REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Mnożą się apele o energetyczne ulgi dla biznesu. "Inaczej czeka nas fala bankructw"

2022-08-30 07:02
publikacja
2022-08-30 07:02

Mnożą się apele o energetyczne ulgi dla biznesu. Zdaniem ekspertów inaczej czeka nas fala bankructw przedsiębiorstw, a w jej konsekwencji – wzrost bezrobocia - pisze wtorkowa "DGP".

Mnożą się apele o energetyczne ulgi dla biznesu. "Inaczej czeka nas fala bankructw"
Mnożą się apele o energetyczne ulgi dla biznesu. "Inaczej czeka nas fala bankructw"
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera

Gazeta podkreśla, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska planuje pilną interwencję w celu obniżenia rosnących cen energii i strukturalną reformę rynku energetycznego. Dodała, że szybko rosnące ceny ujawniają ograniczenia obecnego projektu unijnego rynku energii, przyznając, że został on opracowany w zupełnie innych okolicznościach.

"DGP" zaznacza, że we wtorek rząd ma zająć się propozycjami łagodzenia skutków wzrostu cen gazu dla zakładów azotowych, piekarni czy branży mięsnej. "Przygotowali je wicepremierzy Henryk Kowalczyk i Jacek Sasin. Tymczasem z kręgów biznesowych coraz częściej dochodzą apele o ochronę przed gigantycznymi podwyżkami. Prośby te poparł rzecznik małych i średnich przedsiębiorców" - pisze "DGP".

Reklama

"Liczne branże, od przetwórstwa spożywczego, przez firmy pralnicze, aż po sektor usług, zmagają się z rosnącymi cenami energii i jej nośników, które zaczynają zagrażać istnieniu przedsiębiorstw. Rząd wraz z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki powinni niezwłocznie, w dialogu z reprezentantami środowiska przedsiębiorców i pracodawców, przygotować instrumenty ochronne" – podkreślono w apelu Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP), cytowanym przez "DGP", który ma trafić do rządu.

"DGP" podkreśla, że w piątek TVN24 podała, iż z powodu wyjątkowo wysokich cen gazu Cerrad, duży polski producent płytek ceramicznych, wstrzymuje trzy z siedmiu linii produkcyjnych. "Obawy przedsiębiorstw potwierdza odpowiedź, którą dostaliśmy z ArcelorMittal Poland" - czytamy w gazecie. "Z coraz większym niepokojem obserwujemy sytuację na rynku związaną z rosnącymi cenami gazu i energii elektrycznej, które bez wątpienia mają wpływ na naszą działalność" – przyznaje, cytowana przez "DGP" firma.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"DGP" zauważa, że z kolei producent materiałów budowlanych Lafarge wskazuje, że energia elektryczna stanowi 35–50 proc. kosztów. "Wysokie ceny są zagrożeniem dla produkcji. Choć w chwili obecnej mocno obciążają nas w warstwie kosztowej, to na razie nie planujemy zatrzymania produkcji" – zapewnia producent.

Gazeta podkreśla, że większym zagrożeniem są dla niego możliwe zimą ograniczenia dostaw prądu. "Nasza produkcja odbywa się w trybie 24/7, dlatego wprowadzenie stopni zasilania spowoduje znaczne ograniczenie lub nawet zatrzymanie produkcji. Mimo podjęcia inwestycji i działań w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, tej zimy nie będziemy mogli skorzystać z innych źródeł zasilania" – wyjaśnia Lafarge.

FPP podkreśla, że niektóre państwa UE, jak Bułgaria, Francja, Grecja, Hiszpania i Włochy, za zgodą KE podjęły różne działania antykryzysowe. "Jednym z podstawowych narzędzi stosowanych w innych krajach jest zamrożenie cen energii i jej nośników oraz wyrównanie strat sprzedawcom" – wyjaśnia.

W "DGP" zaznaczono, że zdaniem FPP mechanizmy pomocowe dla biznesu powinny być kierowane szeroko, bez ograniczeń do sektorów energochłonnych, ze szczególnym uwzględnieniem mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Jak podaje, uśredniony wzrost kosztów przekracza 400 proc. "Już dziś niektórzy przedsiębiorcy zmagają się z kosztami energii wyższymi o ponad 800 proc. niż w ubiegłym roku. Przedsiębiorcy nie są w stanie funkcjonować w takich warunkach, potrzebna jest pilna, systemowa i szeroko zakrojona pomoc" – apeluje Federacja.

"W innym przypadku ryzykujemy nie tylko utratę konkurencyjności firm, względem zagranicznych podmiotów, lecz utratę miejsc pracy oraz przenoszenie wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej na konsumentów" – dodaje.

ero/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (10)

dodaj komentarz
samsza
Skąd ten apel ?
Bezrobocie spada, pracobiorców tylu co nigdy, eksperci zapowiadają, że jeszcze spadnie, czyli optymizm jakby nie miało być żadnego (!) kryzysu. Tylko ja się pytałem jak oni chcą utrzymać takie zatrudnienie przy zapowiadanych podwyżkach czy blackoutach. O co chodzi ?
faramir_z_gondoru
Zrozumcie to w końcu, to nie Wy Polacy jesteście priorytetem tego rządu! Ostatnio Morawietz rozmawiał z Macronem nie o zwiększeniu współpracy gospodarczej na linii Polska - Francja, ale by ten zwiększył pomoc dla Ukrainy. Naprawdę jesteście tak ślepi, że nie widzicie kto nami rządzi? I Wy Tuska nazywaliście zdrajcą?
darius19
widze ze "moshe" ex "ajwaj" ex "moravitz" ruski troll Putina juz miesza. Zatroskany nasza ekonomia. Pewnie inni z farm Putlera dolacza? Widac nowe podejscie. Juz nie oplowanie Zachodu, Bidena, UA, UE itd z rownoczesnym zachwalaniem Putina/Lukaszenki/KimDzong/Homeiniego.. Propaganda bardziej zakamuflowana
U
widze ze "moshe" ex "ajwaj" ex "moravitz" ruski troll Putina juz miesza. Zatroskany nasza ekonomia. Pewnie inni z farm Putlera dolacza? Widac nowe podejscie. Juz nie oplowanie Zachodu, Bidena, UA, UE itd z rownoczesnym zachwalaniem Putina/Lukaszenki/KimDzong/Homeiniego.. Propaganda bardziej zakamuflowana
U nas nastepna grupa nacisku chce dotacji. Niedawno branza turystyczna wyciagala reke. A nad morzem kompletny brak kwater
trolley
Ukraińska ekonomia? :) Masz na myśli oligarchię, korupcję i rozkradanie państwa? XD
aszkenazyjski
Banderowcu, Chomeiniego . Naucz się po polsku.
aszkenazyjski odpowiada aszkenazyjski
I jeszcze opluwanie . Skąd wy się chachly bierzecie na tym portalu.
sbbililu
Jaka pomoc ? Rynek ma być zdrowy i oto chodzi jedni bankrurują inni otwierają ,zasada ekonomii , Ja czekam ktoś zbankrutuje ja rozkręcę biznes na to miejsce ,a bankrutujący przyjdzie do mnie wtedy pracować , to jest chore co się porobiło
Jak i z tymi pomocami daje się tym co najwięcej mają i najwięcej krzyczą , i jak ma być dobrze !!??
tomkooo
no chyba, ze np. zagranica powykupuje wszystko bo bedzie miala dostep do taniego kredytu :)
rynek juz dawno nie jest "wolny" i chyba wszyscy o tym wiedza, dlatego tak chronia przed upadkami bo chinczycy wszystko wykupia ;)
andregru
Do dawna już nie ma uczciwej konkurencji i wolnego rynku . Dotacje dla nowych firm , obniżki , brak płacenia podatków , ZUS , preferencje w zatrudnianiu nowych pracowników . Możliwość działalności bez rejestracji " Możesz prowadzić działalność nierejestrową: jeżeli przychody z twojej działalności w żadnym miesiącu 2022 roku Do dawna już nie ma uczciwej konkurencji i wolnego rynku . Dotacje dla nowych firm , obniżki , brak płacenia podatków , ZUS , preferencje w zatrudnianiu nowych pracowników . Możliwość działalności bez rejestracji " Możesz prowadzić działalność nierejestrową: jeżeli przychody z twojej działalności w żadnym miesiącu 2022 roku nie przekroczą kwoty 1505 zł (50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia) w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywałeś lub nie wykonywałaś działalności gospodarczej " w jaki sposób ktoś sprawdza te dochody .
moshe_klotz
""utratę konkurencyjności firm""

Powoli dociera,
PIS polskojezyczny w trakcie likwidacji Polski,
walizki PIS z brylkami zlota juz spakowane na "Zaleszczyki"
_________
ZALESZCZYKI
Jak władze sanacyjne uciekały z Polski

https://www.tygodnikprzeglad.pl/wladze-sanacyjne-uciekaly-polski/

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki