Mocna przecena funta. Johnson zbroi się przed brexitem

2019-07-29 17:55, akt.2019-07-30 12:03
publikacja
2019-07-29 17:55
aktualizacja
2019-07-30 12:03
YAY Foto

Poniedziałek i wtorkowy poranek przynosi mocną przecenę funta wobec zarówno głównych światowych walut, jak i polskiego złotego. Kurs GBP negatywnie reaguje najprawdopodobniej na rosnące obawy o brexit bez umowy. 

Kliknij, aby przejść do notowań / Bankier.pl

Aż 1,2 proc. stracił w poniedziałek funt względem dolara, a we wtorkową noc dodał do tego kolejne 0,5%. Jeszcze mocniej brytyjska waluta traci względem euro. Także i polski złoty umacnia się względem funta, kurs GBP/PLN spadł w poniedziałek o 0,7 proc., a we wtorek rano dołożył kolejne 0,6 proc. i spadł tym samym poniżej poziomu 4,67 zł. Po raz ostatni funt był wyceniany tak nisko w lutym 2018 r. Dla porównania, w dniu referendum brexitowego (23 czerwca 2016 r.) funt kosztował 5,70 zł.

W kolejnych godzinach wtorkowego handlu notowania funta nieco odbiły. Przed 10.00 brytyjska waluta wyceniana jest na niespełna 4,69 zł.

Osłabienie funta to pochodna rosnących obaw o brexit bez umowy. Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab w wywiadzie dla BBC poinformował, że Johnson zdecydował o "turboprzyspieszeniu" przygotowań do wyjścia z UE bez umowy na wypadek braku kompromisu ws. brexitu. Kierujący pracami roboczej jednostki ds. brexitu bez umowy Michale Gove (wcześniej minister środowiska w rządzie Theresy May) powiedział w niedzielę, że "brexit bez umowy jest teraz bardzo realną perspektywą i musimy się upewnić, że jesteśmy na nią gotowi".

- Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson planuje największą od II wojny światowej kampanię informacyjną rządu, która ma przygotować Brytyjczyków na ewentualne zakłócenia towarzyszące wyjściu kraju z UE bez porozumienia - podał w poniedziałek "Daily Telegraph". Minister finansów Sajid Javid zamierza przeznaczyć dodatkowy miliard funtów na przygotowania do brexitu bez umowy. Kampania informacyjna ma pochłonąć ponad 100 mln funtów.

Johnson też chce umowy

Już w poniedziałek Johnson przekonywał zaś, że kwestia umowy dotyczącej wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej utknęła w martwym punkcie, jednak dostrzega on pole do zawarcia nowego porozumienia. - To, co chcemy osiągnąć, to partnerstwo w zakresie wszystkich rzeczy, które są dla nas ważne, czyli np. współpracy obronnej, bezpieczeństwa, wywiadu, kultury, współpracy naukowej. U podstaw tego powinna leżeć umowa o wolnym handlu, która pozwala nam odzyskać kontrolę nad naszymi taryfami i regulacjami oraz pozwalałaby nam na podejście do niektórych rzeczy "po swojemu" - tłumaczył cytowany przez Reutersa Johnson.

Warto dodać, że powyższe słowa padły podczas wizyty w Szkocji. Johnson odniósł się także do kwestii ewentualnego ponowienia referendum dotyczącego niepodległości północnej części Wielkiej Brytanii. - To była jedna szansa na pokolenie - stwierdził, odnosząc się do wyników referendum niepodległościowego z 2014. - Niesprawiedliwym byłoby łamać obietnicę i powtarzać referendum szkockie bądź breksitowe - dodawał.

Gwizdy w Szkocji

Premier Boris Johnson został wygwizdany w poniedziałek w Edynburgu przed spotkaniem z pierwszą minister Szkocji i szefową Szkockiej Partii Narodowej Nicolą Sturgeon, która ostrzegła, że szef brytyjskiego rządu zmierza do brexitu bez umowy z UE.

/ Reuters

Wizyta Johnsona w Szkocji miała podkreślić dbałości gabinetu Johnsona o spójność Zjednoczonego Królestwa i zbiegła się w czasie z ogłoszeniem nowego, wycenianego na 300 mln funtów pakietu inwestycji mających na celu pobudzenie rozwoju gospodarczego w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Podczas wizyty w bazie marynarki wojennej w Faslane premier przekonywał, że jego zamiarem jest wypracowanie nowego porozumienia z Unią Europejską, ale zastrzegł, że rządowa strategia zakłada także "przygotowanie się na brak umowy" dotyczącej brexitu.

W Edynburgu Johnson rozmawiał z szefową autonomicznego rządu Szkocji, która ostrzegła po tym spotkaniu, że brytyjski premier publicznie mówi, iż chciałby wypracować porozumienie z Unią, a w rzeczywistości "podąża drogą prowadzącą do brexitu bez umowy, bo taka jest logika jego bezkompromisowego stanowiska w tej sprawie". Sturgeon dodała, że taki scenariusz jest "niemal nieunikniony" i ostrzegła, że byłby on "skrajnie niebezpieczny dla Szkocji i w istocie dla całego Zjednoczonego Królestwa".

Wcześniej, w chwili przyjazdu do siedziby pierwszej minister w Bute House, Johnson został wygwizdany przez zgromadzonych tam demonstrantów, a po zakończeniu rozmów zdecydował się na opuszczenie budynku tylnym wyjściem.

Dodatkowym źródłem sporów między nową administracją w Londynie a rządem w Edynburgu jest kwestia drugiego referendum niepodległościowego dla Szkocji. Sturgeon argumentuje od miesięcy, że ponieważ po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE sytuacja radykalnie się zmieni, Szkoci powinni dostać prawo do ponownego głosowania w sprawie niepodległości, aby mogli "obrać swój kurs i wybrać swoją przyszłość". Johnson odrzucił jednak w piątek takie argumenty, mówiąc, że głosowanie z 2014 roku rozwiązało tę kwestię na najbliższe pokolenie i nie ma powodu, aby je powtórzyć.

Na marginesie pobytu w Szkocji, nowy premier spotkał się także z liderką szkockiej Partii Konserwatywnej Ruth Davidson, która również wyraziła obawy dotyczące brexitu bez umowy z Unią. Po spotkaniu powiedziała jednak, że rozmowa z nowym szefem rządu była "niebywale konstruktywna".

Downing Street zapowiedziało tymczasem, że Johnson nie planuje wznowienia rozmów dwustronnych w sprawie brexitu, o ile Bruksela nie ustąpi w kwestii kontrowersyjnego mechanizmu awaryjnego dotyczącego Irlandii Północnej, tzw. backstopu. Takie zaostrzenie stanowiska Londynu nasiliło obawy biznesu oraz opozycji o to, że premier może świadomie dążyć do nieuporządkowanego wyjścia ze Wspólnoty.

AT/MZ/JK/PAP

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
vic50
Trochę inaczej to wygląda jak spojrzymy na liczby handlu pomiędzy EU a Anglią.
 2018, UK exports to the EU were £289 billion (46% of all UK exports). UK imports from the EU were £345 billion (54% of all UK imports). W tym 20% importu stanowią produkty rolne. Widać gołym okiem że straty będą większe po
Trochę inaczej to wygląda jak spojrzymy na liczby handlu pomiędzy EU a Anglią.
 2018, UK exports to the EU were £289 billion (46% of all UK exports). UK imports from the EU were £345 billion (54% of all UK imports). W tym 20% importu stanowią produkty rolne. Widać gołym okiem że straty będą większe po stronie EU
Anglia przygotowała już część umów handlowych z USA,Kanada,Japonia i Chiny.
Zaoszczedzą duże pieniądze przestają płacić do kasy urzędników Brukseli.
Zwiększa połowy ryb i hodowli bydła nałożone limitami z EU.
Tak funt spadnie 30% ale to dobra wiadomość staną się bardziej konkurencyjni.Natomiast w Niemczech w piątek po przerwie na kawę będzie można mieć już wolny weekend.Anglia jest największym importerem niemieckich aut w EU.To początek końca EU
dudapomoc
"Johnson odrzucił jednak w piątek takie argumenty, mówiąc, że głosowanie z 2014 roku rozwiązało tę kwestię na najbliższe pokolenie i nie ma powodu, aby je powtórzyć."

Ale jaja, napluł w twarz suwerenowi...
sel
Taki narodowy patriotyzm doprowadzi Funta niżej od tureckiej liry... a ta przecież i tak jest znacznie mniej zadłużona..
open_mind
W związku z nasileniem się protestów przywódca aktywistów wzywa USA do zaprzestania sprzedaży wyposażenia dla policji służących do tłumienia rozruchów w Hongkongu.
Powodzenia z tą prośbą. USA uwielbia sprzedawać to g...o więcej niż kocha własne matki.
Tak że Polacy w razie czego wiecie czyim sprzętem będziecie
W związku z nasileniem się protestów przywódca aktywistów wzywa USA do zaprzestania sprzedaży wyposażenia dla policji służących do tłumienia rozruchów w Hongkongu.
Powodzenia z tą prośbą. USA uwielbia sprzedawać to g...o więcej niż kocha własne matki.
Tak że Polacy w razie czego wiecie czyim sprzętem będziecie nap...d..an.i !!
heimir
Niech już wyjdą z tej Unii raz a porządnie to się to skończy ten skok funta nieskończony.
tindala
Nie da się wyciągnąć kasztanów z ognia cudzymi rękami. Kunktatorstwo Corbyna nie pozwoliło mu wykorzystać dotychczasowego chaosu.Chwila już minęła. Teraz będzie mógł już tylko ględzić. "Schetyna" z zachowaniem proporcji
uczen_manueli_g
Im większy cyrk tym więcej szans dla Partii Pracy. A po następnych wyborach Jeremy Corbyn będzie naprawiał wszystko po tych szkodnikach.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki