REKLAMA

Mobilne płatności 2014: początki konsolidacji?

Michał Kisiel2013-12-27 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2013-12-27 06:00

Na rynku płatności mobilnych w 2013 r. pojawili się silni gracze. Inicjatywę przejęły banki i to do nich będzie należeć kolejne 12 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że ubędzie chętnych, by na rozwijającym się rynku wykroić kolejne nisze.

Bankowość mobilna 2014
Źródło: Thinkstock

Niebankowi gracze wejdą w ściślejsze związki z detalistami. Ci z kolei będą musieli coraz poważniej myśleć o wyzwaniach stwarzanych przez zamazujące się granice pomiędzy handlem w fizycznych placówkach a e-commerce i m-commerce.

W pierwszej połowie roku faktem stanie się przymierze kilku banków komercyjnych zbudowane wokół PKO BP i aspirującego do miana mobilnego standardu projektu IKO. Nowy gracz będzie musiał zmierzyć się z kilkoma formalnymi przeszkodami, ale po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń może stać się godnym konkurentem Visy i MasterCarda na krajowym mobilnym podwórku.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jeśli rozwój m-płatności spod znaku "IKO plus" przyspieszy na tyle, żeby pozostawić daleko w tyle inicjatywę PeoPay Pekao SA, to nie można wykluczyć, że drugi z największych polskich banków zdecyduje się na pakt z dotychczasowymi konkurentami. W takim scenariuszu będzie można w końcu mówić o konsolidacji na arenie, na której dotąd dominującym trendem było raczej rozdrobnienie i fragmentacja.

Organizacje kartowe, w obliczu naporu ze strony zrzeszających się banków, zdwoją wysiłki w promowaniu mobilnych płatności NFC. Być może na rynku pojawi się w końcu długo wyczekiwane rozwiązanie Visy. Współpraca MasterCarda z operatorami komórkowymi pozwoli większej liczbie klientów umieścić swoje karty w telefonach. Bankowcy, dostrzegając rosnącą popularność nowszych urządzeń posiadających moduł NFC, będą chętniej podejmować wysiłek integracji z portfelami. Sprzyjać temu będzie stale rosnąca sieć akceptacji - terminal bez funkcji zbliżeniowej powoli zacznie stawać się przeżytkiem.

Na kondycję rynku płatności mobilnych mocno wpłynie obniżka stawek interchange. Już w lipcu cięcie opłat stanie się faktem. Z punktu widzenia handlowców karty staną się tańsze, a ich alternatywy nieco mniej atrakcyjne. Nie musi to jednak oznaczać, że nagle znacząco przybędzie punktów, w których zapłacimy plastikowym pieniądzem. Najmniejsi akceptanci nadal będą minimalizować koszty i z nieufnością podchodzić do wszystkiego, co nie jest gotówką. Jeśli płatnościom mobilnym towarzyszyć będą tanie i łatwe do uruchomienia narzędzia akceptacji (np. aplikacje mPOS instalowane na telefonach), to można spodziewać się, że innowacje zdobywać będą kolejny rynkowy przyczółek.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

prognozy 2014
Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~gracz kontowy
Pekao ma bardzo lipne konta nie dające nic zarobić ich posiadaczom.Dobrze,że je zlikwidowałem...A np. w GEtinbanku za płatności mobilne można w tym miesiacu zarobić 200 plz...
~luka
wreszcie jest szansa wyrwania się od najdroższych zagranicznych operatorów kart visy i master card i korzystania z POLSKIEGO IKO z PKO BP, jedynym polskim bankiem. Nie mylic z włoskim gównem pkosa czy portugalskim szajsem bzwbk oraz innymi zydowskimi bankierami którzy okradają nasz kraj
~elektrofan
Tym ktorym się sie zdarza kupowac w Biedronce a mają smartfona z dostępem do internetu radzę :
- założyć konto wirtualne w Pekao - kilka minut przez internet
- przelac, zasilic taki wirtualny portfel z innego konta
- sciagnac aplkacje PeoPay
Nie ma zadnych dodatkowych oplat za prowadzenie konta czy transakcje. Placenie
Tym ktorym się sie zdarza kupowac w Biedronce a mają smartfona z dostępem do internetu radzę :
- założyć konto wirtualne w Pekao - kilka minut przez internet
- przelac, zasilic taki wirtualny portfel z innego konta
- sciagnac aplkacje PeoPay
Nie ma zadnych dodatkowych oplat za prowadzenie konta czy transakcje. Placenie w Biedronce czy innych punktach np. Taxi jest szybkie i proste.
~jot
Zwracam uwagę, że Pekao SA nie polskim bankiem. Był co prawda polski, ale już nie jest, ponieważ został sprzedany za bezcen Włochom przez rząd Buzka, Zatem jest to włoski bank działający w Polsce i drenujący nasz kraj z pieniędzy.
~re jot
Mózg Ci chyba wydrenowało do samego spodu... Choć to żadna filozofia wydrenować pustkę... Nacjonalista popieprzony... Może najlepiej go uwłaszczyć i oddać w zarząd jedynej i słusznej instytucji pt. Partia A ile znasz polskich banków poza NBP i BGK (choć te akurat to nie lub prawie niekomercyjne)??? A jeśli nawet jakiś znasz to skąd Mózg Ci chyba wydrenowało do samego spodu... Choć to żadna filozofia wydrenować pustkę... Nacjonalista popieprzony... Może najlepiej go uwłaszczyć i oddać w zarząd jedynej i słusznej instytucji pt. Partia A ile znasz polskich banków poza NBP i BGK (choć te akurat to nie lub prawie niekomercyjne)??? A jeśli nawet jakiś znasz to skąd wiesz kto tak naprawdę jest jego właścicielem...? A może ważniejsze że by dobrze działał, miał dobre i funkcjonalne produkty i usługi, które umożliwiają ci łatwy i szybki dostęp do twojej forsy etc...
~Grzesiek
Niech IKO się rozwija.... to najlepsza forma płatności. Myślę że wszystkim korzystajacym ze smartfonów i iPhonów będzie przydatne, i to będą wybierac coraz częściej.
~iBankier
Ale IKO nie działa np. na iPhonach z jailbreakiem :)) Czyli co nieco okrojona funkcjonalność.
~Rafał odpowiada ~iBankier
Tyle że z iPhonów korzystają tylko idioci ;)
~uspokojony
Jeszcze długo będzie to niedochodowa nisza służąca do wizerunkowego pokazania "nowoczesności" banku. Bogate banki mogą sobie pozwolić na wysyłanie kasy w kosmos (w rozsądnych granicach, oczywiście).

Powiązane: Prognozy na 2014 rok, podsumowania 2013 roku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki