 1as

Gdańsk jeszcze mniejszy, a kapitał bardzo zbliżony i jakość życia inna.

! Odpowiedz
3 5 specjalnie_zarejstrowany1

W Krakowie jest niby ze taniej? Mieszkania tansze? Ciagle to slysze ale tylko od ludzi ktorzy nigdy nie mieszkali w obu miastach zeby sie samemu przekonac ze to mit.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne