REKLAMA

Mo-Bruk prowadzi jeden proces due diligence, analizuje kolejne przejęcia

2023-11-28 14:10
publikacja
2023-11-28 14:10

Mo-Bruk, który objął właśnie 95 proc. udziałów w spółce El Kajo za 29 mln zł, prowadzi jeszcze jeden proces due diligence, a także analizuje kolejnych potencjalnych kandydatów do przejęcia - poinformował prezes Mo-Bruku Henryk Siodmok.

Mo-Bruk prowadzi jeden proces due diligence, analizuje kolejne przejęcia
Mo-Bruk prowadzi jeden proces due diligence, analizuje kolejne przejęcia
/ Mobruk

"Kolejne akwizycje są w analizie. Prowadzimy równolegle jeszcze jeden proces due diligence i analizujemy rynek pod kątem kolejnych przejęć. Mamy wiele zainteresowanych podmiotów, z którymi rozmawiamy" - powiedział prezes Siodmok podczas wtorkowej telekonferencji prasowej.

"Trzymamy się nowej strategii, by przejmować podmioty, które pozwalają na integrację pionową, czyli firmy logistyczne, zbierające odpady i przygotowujące je do przetworzenia, pozwalające budować lepsze relacje z potencjalnymi klientami. Drugi obszar to firmy przetwarzające odpady, głównie niebezpieczne, a trzeci obszar to segment morski, portowy w zakresie gospodarowania odpadami" - dodał.

Mo-Bruk objął w poniedziałek 95 proc. udziałów w spółce El Kajo za 29 mln zł. Pozostałe 5 proc. udziałów Mo-Bruk będzie mógł objąć w ramach opcji call obowiązującej od 2026 r. do 2029 r. przy mnożniku 5,5 x EBITDA.

Sprzedający mają prawo do premii od wyników za lata 2024 i 2025, która zostanie obliczona przy mnożniku 5,5 x EBITDA, a jej łączna wartość będzie nie większa niż 34,175 mln zł. Maksymalna premia zostanie wypłacona przy osiągnięciu około 15 mln zł EBITDA.

Mo-Bruk nie wyklucza, że przynajmniej część inwestycji zostanie sfinansowana za pomocą kredytu bankowego.

"Przejściowo w czasie transakcji źródłem jej finansowania są środki własne. Mamy oferty finansowania długiem bankowym na bardzo korzystnych warunkach. Podejmiemy decyzję, czy takie finansowanie chcemy zaciągnąć" - powiedział Henryk Siodmok.

El Kajo działa na rynku przetwarzania i utylizacji odpadów. Zajmuje się także produkcją i sprzedażą materiałów budowlanych oraz prefabrykatów betonowych.

W ramach uzyskanego ostatecznego pozwolenia zintegrowanego, wydanego 16 maja 2023 r. przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, El Kajo może przetwarzać rocznie do 220 tys. ton odpadów stałych, takich jak żużle i popioły paleniskowe, pyły oraz popioły, w tym niebezpieczne.

Mo-Bruk zakłada, że w ciągu mniej niż dwóch lat pierwotna wartość inwestycji w wysokości 29 mln zł (bez ewentualnej premii od wyników za lata 2024 i 2025) zwróci się w ciągu dwóch lat.

"Nie przedstawiamy wyników EBITDA dla naszych poszczególnych segmentów. Możemy powiedzieć, że nie będzie ona niższa niż realizowana na poziomie grupy, w tym momencie około 50 proc." - powiedział prezes.

Nasza inwestycja, traktowana jako pierwotna w wysokości 29 mln zł, powinna się spłacić poniżej 2 lat z wypracowanej EBITDA" - dodał.

W wyniku akwizycji moce przetwórcze Mo-Bruku uwzględniające pozwolenia środowiskowe w zakresie przetwarzania odpadów niebezpiecznych, w segmencie zestalania i stabilizacji wzrosną z aktualnych 100 tys. ton, do 240 tys. ton rocznie. Z kolei łączne możliwości przerobowe spółki dotyczące wszystkich odpadów, tj. niebezpiecznych i innych zwiększą się z obecnych 170 tys. ton, do 390 tys. ton rocznie.

Po zakończeniu inwestycji w zakładzie Mo-Bruk w Niecwi oraz zmianie pozwolenia środowiskowego w Skarbimierzu sumaryczne moce grupy w zakresie przetwarzania odpadów nieorganicznych wzrosną do 500 tys. ton rocznie z aktualnych 170 tys. ton. 

pr/ ana/

.

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki